Dopravu nejen pro běžkaře organizuje Sdružení cestovního ruchu Jeseníky. Rozhodlo se tak na základě pozitivní zkušenosti z minulé, premiérové sezony. Oproti loňsku přistoupilo k několika změnám.

„Minulou sezonu jsme nasadili ráno a odpoledne po dvou výjezdech. Po vyhodnocení sezony jsme pro letošek zachovali jeden ranní a jeden odpolední výjezd z každé strany. Bylo to i vzhledem k poměru cestujících, který činil devadesát ku deseti. Druhý ranní a druhý odpolední spoj nebyl vytížen,“ řekl ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

Další novinkou je změna nástupního místa v centru Jeseníku. Tím je nově parkoviště za Jesenkou. „To místo se nám osvědčilo, lidé zde mohou bezplatně zaparkovat, je tu dostatek prostoru,“ poznamenal Tomáš Rak.

Z Lipové od pošty autobus vyjíždí ráno pět minut před devátou hodinu. Po deváté vyráží z Jeseníku s několika zastávkami na Sedlo, kde dorazí po půl desáté. Na konečnou v Koutech přijíždí v deset hodin. Z opačné strany z Koutů jede spoj o čtvrt na deset, na Sedle je o půl desáté. Odpolední spoje mají odjezd ze Sedla na šumperskou i jesenickou stranu v 16.20 hodin.

Za pár korun

Jízdy není třeba objednávat předem. Lidé za ně zaplatí řádově desetikoruny. Například z Koutů na Sedlo vyjde cesta na třicet korun, z Jeseníku na Sedlo na čtyřicet. Peníze od cestujících pokryjí zhruba desetinu nákladů, zbytek mají zaplatit příspěvky obcí, kraje, reklamních partnerů, část peněz dá Sdružení z vlastních zdrojů.

V Jeseníkách jsou v provozu téměř všechna lyžařská střediska. Výjimkou je Miroslav v Lipové-lázních a vlek v Dolním Údolí, na moravskoslezské straně pak Annaberg a Skiarena Vrbno. Vzhledem k nedostatku sněhu jedou střediska na částečnou kapacitu. Běžkařské stopy jsou upravené v okolí Červenohorského sedla, Dlouhých Strání, Paprsku a Dolní Moravy.

Jízdní řád skibusů

Jízdní řád skibusu v Jeseníkách v zimě 2020.Zdroj: Deník / Petr Krňávek

Jízdní řád skibusu v Jeseníkách v zimě 2020.Zdroj: Deník / Petr Krňávek