Společnost Ostravské komunikace (OK) spravuje na území Ostravy celkem šedesát křižovatek a 27 přechodů pro chodce řízených semafory a dalších 15 signalizačních zařízení, jakými jsou výstražné blikače, signalizace pro výjezd hasičů nebo radary.

Všechna tato zařízení budou od dneška na dvě až tři hodiny vypínána z důvodu pravidelné kontroly. Křižovatky od osmé hodiny ranní, přechody pro chodce pak od 14 hodin.

„Dvakrát ročně je potřeba provést důkladnou revizi těchto zařízení. Jednou za půl roku jsou proto kontrolovány funkční a jistící prvky a odzkoušeny řadiče světelné signalizace. Tyto zásahy vyžadují odstavení semaforů z provozu," informoval mluvčí OK Jiří Maléř.

„Řidiče proto prosíme o zvýšenou opatrnost a dodržování dopravního značení a pokynů policistů, kteří budou řídit provoz na nejfrekventovanějších křižovatkách," řekl Jiří Maléř k organizaci dopravy.

Zvýšená nehodovost nehrozí

Odstavení světelné signalizace z provozu probíhá v kooperaci s policií. Na vypnutých semaforech v minulosti nedocházelo ke zvýšenému počtu dopravních nehod.

„Snažíme se, aby omezení byla co nejmenší, takže zejména u frekventovaných křižovatek volíme časy, kdy lidé většinou bývají doma," sdělil poněkud v rozporu s oznámenými časy mluvčí Ostravských komunikací.

Plán vypínání jednotlivých křižovatek pro měsíc duben lidé naleznou na webových stránkách www.okas.cz, na konci dubna pak přibude seznam odstavených semaforů pro měsíc květen.

Kromě těchto půlročních kontrol, jež mohou být v případě deštivého a nepříznivého počasí odloženy, procházejí všechna světelná zařízení jednou za měsíc také běžnou vizuální prohlídkou.

„V těchto případech se kontroluje stav venkovní výstroje, čistoty návěstidel, funkce a stav chodeckých tlačítek. Tyto prohlídky už je možné provádět za plného provozu semaforů," dodal mluvčí OK Maléř.