Na gymplu na to není moc prostor, ale na základce se hrávalo hodně. V chemii a v matice. Padlo za to i více poznámek,“ řekl Vašek Špok ze soukromého gymnázia Educanet v Hrabůvce. Ten na dvanáctý ročník oblastního turnaje největší české soutěže středoškoláků Pišqworky dorazil s Lubošem, Lily, Majdou, druhým Vaškem a náhradníkem Petrem. Přiznal, že ale poněkud podcenili soupeře a bojovali jen o třetí místo.

„Ti největší fanatici to pořád hrají na tajňačku i v hodinách. Pravda v mých ne. Ale jiní vyučující – například společenských věd – si na tento jev stěžují,“ uvedla Miloslava Mackrill Kadlecová, matikářka z nestátního gymnázia PORG ve Vítkovicích. I tam nejprve pořádali školní nominační kolo… a aktivity „piškvorkářů“ stoupaly úměrně s blížícími se termíny podzimních turnajů. V třídních knihách přibyly kvůli tomu i nějaké další poznámky.

„Ono to vypadá jako primitivní. Jeden kreslí křížky, druhý kolečka. Ale když se do toho dostanete a přemýšlíte, zjistíte, že to není jen o štěstí,“ konstatoval Filip Koběrka z kvarty PORGu. Hovořily z něj i šachistické zkušenosti. Vloni sice jeho družstvo vypadlo hned ve skupině, letos už však Filip, Ondra, Šimon, René a Tomáš skončili ve finále. A kupodivu se mohlo remizovat – to když vypršel časový limit patnácti minut a nikdo nezvítězil.

Kolotočář uvedl, že si neštěstí nedokáže vysvětlit.
„Myslela jsem, že mě pohltila zem,“ uvedla žena, která se zranila na kolotoči

„Kdysi se samozřejmě piškvorkám věnovali žáci více, přece jenom nebyly mobily. Teď je hrají méně, ale na druhou stranu je mívají na chytrých telefonech v aplikacích,“ přidala znalosti ze šestadvaceti let pedagogické praxe Pavla Nováčková, matikářka Střední školy technické a dopravní ve Vítkovicích. Zmínila i jinou známou hru – lodě – a upozornila na skutečnost, že zmíněná škola nařídila mít mobily v hodinách vypnuté a schované.

„Když jsem doma řekla, že jdu na piškvorkový turnaj, maminka si vzpomněla na vyprávění dědy a babičky. Ti když spolu randili, taky je hrávali a měli na ně i speciální sešitek,“ uvedla Jana Šnajdrová, studentka PORGu. Turnaj na Gymnáziu Ostrava-Zábřeh pořádala organizace Student Cyber Games. „Budou ještě dvě oblastí kola a jedno krajské a ti nejlepší změří síly v republikovém finále v Brně,“ doplnila za organizátory Tereza Buršová.

Vítězné týmy.
Logická olympiáda v Moravskoslezském kraji zná vítěze