„Na místě jsme pořídili i záznam a veškerá dokumentace k vyšetřovacímu pokusu bude k dispozici i pro potřeby soudního znalce,“ řekl krajský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Ve Valašském Meziříčí se v úterý 17. listopadu za účasti několika desítek lidí konala demonstrace, která připomněla dva měsíce od ekologické havárie na Bečvě a zatím bezvýsledné pátrání po vinících.

K masivnímu úhynu ryb v řece Bečvě došlo v neděli 20. září. Rybáři na čtyřicet kilometrů dlouhém úseku od Choryně až po Přerov posbírali nejméně čtyřicet tun ryb, které otrávil kyanid.

Hromadná otrava se zařadila mezi největší ekologické havárie posledních desetiletí a z Bečvy se v jejím důsledku stala mrtvá řeka. Podle vědců potrvá obnova života v toku několik let. Viník otravy dosud nebyl vypátrán.

Policie: Nemáme embargo

Policejní prezidium se tento týden ohradilo vůči tomu, že by na případ bylo uvaleno informační embargo.

„Jsme si vědomi veřejného zájmu a v rámci vlastní působnosti a po dohodě s dozorujícím státním zástupcem pravidelně informujeme veřejnost o stavu řízení, pochopitelně s ohledem na možnosti, které nám ukládá trestní řád,“ konstatovala mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Policejní vyšetřování je nyní, jak dodala, zcela závislé na výsledku znaleckého zkoumání. „Lhůta na jeho vypracování byla s ohledem na množství zkoumaného materiálu stanovena přizvanému znalci na tři měsíce a uplyne 20. prosince,“ řekla.