Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prezidentská návštěva: Zeman v Třinci kritizoval Polsko kvůli uprchlíkům

Druhým dnem ve středu 23. září pokračovala prezidentská návštěva Moravskoslezského kraje. Prezident Miloš Zeman dnes zamířil do Českého Těšína a Třince.

23.9.2015 AKTUALIZOVÁNO 23.9.2015
SDÍLEJ:

Téměř plné náměstí Svobody přivítalo prezidenta Miloše Zemana v Třinci. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Už předem bylo známo, že vítat prvního muže republiky sice bude starosta Vít Slováček, ale od města prezident žádný dar nedostane. „Nenavštíví radnici ani se nesetká se samosprávou," řekla mluvčí města Dorota Havlíková. Prezidentovi tak měli předávat dary pouze zástupci tamních gymnázií, českého i polského.

Studenti českého gymnázia si pro prezidenta připravili překvapení.

„Žádné klobásky, žádná slivovice, to mu dávají všichni. Naši studenti pro pana prezidenta něco secvičili. Ale co, to je samozřejmě tajné," mlžil ještě v úterý, den před důležitou státní návštěvou, ředitel školy Tomáš Hudec. 

Pohyb prezidenta Miloše Zemana sledoval i tým Deníku:

10.39

Na příjezd prezidenta Miloše Zemana před Těšínským divadlem čekali studenti gymnázií.

Prezident je nyní už v budově. Novinářům stihl okomentovat aktuální zprávu ohledně hradního kancléře Vratislava Mynáře.

"Nekomentuji informace Práva. Počkám na rozhodnuti Národního bezpečnostního úřadu," řekl jen v krátkosti Miloš Zeman.

Sál divadla má 377 míst. Setkání se studenty je na programu v 11.05.

10.48

Na debatu s prezidentem se přišla podívat i devatenáctiletá studentka Joanna.

"Zajímá mě hlavně ta aféra s trenkama. Je vidět, že ochranka prezidenta nefunguje, jak by měla. No a taky by mě zajímal jeho postoj k Euru," řekla dívka Deníku.

12.33 

Debata se studenty skončila a prezidentova kolona včetně hlavy státu se bleskurychle přesunula do Třineckých železáren. Tady už na Miloše Zemana čekají zástupy zaměstnanců.

Druhý den prezidentské návštěvy Moravskoslezského kraje Miloš Zeman navštívil města Český Těšín a Třinec.

Na prezidenta se přišel podívat třeba čtyřiatřicetiletý Bogdan, který v železárnách pracuje jako plánovač výroby.

"Je to pro nás vzácná návštěva, takže jsem tady s kolegy a čekáme na prezidentovo vystoupení."

14.31

Generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek při příležitosti návštěvy prezidenta oznámil, že Miloš Zeman pomohl získat železárnám kontrakt na 15 miliard korun.
„Musím prozradit, že nám pan prezident, jak jsme se dozvěděli, pomohl při návštěvě Ázerbajdžánu pomohl ke kontraktu za 15 miliard," uvedl Czudek.

15.25

Téměř plné náměstí Svobody čeká na prezidenta republiky v Třinci.

17.15

Prezident Miloš Zeman při setkání se zaměstnanci hutního podniku Třinecké železárny v Třinci na Frýdecko-Místecku kritizoval Polsko, které v úterý jako jediná země z visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) hlasovalo pro zavedení kvót na rozdělení uprchlíků. Řekl, že slušný člověk dohodu neporušuje.

Připomněl, že v Polsku se nedávno změnil prezident. „Polsko je zemí s poloprezidentským systémem podobně jako Francie. Já si nejsem zcela jist, zda to byla právě osoba nového polského prezidenta, která vedla k určité změně postoje Polska," řekl Zeman.

Uvedl, že nechce používat patetických termínů, jako je zrada. „Chci pouze tvrdit, že když se země Visegrádu na něčem dohodnou, a to opakovaně, tak slušný člověk dohodu neporušuje," řekl prezident.

Polsko svůj hlas pro zavedení kvót pro rozdělení uprchlíků v rámci Evropské unie odůvodňuje tím, že pro něj byla důležitější solidarita s migranty a s Evropou.

I Jablunkov se letos dočkal návštěvy prezidenta. Poprvé v historii - celou reportáž najdete zde

Prezident se studenty: Krejčíř byl takový offroad 4x4

Středeční program prezidentovy návštěvy v kraji zahájilo setkání s gymnazisty v Českém Těšíně. Tamní divadlo praskalo ve švech.

V Těšínském divadle se ve středu dopoledne shromáždili studenti Českotěšínského a Polského gymnázia, kteří přišli v doprovodu svých učitelů na debatu s vzácnou návštěvou – prezidentem Milošem Zemanem. Jednou z přítomných studentek byla také devatenáctiletá gymnazistka Joanna.

„Zajímá mě hlavně ta aféra s trenkami. Je vidět, že ochranka prezidenta nefunguje, jak by měla. No a taky by mě zajímal jeho postoj k Euru," řekla Deníku dívka.

