„Ta odpověď je poměrně jednoduchá. Dnešní zkomercializovaná doba míchá dohromady advent a Vánoce, pro křesťany jde ale o dva rozdílné pojmy. Tedy, vánoční stromek rozsvěcujeme na počátku skutečné vánoční doby, což je 24. prosince. Podle křesťanských tradic tak tedy vlastně činí správně ti, kdo stromek rozsvěcují co nejblíže tomuto datu,“ vysvětlil farní vikář orlovské farnosti Mieczysław Jan Augustynowicz.

A jak současné období prožíváte vy? Hlasujte v anketě na této stránce pod článkem.

„Nyní máme období adventu, což je podle křesťanské tradice dobou očekávání příchodu spasitele a zároveň také časem, kdy rozjímáme nad posledními věcmi člověka, tedy nad smrtí, která má být posledním a radostným setkáním s Bohem,“ řekl orlovský duchovní dále.

Lidé mimo církev ale většinou současné období vnímají jinak, na Vánoce a jejich příjemnou atmosféru se již rádi těší předem a pomalu si ji začínají užívat. Rozsvícení stromků, předvánoční městečka, trhy a kulturní program, to láká do center měst i vesnic již dnes. Stromky a vánoční výzdoba už tak svítí ve většině měst i obcí a také ten karvinský se rozsvítí již brzy. Slavnostní chvíle nastanou v neděli 9. prosince na náměstí ve Fryštátě v 16.50 hodin.

„Bereme to tak, že lidé mají tuto tradici rádi a rádi si tuto atmosféru užívají již nyní,“ říká mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček. Na Masarykově náměstí tak již běží i Karvinský vánoční jarmark se stánky s vánoční výzdobou a dalším zbožím, již dnes ho lidé navštěvují, postávají s punčem a nasávají atmosféru.

V nedaleké Orlové stromek rozsvítili již také. „Spojili jsme to během jednoho víkendu se zahájením adventu, předvánoční atmosféra je příjemná a lidé z ní mají radost, stromek jsme rozsvěcovali v pátek, v neděli pak symbolicky rozsvítili adventní věnec,“ odpovídá v podobném duchu mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

„Vánoční strom společně s výzdobou města každoročně rozsvěcujeme v souvislosti s blížící se první adventní nedělí. V těchto dnech také zahajujeme bohatý program Vánočního městečka. Chceme, aby si lidé předvánoční atmosféru městečka užili se vším všudy, tedy i s vánočním stromečkem,“ shoduje se také odpověď Jany Kriš, mluvčí havířovského magistrátu.

Starých tradic se naopak na Karvinsku snaží držet v obci Stonava. Stromek u radnice tam rozsvěcují vždy mezi posledními v regionu, letos to bude 19. prosince.

„Možná jsem staromódní, ale držíme se tradic našich předků. A vánoční stromek a první svíce na něm se přeci vždy rozsvěcovaly před štědrovečerní večeří a pak se svítí do Tří králů, někdy i do Hromnic. Nechceme se přizpůsobovat dnešní době, která Vánoce připomíná trochu uspěchaně již nyní, kdy je období adventu, pro to každoročně volíme datum co nejblíže Štědrému dni,“ vysvětlil starosta Stonavy Ondřej Feber.

V přiložené fotogalerii se můžete podívat, jak vypadalo letošní rozsvícení vánočního stromu v Havířově: