„Čtu si její poslední zprávy, poslední řádky, které mi věnovala a které byly jako ona: plné něhy, podpory, srdečnosti, povzbuzení a naděje s ohledem na toho druhého. Taková byla i jako patronka naší školy,“ reagoval na zprávu o úmrtí vynikající herečky ředitel ZŠ a MŠ Svatoplukova Jiří Vymětal.

Hana Maciuchová se podle jeho slov jako patronka poctivě zajímala o dění ve škole, kterou navštívila, četla si školní časopis, aby měla přehled o novinkách.

Hana Maciuchová s ředitelem olomoucké ZŠ a MŠ Svatoplukova Jiřím Vymětalem. Herečka byla patronkou školyZdroj: ZŠ a MŠ Svatoplukova

Hana Maciuchová s ředitelem olomoucké ZŠ a MŠ Svatoplukova Jiřím Vymětalem. Herečka byla patronkou školy

Jiřího Vymětala pojilo s Hanou Maciuchovou několikaleté přátelství.

„Propojili jsme se zázračně, jako lidé jsme si byli velice blízcí,“ vzpomínal.

Podpořit se ji snažil již když poprvé bojovala s rakovinou a těžkou nemoc úspěšně porazila. Naposledy se s Hanou Maciuchovou setkal vloni v srpnu, kdy ji navštívil na chalupě.

„Poté jsme byli v kontaktu již jen přes mobil. Věděl jsem, s čím aktuálně bojuje a že je to tentokrát ještě větší soupeř,“ popisoval Jiří Vymětal.

„Jak to byla nádherná, krásná dáma, pokorná a silná, tak tato těžká situace z ní udělala ještě pokornější, průzračnější a krásnější bytost, která zářila a bylo velkým obdařením, když člověk mohl být v její přítomnosti,“ poklonil se drahé přítelkyni a velké herečce.

Hana Maciuchová vyrůstala v Olomouci, kde chodila na hejčínské gymnázium, nedaleko od ZŠ Svatoplukova, která se nachází v sousední čtvrti Řepčín. I po odchodu za divadelním studiem a profesní dráhou do Prahy se do Olomouce často vracela za rodinou a přáteli.

Známá divadelní, filmová a televizní herečka se po boji s rakovinou na jaře 2017 vrátila do práce. Měla nádor prsu, stejně jako v minulosti její maminka, která tehdy nad rakovinou zvítězila. Zákeřná nemoc ji ale bohužel dostihla znovu v podobě rakoviny slinivky. Hana Maciuchová zemřela v Olomouci v úterý 26. ledna 2021 ve věku 75 let.