Poslanci projednají ve zkráceném režimu ve stavu legislativní nouze také další balík vládních zákonů ke zmírnění dopadů omezení pohybu lidí nebo obchodu a služeb na obyvatele i firmy. O žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů do pondělí 11. května budou diskutovat v úterý. Nouzový stav by jinak skončil o Velikonocích v sobotu 11. dubna. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák v sobotu prohlásil, že stát by ještě neměl riskovat další hromadné rozšíření epidemie. „Osobně jsem přesvědčen o tom, že ještě nenastal ten správný okamžik uvolňovat přijatá opatření,“ uvedl hejtman a poslanec Ivo Vondrák. (red)

Proč se údaje ministerstva a hygieniků liší? 
„Krajská hygienická stanice eviduje všechny pacienty v našem kraji, zatímco ministerstvo zdravotnictví je vykazuje podle trvalého bydliště, byť v tomto kraji momentálně nejsou,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

ON-LINE situaci v ČR a ve světě SLEDUJTE S NÁMI ZDE

Počet nakažených podle Krajské hygieny Ostrava v okresech je 363:
Ostrava - 110
Frýdek-Místek - 94
Karviná - 70
Opava - 41
Nový Jičín - 28
Bruntál - 20

Mapy s údaji pro MS kraj o počtu nakažených:

Zdroj: KHS Ostrava
*Mapa Facebook.com/Ivo Vondrák

Mapa MZ neděle 5. dubna 8.30 hodin.Zdroj: KHS

*Mapa MZ ČR, neděle 5. dubna.

Mapa KHS neděle 5. dubna 9 hodin ráno.Zdroj: KHS

*Mapa KHS, neděle 5. dubna. 

SOUHRN ZPRÁV Z MS KRAJE (4. dubna)

V ostravském Domově pro seniory Iris je dalších 11 nakažených
Špatné zprávy z ostravského Domova pro seniory Iris, kde mělo pozitivní test na koronavirus dalších devět klientů. Nakaženi jsou nově i dva zaměstnanci - VÍCE ZDE.

Lidé v Ostravě zaháněli v sobotu korona chmury, chůzí, pivem i na kole
/FOTOGALERIE/ Nebýt roušek na obličejích, většího rozestupu mezi korzujícími lidmi a policejního vozu projíždějícího po „pěší magistrále“ uprostřed Komenského sadů v centru Ostravy, nikoho by nenapadlo, že se nacházíme další víkend v období koronavirové pandemie VÍCE ZDE.

Ženě v Karviné odvezli a zapálili auto a vykradli i její dům. Za bílého dne
Pořádný šok zažila Pavla Kovalovská z Karviné, když ji při projížďce na kole s kamarádkou zazvonil v kapse telefon a ona ho zvedla. „Volali mi policisté, že v Lipinách hoří moje auto. Nějak jsem to nechápala a říkala jsem jim, že to není možné, že mám klíče od auta u sebe a náhradní doma v sejfu,“ líčí žena - VÍCE ZDE

V sobotu hořel dům v Ostravě-Hranečníku, škoda má činit nejméně pět milionů
/FOTOGALERIE/ U velkého požáru rodinného domu v ulici Počáteční v Ostravě-Hranečníku zasahovali v sobotu večer a v noci profesionální a dobrovolní hasiči - VÍCE ZDE.

Ostrava děkovala popelářům, OZO na jejich počest upravilo Igráčka
Nezapomínejte na popeláře, připomněla tento týden společnost OZO. A město Ostrava její výzvu vyslyšelo - VÍCE ZDE.

PODÍVEJTE SE: Hošťálkovice v karanténě: lidé jsou doma, mají naštěstí zahrádky
S příchodem jara je pro lidi stále těžší dodržovat karanténu a vycházet jen v nejnutnějších případech. V Hošťálkovicích, které tvoří zástavba rodinných domů se zahradami, však mají výhodu - VÍCE ZDE

FOTOGALERIE: Baník navždy! Věrní fanoušci nosí roušky s logem ostravského klubu
Celé Česko nosí roušky. Fotbaloví příznivci nosí ty v barvách svého fotbalového klubu. Podívejte se na snímky, které nám zaslali fanoušci Baníku poté, co jsme zveřejnili "úlovek" fotografa Deníku Jiřího Kopáče - při reportáži v Přerově vyfotil s rouškou ostravského týmu zaměstnankyni firmy Meopta - VÍCE ZDE

Baník pomáhá lidem v první linii. Záchranářům a spol. dodal energii
Fotbalový Baník Ostrava myslí v těžkých časech na ty, kteří se v době celosvětové pandemie koronaviru staví denně do první linie. V pátek předali zástupci klubu společně s majitelem společnosti Ball Energy s.r.o. Pavlem Slezákem pracovníkům Integrovaného záchranného systému Moravskoslezského kraje devět tisíc plechovek s nápoji v celkové hodnotě 200 tisíc korun - VÍCE ZDE.

PODÍVEJTE SE: Vojáci na hranicích s Polskem a Slovenskem. Kdo smí k nám a ven
Po desetidenních cyklech rotují na přechodech s Polskem a Slovenskem vojáci 72. mechanizovaného praporu „Generála Josefa Buršíka“ z Přáslavic, doplnění o příslušníky 53. pluku elektronického boje a průzkumu „Generála Heliodora Píky“ z Opavy - VÍCE ZDE.

VIDEO: Pojďte se projít Beskydským nebem, navzdory viru tu vítali ptačí zpěv
Vítání ptačího zpěvu patří ke každoročním oblíbeným akcím v Amfiteátru na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde se nachází i oblíbená přírodní atrakce Beskydské nebe. Areál je pochopitelně uzavřený, tamní průvodci se ale rozhodli, že veřejnost pozvou a provedou částí areálu - vzdušným chodníkem - i tak. Pomocí videa - VÍCE ZDE.

Krnovská nemocnice o víkendu testuje všechny své zaměstnance
Krnovská nemocnice zatím zvládá koronavirový krizový režim poměrně v poklidu. Růst počtu nakažených se v okrese Bruntál téměř zastavil a pacienti s pozitivním testem většinou mají lehký průběh nemoci. Nemocnice může provést denně kolem 120 odběrů na testy - VÍCE ZDE.

VIDEO: Češi a Poláci si vzájemně chybí, nazpívali o tom i společnou píseň
/VIDEOKLIP/ Dva břehy/Dwa brzegi. Tak se jmenuje nová píseň, kterou nahrála českotěšínská kapela Izabel a jejich polští přátelé, kapela Bartnicky. Song vyšel před několika hodinami a stává se hitem nejen sociálních sítí na obou stranách hraničních měst Český Těšín a Cieszyn - VÍCE ZDE.

Do díry uprostřed Orlové se snad už opravdu vrátí stavaři, a to ještě letos
Možná už za měsíc, nejpozději do léta, by mohly opět začít práce na budování orlovského náměstí. Ministerstvo financí, které je investorem stavby, před pár dny vyzvalo vybraného dodavatele k uzavření smlouvy na plnění výše uvedené veřejné zakázky - VÍCE ZDE.

Slezská nemocnice má zatím zásoby krve až na pět týdnů, dárci nadále přicházejí
Darování krve běží v Opavě dál, lidé se ale musí telefonicky dopředu objednat - VÍCE ZDE

SOUHRN ZPRÁV Z MS KRAJE (3. dubna): 

Soused na souseda. V Ostravě někdy vyjíždějí strážníci kvůli smrkání nebo napití
Oznámit, či neoznámit člověka, který si na veřejnosti nezakrývá ústa a nos? Je přivolání ochránců zákona udání, nebo naopak projev zodpovědnosti - VÍCE ZDE.

Hasiči dokončili dezinfekci Irisu. V domově strávili 25 hodin!
/DENÍK SLEDUJE, VIDEO/ Pozitivní zprávou je, že dosud ke třem nakaženým seniorkám a jedné ošetřovatelce v ostravském domově seniorů nikdo další nepřibyl. Šest zaměstnanců však stále čeká na vyhodnocení odebraných vzorků - VÍCE ZDE.

Kraj má pro seniory vyhrazené zařízení v Bílovci, Darkově a Klimkovicích

Moravskoslezský kraj na svém pátečním zasedání krizového štábu rozhodl, že pro seniory s nákazou COVID-19 a seniory v karanténě, vyhradil tři zařízení - VÍCE ZDE.

Naděje s bukovými křídly aneb ostravské básnění v ulicích v období krize
/FOTOGALERIE/ Poetické cedulky, které v podstatě navazují na fenomén Guerilla Poetring, můžeme nyní nalézt na nejrůznějších prostranstvích v centru Ostravy. Přečíst na nich můžeme básně českých a světových autorů. Téma? Naděje, která je v současné chvíli pro nás tolik důležitá - VÍCE ZDE.

Tohle je smysluplná reklama! Festival daroval billboardy Ostravě
Silnice v Ostravě začaly v uplynulých dnech lemovat nové billboardy. Reklamní plochy ale v této nelehké době nabyly zcela nových rozměrů. Město na darovaných plochách děkuje všem, kdo se nyní obětují a pomáhají ostatním - VÍCE ZDE

Šéf sex-shopu: Objednávky stouply. Klienti berou i lubrikační gely s dezinfekcí!
/FOTOGALERIE/ Havířovský e-shop Růžový Slon patří v tuzemsku mezi tři „top“ obchody ve svém ranku a podle toho vypadá jeho aktuální činnost. Koronavirus nekoronavirus, sexuje se totiž vesele dále - VÍCE ZDE

Ostravské soudy v čase koronaviru aneb Rozsudek v přímém přenosu
/FOTOGALERIE/ Roušky, přísná hygienická opatření, měření teploty a jednací síně, ve kterých jsou ale ve skutečnosti vlastně nejsou obžalovaní. I takto vypadá situace v mnoha justičních palácích po celé republice - VÍCE ZDE.

Třinec bojuje s koronavirem také prostřednictvím 3D tisku
Současný nouzový stav spustil v Třinci velkou vlnu solidarity, o čemž svědčí množství dobrovolníků, kteří pomáhají potřebným - VÍCE ZDE

První společné chvíle s miminkem si tatínci mohou užít i ve Frýdku-Místku
Porodnice ve Frýdku-Místku umožňuje nově přístup otcům po porodu alespoň na porodní sál, aby si mohli užít první společné chvíle s miminkem. Nezbytné je udržovat několik důležitých zásad - VÍCE ZDE.

Krnovští Schodaři vyzvali k charitativnímu sportu. Jak? Virtuálně!
/FOTOGALERIE/ Kopec Cvilín nad Krnovem je tradičním cílem sportovců, kteří si během do schodů udržují kondici. Dobře znají všech 218 kamenných schodů, které se staly ideálním místem trénování i závodů. Tato komunita, která si říká Schodaři, se v těchto dnech kvůli dodržování preventivních opatření nemůže setkávat na svých oblíbených cvilínských schodech - VÍCE ZDE.

Uvolněné prostory v Lázních Darkov by měli zaplnit dlouhodobě nemocní senioři
Do karvinských lázní by se mohli dočasně přestěhovat senioři, kteří dlouhodobě pobývají v nemocnicích napříč krajem. Nemocnice totiž potřebují volná lůžka - VÍCE ZDE.

Stavba obchvatu Karviné by měla začít podle plánu, stále platí jarní termín
I přes přetrvávající nouzový stav stále žije naděje, že konečně začnou práce na budování silničního obchvatu Karviná - VÍCE ZDE.

Ve Frenštátě pod Radhoštěm vyrábějí ochranné štíty na 3D tiskárně
Prvních 46 ochranných štítů vyrobených na 3D tiskárnách přímo ve Frenštátě pod Radhoštěm rozvezl v pátek 3. dubna koordinátor místního dobrovolnického centra Marian Žárský - VÍCE ZDE.

Železník se bude rvát za Opavu ve FIFĚ
Fotbal má sice stopku ale opavský útočník Lukáš Železník jde do akce. Zúčastní se totiž turnaje Datart e:LIGA Challenge v hraní hry FIFA20, a to v barvách Slezského FC Opava - VÍCE ZDE.Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník