Na Rýmařovsko se neděli 2. srpna chystají stovky poutníků, aby si připomenuli legendu o zbožném rychtářovi, kterému zachránily život modlitby k Panně Marii Sněžné. Psal se rok 1755, když uničovský rychtář Ferdinand Georg Gröschelsberger s jedením radním, jehož jméno se nedochovalo, ujížděli koňským povozem k rudskému mlýnu.

KONĚ SE SPLAŠILY

Ten stával pod Rešovskými vodopády. Když se jim splašily koně a opratě se jim vymkly z rukou, divoká jízda pokračovala dál mimo cestu. Přestože neovladatelná bryčka se zřítila do rokliny, oba cestující jako zázrakem přežili. Tak se zrodila legenda, díky které dnes v zapadlém koutu Rýmařovska máme slavné barokní poutní místo.

Rychtář Gröschelsberger jako velký ctitel Panny Marie Sněžné z vděčností za záchranu života v místě nehody nechal vystavět kostel. Před havárií kočáru byla v těchto místech v Rudě pouze zvonička a myslivna. Místo se změnilo k nepoznání. Jen hřbitov je stále tam co býval ještě před památnou nehodou. Než zakladatel kostela zemřel, založil významnou nadaci , aby zajistili živobytí pro kněží a zázemí pro poutníky. Před svou smrtí v březnu 1765 ještě začal budovat barokní křížovou cestu se 14 zastaveními a monumentálním sousoším Ukřižování.

Sběrný dvůr. Ilustrační foto.
Korejci se nedohodli s Asekolem, Krnov ale dál odebírá vyřazené monitory Samsung

Křížová cesta začíná od kostela Panny Marie Sněžné a končí Kalvárií na nedalekém Křížovém vrchu. Umělci v sochařské dílně odvedli skvělou práci, která se zachovala ve velmi dobrém stavu. Proto sem dnes jezdí nejen poutníci, ale i ctitelé sochařství, historie a kultury baroka. Proto dnes patří tato národní kulturní památka mezi vyhledávané cíle. Zbožní poutníci i turistů zesilují své prožitky úžasným výhledem do krajiny podobně jako na Cvilíně, Hostýně nebo na Svatém kopečku.

Její okolí se stalo známou destinací také díky přeměně fary ve Staré Vsi na penzion Johannes , který funguje v kontextu církevní turistiky. „Název penzionu byl odvozen od tehdejšího donátora této stavby – Johannese Siebra, který byl papírníkem v nedalekých Janovicích, a jehož dodnes připomíná i mramorová pamětní deska na chodbě penzionu,“ prozradil projektový manažer biskupství Miroslav Přikryl. Pronajmout si lze jednotlivé pokoje i celý penzion.

K TÉMATU

Pouť k Panně Marii Sněžné v Rudě

Poutní místo ožije poutí k Panně Marii Sněžné v neděli 2. srpna. V kostele budou slouženy dvě mše svaté. První v 9. hodin bude celebrovat rýmařovský farář a děkan bruntálského děkanátu František Zehnal . Hlavní poutní mši v 11 hodin bude sloužit hostující Václav Dolák, který je děkanem ve Svitavách. Po bohoslužbě tradičně ve 12 hodin následuje pobožnost křížové cesty po jednotlivých zastaveních. Ta začínají u kostela a vedou až na Křížový vrch.

POUTNÍ MÍSTO v Rudě u Rýmařova připomíná, že zde rychtář Ferdinand Georg Gröschelsberger jako zázrakem přežil dopravní nehodu v povozu se splašenými koňmi.Zdroj: Diecéze ostravskoopavská

VĚJÍŘOVEC OBROVSKÝ neboli trsnatec je nádherná houba. Bohužel pro památkově chráněný buk lesní v centru Krnova je to také infekce, která ho v dohledné době zahubí.
Dřevokazná houba vějířovec v Krnově postupně zničí dvě stě let starý buk