Kromě ředitelů obou gymnázií pronesl na úvod několik slov také Miloš Zeman. „Smyslem našeho setkání je diskuze a nikoliv dlouhý monolog. Studoval jsem samozřejmě historii těchto gymnázií a zjistil jsem, že jejich absolventy, mimo jiné, byli bývalý premiér Jiří Rusnok, bývalý ministr dopravy Zdeněk Žák, ale také Radovan Krejčíř.

Ptal jsem se pana ředitele, jaké měl známky a on říkal. Byl to takový offroad 4×4. Je vidět, že gymnaziální vzdělání není podmínkou vražd," řekl prezident.

Studenti sbírali odvahu, ale po první otázce se osmělili a začala se zvedat jedna ruka za druhou. Aktuální problém s uprchlickou vlnou, setrvání v Evropské unii či elektronická evidence tržeb. To je jen krátký výčet dotazů, které z úst studentů směřovaly k hlavě státu.

Jaká je prezidentova oblíbená četba se zeptal gymnazista Filip Noga. „Je to samozřejmě podmíněno věkem, ale vás zřejmě zajímá, co čtu teď a ne co jsem četl jako dítě. Teď čtu hlavně literaturu faktu, historickou literaturu a chtěl bych citovat někdy proklínaného, někdy adorovaného myslitele, který se jmenoval Karl Marx," odpověděl prezident a doplnil citát. „Jediná skutečná věda je historie."

Se studenty se nakonec rozloučil vtipem o sobě, Václavu Klausovi a Claudii Schifferové.

„Klaus a Zeman přijdou do pekla. V pekle je trůn, a na tom trůnu sedí ďábel. Jako první před ďáblův trůn předstupuje Václav Klaus. Vedle ďáblova trůnu se objeví příšerně šeredná, tlustá, špinavá a páchnoucí babice. Čtyři brady, šedivé vlasy, vrásky, 18 bradavic. A ďábel říká: Václave Klausi, máš mnoho, mnoho hříchů. Jako trest za tvoje hříchy tě odsuzuji k tomu, abys po celou dobu svého nekonečného pobytu v pekle kopuloval s touto babicí. Babice popadne Václava Klause pod pazuchu a zmizí s ním v hlubinách pekla. Pak předstoupím já. Vedle ďáblova trůnu se zjeví Claudia Schifferová a ďábel říká: Claudie Schifferová, máš mnoho, mnoho hříchů…"

V Třinci se prezident vyfotil s fanouškem

Na plném třineckém náměstí Svobody přivítala prezidenta Zemana starostka města Věra Palkovská. Po krátkém proslovu předala slovo hlavě státu. „Přijel jsem do Třince, jako do oázy úspěchu. A to se rozhodně nedá říci o každé části Moravskoslezského kraje," řekl Miloš Zeman.

Pak před lidmi poděkoval vedení Třineckých železáren, kterým věnoval prostor před návštěvou Třince.

„Vytvořilo podmínky pro mimořádně nízkou nezaměstnanost v tomto mikroregionu. Většině obyvatel tím zajistilo právo na práci s průměrnou mzdou zaměstnanců, která se pohybuje ve výši 28 tisíc korun měsíčně…," tuto větu ani nestihl dokončit.

Z davu se totiž ozvalo hlasité bučení jako nesouhlas s tím, že na průměrnou mzdu řada z nich nedosáhne. „… ale já vím, že je to průměr, že někteří mají víc, někteří mají míň, ale platí známá anekdota, že když jeden má k obědu kuře a druhý němá k obědu nic, tak se oba dva výborně naobědvali, protože měli k obědu půlku kuřete," řekl publiku statistické pravidlo.

Prezident stihl odpovědět na řadu dotazů. Jedním z těch odlehčenějších byl ten třináctiletého Davida Babilona, který našel odvahu zeptat se Miloše Zemana, zda by se s ním nevyfotil. „Pokud to nebude selfie?" odvětil a po skončení se s chlapcem a jeho kamarádkou osobně vyfotil.

„Je to zážitek, byla to taková spontánní otázka, doufám, že jsem jej neurazil, někteří lidé z hlediště mě za to kritizovali," řekl Deníku fanoušek prezidenta z Třince. Před oficiálním ukončením návštěvy města převzal prezident z rukou starostky typický dar – gorolský klobouk. Středeční program pak zakončil setkáním s lidmi v Jablunkově.

Autor: Martina Gembíková, ČTK

23.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Třince (v červeném) proti Plzni.
5

Marcinko ukončil sérii bez gólu, trefil Ocelářům vítězství s Plzní

Nový chodník v Čeladné.

Chodník v Čeladné je konečně hotov

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

V úterý 17. října měly děti hospitalizované na dětských odděleních Nemocnice Třinec o zábavu postaráno. Navštívila je skupina Nebe, která nyní vystupuje se svým Future technology tour 2017.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

/FOTOGALERIE/ Klidné bydlení, anebo lepší služby? To jsou názory odpůrců a zastánců stavby velké prodejny v lokalitě Podlesí. Ti první už sehnali pod petici podpisy asi desetiny obyvatel města. Druzí mají na své straně jeho vedení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení