Po vzoru českých útočníků Petra Sýkory nebo Radka Dvořáka i kroky trojnásobného mistra světa putují do Švýcarska, kde bude oblékat dres Ženevy. „Dohodli jsme se na smlouvě do konce sezony," řekl Pavel Kubina, který tak poprvé ve své kariéře okusí jinou než českou a slavnou zámořskou soutěž.

Od léta jste tvrdil, že setrvání v zámořské NHL je pro vás prioritou. Jak to, že jste se nakonec s žádným klubem nedohodl?

Nedostal jsem odpovídající nabídku, kterou jsem mohl akceptovat. Od ukončení stávky jsem jednal se čtyřmi kluby, ale žádný z nich neprojevil takový zájem, aby mě přesvědčil, že to je správný krok.

Mluvilo se o Detroitu, Pittsburghu, San Jose, což jsou všechno velmi dobré organizace s ambicemi vyhrát Stanley Cup. Ani to vás nepřesvědčilo?

Snad to nebude znít nějak namyšleně, ale za ty roky v NHL jsem si v zámoří vydobyl nějaké jméno. A žádná nabídka nebyla podle mě taková, abych na ni mohl kývnout. Nechtěl jsem brát klub jen proto, abych hrál. To by nemělo smysl.

Hodně známých vám předhazovalo to, že vám jen třicet zápasů schází do pokoření tisícovky startů v NHL. Bral jste to v úvahu ?

Když se člověk dostane tak blízko, chce podobné mety pokořit. Ale v životě hokejisty jsou i důležitější věci. Já byl doopravdy rozhodnutý, že v této sezoně nebudu hrát vůbec.

Ještě o víkendu jste podle slov vašeho agenta Petra Svobody jednal s dalším klubem…

Ozval se mi Anaheim, ale bylo to stejné, jako jednání s kluby bezprostředně po startu NHL. Naše představy byly hodně odlišné.

Čím si to vysvětlujete?

Sezona je kvůli stávce výjimečná a specifická, zápasy jdou strašně rychle za sebou. Kluby zvolily svou strategii, hráči, kteří neměli smlouvy, volili strategii jinou. Já byl před týdnem už vnitřně rozhodnutý, že v této sezoně opravdu nebudu hrát. Manželka Andrea čeká druhé dítě, dcera Tereza chodí tady v Tampě do školy, nikam mě to moc netáhlo. U mě hraje už hlavní roli rodina.

To vám nevadí, že jste od léta prakticky každý den trénoval a všechnu tu dřinu tak hodil, jak se říká, za hlavu?

I s tím jsem byl smířený. Asi nejvíce zklamaný by z toho byl můj dlouholetý kondiční trenér Igor Horyl, se kterým jsme i nyní v létě zase zkoušeli v tréninku plno novinek. Já mu ale hned říkal, že to má alespoň na někom odzkoušené a může to aplikovat na mladé kluky, kterým taky pomáhá (směje se).

Existovala možnost, že byste se nyní vrátil do Vítkovic?

To, že v Česku nebudu hrát za jiný klub než Vítkovice, platí a nic se na tom rozhodně nemění. Ale nyní jsem se rozhodl ještě pro Švýcarsko. Je to pro mě svým způsobem nová výzva a zkušenost. Ostatně nejsem zdaleka první ani poslední hokejista, který ze zámoří jde do švýcarské ligy.

Jak se zrodil váš přestup do Ženevy?

Asi ve středu jsem přestal chodit bruslit a mluvil jsem o celé situaci s kamarádem Vláďou Vůjtkem (hráčský agent pozn. red.). S ním jsme to dlouho rozebírali.

O čem jste se bavili?

Vlastně se mě ptal hlavně na to, zda chci ještě vůbec v této sezoně hrát.

Co jste mu odpověděl?

Něco ve smyslu, že mě hokej pořád strašně baví, ale vadí mi ta politika okolo něho. Já vím, že podobné tahanice o smlouvách k hokeji patří. Možná jsem měl v kariéře velké štěstí, že mě tyhle věci dlouho míjely a poznávám je až nyní. A řekl mi to vlastně i Vláďa.

Kdy se ozval s nabídkou Ženevy?

Asi druhý den mi volal, že má pro mě klub ze Švýcarska. Já to nejprve úplně zavrhl, jednak kvůli rodině, a také kvůli tomu, že všechny soutěže jsou těsně před startem play-off. Vláďa v tom ovšem už umí chodit, protože na mě ani moc netlačil a jen mi řekl, jestli mi může zavolat manažer Ženevy Chris McSorley. Po dlouhém rozhovoru s ním jsem o tom poprvé začal vážně přemýšlet.

Co vás nalomilo?

Hlavně mi zopakoval informaci, že mají problémy s obránci. Bylo patrné, že o mě mají doopravdy velký zájem. Svou roli sehrálo i to, že se jedná vlastně o šest zápasů v základní části a pak o play-off. Je to kontrakt na dva měsíce.

Kdy se máte v Ženevě hlásit?

Na úterý máme s rodinou zamluvené letenky, už v pátek se hraje zápas. Bude to hodně hektické, ale to k hokeji patří. Podmínkou bylo, že do Ženevy letíme všichni.

Určitým bonusem by mohlo být, že ze Ženevy to máte vcelku blízko do Milána nebo do Turína, kde budou v příštích týdnech skvělé zápasy Ligy mistrů.

(směje se) Uvidíme, jaký budeme mít program. Ale vzhledem k tomu, že hokejová liga se ve Švýcarsku hraje o víkendech, tak je pravděpodobné, že na nějaký fotbal se určitě zajedu podívat.

VYHRAJTE S NÁMI AUTO 

Všichni naši čtenáři teď mají šanci vyhrát nový vůz značky Chevrolet SPARK nebo víkendový pobyt v Beskydech.

Ilustrační foto

STAŇTE SE PŘEDPLATITELEM DENÍKU A VYBERTE SI NAVÍC DALŠÍ DÁREK.