Zákaz kouření platí i pro elektronické cigarety a týká se také řidičů kamionů, externích pracovníků a návštěv. Před rokem společnost odhadovala, že kuřáci tvoří zhruba 30 procent zaměstnanců. Odvykací kúru absolvovala téměř stovka pracovníků. Mluvčí společnosti Barbora Černá ale doplnila, že řada pracovníků se rozhodla přestat kouřit i bez nabízené odvykací kúry.

„Nejde nám ani o to, někoho nachytat nebo pořádat hon na kuřáky. Motivem celé akce je především ochrana zdraví zaměstnanců kuřáků i nekuřáků před prokazatelně škodlivými účinky cigaret," uvedla mluvčí Barbora Černá s tím, že zatím nenastala situace, že by hutní společnost musela přistoupit k trestům.

V areálu huti už ale zaznamenali porušení zákazu, například v případě řidiče kamionu, který si přijel vyzvednout náklad. „Omlouval se tím, že o zákazu nevěděl. Protože se jednalo o první případ, situaci jsme vyřešili domluvou. V případě opakování už ale bude hříšníkovi odebráno povolení vjezdu. K povolení vjezdu dostává totiž každý návštěvník také soubor bezpečnostních pravidel, včetně upozornění, že v areálu platí zákaz kouření. Takže na nevědomost se vymlouvat nedá," odpověděla dále Barbora Černá a dodala: „Ani ti, kdo nedokázali nebo nechtěli přestat, se zákazu kouření bát nemusí. Pokud nevydrží pracovní směnu bez abstinenčních příznaků, mohou si do práce místo cigaret nosit některou z forem čistého nikotinu náplast, žvýkačky, pastilky a podobně. Vidíme v tom smysl, věříme, že i u nich klesne počet vykouřených cigaret za den a každá nevykouřená cigareta je úspěch. Třeba jim to časem pomůže přestat kouřit úplně."

Kontroly dodržování zákazu kouření podle mluvčí probíhají v huti podobně jako u dodržování jiných pracovních povinností, tedy při běžných pochůzkách a auditech, které mají na starosti vedoucí zaměstnanci na pracovišti.

Pokud dojde k porušení zákazu, podle mluvčí hutní společnosti se věc nejprve řeší domluvou, následuje upozorňující dopis a při třetím porušení už bude se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr.