Už jen desítky hodin zbývají do osudového okamžiku, který rozhodne o další existenci Baníku Ostrava. Situace je kritická a zraky všech fanoušků slezského klubu, který loni oslavil devadesáté narozeniny, jsou upřeny k ostravským zastupitelům. Ti na pondělním mimořádném zastupitelstvu rozhodnou o dalším osudu stále nejpopulárnějšího sportovního klubu na Moravě a ve Slezsku.

I když oni v žádném případě za současnou neutěšenou situaci nemohou, pokud město od Baníku areál Bazalů neodkoupí, klub fakticky pohřbí.

Následně totiž budou muset současní majitelé podat návrh na insolvenční řízení a Baník následně zmizí z fotbalové mapy.

Jeden ze šéfů klubu, Libor Adámek, se v exkluzivním rozhovoru pro Deník pokusil ještě jednou současnou situaci vysvětlit a ozřejmit.

Také proto, že v posledních týdnech je právě Baník zase jasně nejskloňovanějším slovem na Ostravsku. Projekt záchrany klubu má své ortodoxní zastánce, ale i radikální odpůrce. Baník prostě potvrzuje i v klinické smrti, ve které se nyní nachází, že se jedná o naprostý fenomén. „Baník se jednoznačně ocitl v nejkritičtějším momentě své historie, i proto bych chtěl celou situaci ještě jednou z našeho pohledu shrnout. V pondělí večer už totiž může být na další vysvětlování a podávání argumentů pozdě," uvedl Libor Adámek.

Nelitujete s odstupem patnácti měsíců toho, že jste se rozhodl pomoci Baník zachránit a do klubu vstoupil?

Rozhodně ne. Bylo to mé rozhodnutí a nikdo mě k němu nenutil. Od prvopočátku jsem veřejně deklaroval, že nechci být hrobníkem Baníku Ostrava. A to mířím do doby, kdy jsem koupil od bývalého majitele Tomáše Petery stadion na Bazalech. Mé výroky si můžete ověřit na internetu. Až poté jsem se spojil s Petrem Šafarčíkem a šel do projektu Záchrana Baníku, který měl fanouškům dobře známé tři pilíře. První krok sportovní záchrany v lize se nám v minulé, a já pevně věřím, že i v této sezoně, splnit podařilo. Splnění zbylých dvou kroků (záchrana klubu a záchrana Bazalů) už v této chvíli nemáme ve svých rukou.

Míříte tím na všeobecně známou okolnost, že bez podpory města Ostravy klub skončí v insolvenci?

Nechci tady ještě více jitřit už tak napjatou atmosféru, která momentálně okolo Baníku panuje. Ale občas se mi v posledních týdnech zdálo, že řada lidí, i z řad zarytých fanoušků Baníku, jako by zapomněla na to, v jakém stavu jsme klub přebírali. Byl na tom daleko hůře než nyní, nevlastnil stadion a měl větší dluhy než dnes.

Dluhů se ale ani po více než roce klub nezbavil…

Bývalý majitel Tomáš Petera tvrdil, že dluh je okolo sta milionů korun a navíc deklaroval, že pokud bude vyšší, rozdíl uhradí. To se ale dodnes nestalo. Jednoznačně souhlasím s názorem, že Baník se do takové situace neměl nikdy dostat. Klub si žil v minulosti nad poměry a vše vyústilo v to, že se začal potýkat s více než stomilionovým propadem.

Řada lidí vám třeba právě proto opakovaně vytýká, že jste po svém nástupu nepojmenovali hlavní viníky celé situace a nepodali na ně trestní oznámení.

Trestní oznámení podané je. Ale zrovna na bývalého majitele Tomáše Peteru, na kterého hlavně fanoušci opakovaně poukazovali, se podává hodně složitě, protože nebyl ve statutárních orgánech klubu. Já tuto výtku chápu a rozumím jí, ale věřte, že celý právní tým dělá od samého počátku to nejlepší pro klub a jeho záchranu.

Po městu nyní za pozemky na Bazalech požadujete více než sto deset milionů korun. Jak jste k této částce přišli?

Cenu navrhlo město a k tomu si nechalo zpracovat dva znalecké posudky. První vypracovala společnost Pricewaterhouse Coopers, která Bazaly ohodnotila na 111,5 milionu korun. Poslední posudek, který je z 12. května, si město dělalo samo a došlo k částce 115,5 milionu korun.

Vy jste si žádný posudek nedělali?

Baník má tento majetek zaúčtován na 131 milionu korun. Poslední znalecký posudek Bazalů, který jsme zadali v letošním roce, činí 136,5 milionu korun.

V minulých dnech se objevila informace o odhadu Bazalů z roku 2008 okolo 40 milionů korun.

Pohybuji se v tomto oboru dost dlouho a takto vypracovaný posudek je podle mě jednoznačně účelový. Myslím to tak, že byl vypracován v uvozovkách na zakázku, aby jeho hodnota byla co nejnižší, čímž by byly pozemky, na kterých stojí celý areál Bazalů, vyvedeny z klubu za co nejnižší cenu.

Tohle je docela tvrdé tvrzení. Máte pro něj nějaké argumenty?

Silně podhodnocená byla cena za metr. Tu posudek stanovil na 440 korun, celkem tedy šlo o 26 milionů korun. V roce 2008 přitom byla cena obvyklá v této lokalitě minimálně pětinásobně vyšší. Věcnou hodnotu nemovitostí 91,5 milionu pak znalec snížil o 80 procent na 13 milionů, což dává částku 39,2 milionu. Tuto cenu znalec uvedl v posudku jako cenu obvyklou. Z toho je zřejmé, že posudek byl velmi podhodnocený.

Proč tedy vůbec posudek vznikal?

Byl vypracován pro vklad FCB do dceřiné společnosti Bazaly. To však stále neznamená žádný problém, protože majetek zůstává ve vlastnické struktuře klubu. Velký problém by nastal v momentě prodeje mimo strukturu FCB. Pokud by totiž Baník i nyní za takovou cenu 40 až 50 milionů korun pozemek prodal, pak klubu vznikne ztráta 80 až 90 milionů korun. To by rovněž znamenalo okamžitou insolvenci.

Takže si za částkou přesahující sto milionů za Bazaly jednoznačně stojíte?

Troufám si tvrdit, že obvyklá cena Bazalů je ta, kterou určí znalecké posudky v daném časovém období. Ty jsou nyní tři. Posudek FCB na 136,5 milionu, 111,5 milionu od PWC a 115,5 milionu posudek statutárního města Ostravy. Když se vrátíme do roku 1995, kdy se zakládala akciová společnosti FC Baník Ostrava, byl majetek Bazalů oceněn na 148 milionů korun při ceně pozemku 848 korun za metr čtvereční. A to je nějakých osmnáct let zpátky. Tohle uvádím jen jako další argument, jak je odhad Bazalů na 40 milionů korun jednoznačně zcela zavádějící.

Cítíte před pondělním zasedáním nervozitu?

Ano, protože jde o Baník. Nervózní jsem nebyl před minulým zastupitelstvem, kdy jsem si myslel, že je vše vysvětleno a zastupitelé vědí, v jak kritické situaci se klub nachází.

Jak to tedy podle vás v pondělí dopadne?

Nyní jsme jim veškeré námitky a připomínky vysvětlili. Nicméně si netroufnu odhadnout, jak hlasování skončí.

Jste připraven, že zastupitelé ruce pro pomoc Baníku nezvednou?

Nechci, aby to vypadalo, že na zastupitele vytvářím ještě větší tlak. Chci jen konstatovat, že pokud to tak dopadne, pak to, co se nepovedlo stihnout Tomáši Peterovi, si způsobíme sami. A mám na mysli nás, Ostraváky. Klub FC Baník Ostrava ve své podstatě zanikne.

Není jiná šance, jak vše zachránit?

Možná je, ale já ji neznám. Pokud město neodsouhlasí koupi Bazalů, tak musíme podat návrh na insolvenční řízení. Takhle nám to jednoznačně stanovila dozorčí rada klubu, složená z auditora města a renomovaných právních zástupců. