Během záplav se v Opavě rabovalo ve velkém. Jakmile stačila voda trochu opadnout, rozjelo se rabování a obchodování s potravinami za přemrštěné ceny. Jako první přišly na řadu samoobsluhy Katka a C+M Market a drogerie v Nákladní ulici. Voda se do jejich útrob dostala v úterý 8. července. Se soumrakem vtrhli do nechráněných obchodů zloději, kteří ukradli všechno, co nebylo poškozeno.

„Nebyli jsme tady, ale řekli nám to zákazníci z okolí. Netroufnu si teď určit, co způsobila voda a co ukradli zloději, ale některé regály byly převrácené a úmyslně poničené,“ řekla tehdy redakci vedoucí samoobsluhy C+M Market Vlasta Bendíková s tím, že k rabování došlo v noci z 8. na 9. července.

Povodně, 7. července 1997, Opava.
Povodeň 1997 v Opavě, podívejte se po čtvrt století na exkluzivní fotogalerii

Rozbitých výloh v Nákladní ulici pak v úterý 8. července využil jeden romský občan, který vnikl do prodejny jízdních kol a drogerie, o dva dny později si pro něj přišla policie, obvinila jej z trestného činu krádeže a následně jej vzala do vazby.

A do třetice rabování. Tentokrát za ním stáli dokonce i nezletilí – dva třináctiletí chlapci. Když opadla voda, vnikli ve středu 9. července do prodejny potravin v Ratibořské ulici. Odnesli si odtud cigarety, cukrovinky, kávu a další zboží za tři tisíce. Policisté dva mladé výtržníky po zadokumentování případu předali jejich rodičům.

Povodně, 11. července 1997, Ostrava-Koblov.
Povodeň 1997 v Ostravě, podívejte se po čtvrt století na exkluzivní fotogalerii

Ze zpřísněných sazeb odnětí svobody si tehdy ale nic nedělali ani někteří prodejci, kterým hrozil trest za lichvu a nepřiměřené obohacování v podobě peněžité pokuty a dvou let vězení. V úterý 8. července byl u mnoha obchodníků na okraji Opavy – Kateřinek k mání chleba za padesát korun a rohlík za čtyři koruny, na ceny však Opavané moc nehleděli. Jednoho překupníka, který prodával chleba u Základní školy ve Vrchní ulici, museli před rozlíceným davem zachránit až policisté.

Povodně, 18. července 1997, Zátor.
Povodeň 1997 na Bruntálsku a Krnovsku, podívejte se na exkluzivní fotogalerii

Dodnes je pak opředena záhadou smrt seniorky A. V. Její snímek, když nese v pondělí 7. července ze záplavové zóny v náručí svého psa, se stal jedním z fotografických symbolů opavských povodní. Důchodkyně se pak totiž do zátopové oblasti vrátila a živá se z ní už nikdy nedostala. Mezi svědky z posledních hodin jejího života patřila zaměstnankyně cukrárny Perla:

Povodně, 11. července 1997, Bohumín.
Povodeň 1997 v Bohumíně a kraji, exkluzivní fota po 25 letech, podívejte se

„Přišla tady v pondělí odpoledne i s pejskem. Vypadala úplně jinak než jindy, celá bledá, třásla se, měla propadlý obličej… já nevím, jestli člověk pozná, že se blíží jeho smrt, ale ona tak vypadala.“ Z cukrárny pak A. V. zamířila zpátky do záplavové zóny v Rybářské ulici, kde u své známé nechala psa. Odtud odešla s tvrzením, že si musí ještě něco zařídit. Očití svědkové pak uvedli, že ji viděli těsně předtím, než zmizela pod hladinou v Rybářské ulici. Vzápětí projel tímto místem neznámý automobil. Jak to bylo ve skutečnosti, se dnes už asi nedozvíme, ale podle tehdejších informací redakce nestálo za úmrtím seniorky utonutí, avšak podlehla zraněním způsobeným tímto vozidlem.