Byla noc z neděle 29. na pondělí 30. června loňského roku, tři měsíce po ničivém požáru národní kulturní památky, chaty Libušín na Pustevnách. Na sousední Maměnce visela dřevěná kasička, do níž návštěvníci a turisté přispívali mnohdy nemalé finanční prostředky na obnovu vyhořelé chlouby Pusteven.

Nebyla to jediná krádež

Jenže v tu noc si kasičku vyhlédl zloděj, který ji vypáčil a odnesl si z ní několik tisíc korun. Okamžitě začalo policejní pátrání, které po několika měsících přineslo ovoce. Vsetínským policistům se před pár dny podařilo onoho zloděje dopadnout. Byl jím osmačtyřicetiletý muž ze Zubří na Vsetínsku.

„Muže před několika dny obvinil policejní komisař," potvrdila informaci Lenka Javorková, mluvčí vsetínských policistů, a dodala, že kasička byla umístěna na terase Maměnky a byla k budově pevně přišroubovaná. Přesto zloděj nelenil a peníze z veřejné sbírky ukradl. Muži nyní hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

„Peníze určené na opravu Libušína byly vloni ukradeny ještě jednou, a to na začátku srpna. Tenkrát zloděj odcizil celou kasičku s několikatisícovou veřejnou sbírkou. Případ této krádeže prozatím zůstává neobjasněný," připomněla podobný čin policejní mluvčí.

Bezmála rok poté, co Libušín vyhořel, se pomalu připravuje jeho obnova. Veřejnost již na opravu chaty, postavené podle návrhu věhlasného architekta Dušana Jurkoviče, přispěla necelých osm milionů korun.

Zájemci však mohou peníze i nadále posílat, veřejná sbírka byla prodloužena do března 2017. Možností je několik, lidé si mohou vybrat buď převod na účet, DMS zprávu nebo mohou peníze vhodit do kasičky v Sušáku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Rekonstrukce Libušína by podle všeho měla začít na podzim a potrvá zhruba dva roky. „Chtěli bychom, aby byla rekonstrukce kompletně hotová na konci roku 2017," řekl již dříve technický náměstek Valašského muzea v přírodě Milan Gesierich. Obnova by měla stát asi 70 milionů korun.

Ani policejní vyšetřování příčiny požáru ještě není u konce. Podle hasičů a následných znaleckých posudků však byl na vině špatně zkonstruovaný komín.