Scénář je vždy stejný. Na ulici zastaví člověka a beze slova mu předloží zalaminátovanou kartičkou s textem. „Jsem sluchově postižený. Nákupem suvenýru můžete usnadnit rozvoji spolku neslyšících. Dekujeme za podporu. Cena 1ks: 80 Kč,“ píše se i s chybou na kartičce opatřené znakem neslyšících a českou vlajkou. Dotyční současně nabízejí malý dárkový předmět ke koupi. Další variantou je, že podvodníci obcházejí restaurace a na stoly beze slova pokládají kartičky s předměty ke koupi. Po chvíli se vrátí. Věci naskládají do tašky a odejdou.

Krimi, strhávání řetízků v Ostravě, říjen 2022.
VIDEO: Takto násilník strhával řetízky ženám v Ostravě, využíval fintu pavouk

Jak Deníku řekla mluvčí Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR Veronika Cézová, jde o jednoznačný podvod. „Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, ale ani žádná jiná organizace pomáhající lidem se sluchovým handicapem, žádnou takovou sbírku nepořádá,“ uvedla Cézová. Vše podle ní nasvědčuje tomu, že nejde o neslyšící osoby, byť se tak snaží chovat. „Myslíme si, že většina těch podvodníků je slyšících. Ve chvíli, kdy narazí na někoho, kdo umí znakový jazyk a začne na něj znakovat, tak ten člověk se vyplaší a běží pryč. To znamená, že znakovat neumí. Z toho usuzujeme, že se většinou jedná o slyšící,“ dodala Cézová.

Upozornění na podvodníky přicházejí z různých měst Moravskoslezského kraje. „Lidé nám volají, píší na sociální sítě,“ dodala Cézová.

„V Ostravě procházel Forum Nová Karolina muž, který rozdal kartičky po stolech v jídelní části obchodního centra. A po pár minutách je zase sebral a šel pryč. Důrazně varujeme – toto opravdu není žádná sbírka pro lidi se sluchovým postižením!“ uvádí se například na facebookových stránkách Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob. Na některých místech se lidi vybírající peníze podařilo vyfotit.

Strážníci kontrolovali mladistvé, říjen 2022.
Zátah na Stodolní: mládež pod vlivem alkoholu, sedmnáctiletá nadýchala nejvíc

„Pokud na někoho takového narazíte, doporučujeme přivolat policii,“ uzavřela Cézová s tím, že podvodníci se mohou objevit i na dalších místech republiky.