Tento pomocník jim třeba poradí, jak se neztratit v krajině, která se radikálně proměňuje kvůli masivní těžbě dřeva během kůrovcové kalamity.

Aplikace funguje jako ucelený mobilní průvodce po běžkařských trasách a okruzích. „Beskydská a Jesenická magistrála jsou mezi běžkaři velmi oblíbené a vyhledávané. V minulé sezoně byly trasy pro rolby předem určené a nastavené. Teď musí rolba respektovat těžiště kůrovcového dříví,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro cestovní ruch Jan Krkoška.

Obec malá Morávka v zimě v Jeseníkách udržuje na na 80 kilometrů bežkařských tras. „Kromě rolby máme na údržbu běžeckých stop i skútr a čtyřkolku, které můžeme zapojit podle potřeby. Například z Alfrédky na Jesení studánku to vede dost úzkým koridorem, a nedá se to kvůli ochraně přírody rozšiřovat kácením. Tam se rolba nevleze, tak to upravujeme čtyřkolkou nebo skútrem. Všechny stroje ale mají navigaci GPS, takže se na běžkařských mapách Moravskoslezského kraje aktuálně zobrazuje jejich práce a vykresluje pravenost tras. Budeme ještě dávat na křižovatky rozcestníky s QR kódem, kde bude odkaz na trasy v mapě s vykreslením, kolik času uběhlo od poslední údržby. Ty upravené před 24 hodinami mají jinou barvu než ty, kde uplynuly dva dny od posledního protažení,“ popsal starosta Malé Morávky Ondřej Holub jak to funguje.

Moravskoslezský kraj úpravu lyžařských a běžeckých tratí v regionu finančně podporuje už od roku 2003.

Kromě krajského příspěvku mají obce možnost zažádat o podporu běžeckých tras i stát. „Je skvělé, že jsou jednotlivé obce aktivní. Například Malá Morávka uspěla s žádostí u Ministerstva pro místní rozvoj ČR, a tak mají i novou rolbu. Moravskoslezský kraj bude Malé Morávce i letos připívat na úpravu běžeckých tras a provoz právě této nové rolby. Díky krajské dotaci přes 280 tisíc korun budou mít běžkaři v okolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem k dispozici kolem 80 kilometrů tratí,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška a doplnil, že celkově kraj přispívá na úpravu více než 855 km tras v regionu.

„Každoročně kraj vypisuje dotační program na úpravu tratí v objemu okolo tří milionů korun, do kterého se mohou přihlásit obce i jednotlivci majitelé horských chat, provozovatelé lyžařských areálů a další. Pokud jde o výši jednotlivých příspěvků na úpravu tratí, je Moravskoslezský kraj na špici mezi všemi kraji v Česku,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Mobilní aplikaci Běžky Severní Morava si zájemci mohou zdarma stáhnout v Obchod Play pro mobilní telefony s operačním systémem Android a také v App Store pro přístroje značky Apple.

„K naplánování vhodné trasy slouží sportovcům interaktivní mapa, popis tratě, její délka, obtížnost, doba zdolávání, stoupání a klesání nebo také možnost parkování. Uživatel se může podívat i na záběry z webkamer či fotografie okruhů a tras, dozvědět se, kde je možné se občerstvit, kde se nachází nejbližší horská chata nebo zjistit, jaké jsou v okolí zajímavosti. Díky GPS v rolbě garantujeme aktuálnost upravenosti tras,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.