Ano. Datum, které si nesmíte zapomenout zapsat do svých diářů, je středa 10. prosince.

Právě v tento den se po roce opět rozezní celá Česká republika desítkami tisíc hlasů, které společně zazpívají šestici adventních koled.

Znovu se totiž přiblížila největší spontánní pěvecká akce v naší zemi Česko zpívá koledy. Tu připravuje regionální Deník. Organizační nitky ze všech obcí, měst, ale také institucí, kde se chystají přidat ke společnému zpívání, se sbíhají u šéfredaktora Deníků na severní Moravě Martina Plevy, který odpovídá na nejčastější otázky čtenářů, ale také dotazy zájemců, kteří se chtějí ke zpívání připojit.

Kdy vznikla myšlenka akce Česko zpívá koledy? Kde se zpívalo úplně poprvé?
Ten nápad pochází ze západních Čech. Konkrétně v Plzni se lidé na náměstí scházejí už více než deset let, aby si tam společně zazpívali pár koled. Odtud se adventní zpívání šířilo do dalších měst a obcí v západních Čechách. Pak se této myšlenky ujal regionální Deník a podařilo se nám ji dostat do stovky míst v celé republice. Vloni se na severní Moravě zpívalo na více než dvaceti místech, bylo to v okresních městech, ale také v řadě vesnic.

Vánoce s Deníkem: Pomozte nám najít nejlepší vánoční recept - více zde

Letos už máte také nějaká přihlášená města a obce do této celorepublikové předvánoční akce Česko zpívá koledy?
Ano. Opět víme, že se bude zpívat ve všech velkých městech Moravskoslezského kraje, jako třeba v Trojhalí v Ostravě, na náměstí Republiky v Havířově, na Horním náměstí v Opavě, na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku, na Masarykově náměstí v Karviné, na náměstí Svobody v Třinci či na náměstí Míru v Bruntále. Přidávají se ale houfně i další místa, takže už dnes víme, že zpívat chtějí lidé i v Dobraticích, Příboře, Vratimově nebo třeba v Janově u Krnova. Další místa i instituce se samozřejmě mohou dál hlásit přes stránky www.ceskozpivakoledy.cz.

Co od této akce očekáváte? Není za ní skrytá nějaká komerční záležitost?
Neočekáváme vůbec nic. Je to prostě jen příjemné adventní setkání, které má alespoň pomyslně propojit všechny kouty naší krásné země. Advent je čas sounáležitosti a my chceme touto akcí všem lidem v České republice připomenout, že jsme všichni součástí regionu a jedné země, že tu žijeme spolu.

Je termín zpívání, tedy středa 10. prosince v 18 hodin, závazný? Nemůžu přijít na zpívání později?
Jediné, s čím opravdu nelze při pořádání této akce hnout, je právě termín. Dodržet přesný den, hodinu a minutu, tedy začít zpívat přesně v 18 hodin, to je princip celé této akce. Není možné, aby každá obec zpívala jindy. Na tomto termínu jsme se dohodli už před rokem na posledním zpívání a i letos vyhlásíme termín na příští rok.

Jaký je princip adventní akce?
Přesně v 18 hodin začnou všechny obce a města, která se do Česko zpívá koledy přihlásila, zpívat stejné koledy. Na místech, kde budeme mít přítomny také spřízněné rádiové štáby, budeme písničky z konkrétního místa pouštět živě přímo do éteru. Tak budou i v rádiích znít stejné písně, které budou ve stejný okamžik zpívat lidé i na druhém konci republiky. Proto je třeba dodržet i pořadí koled. 

Hledáme nejlepší vánoční recept!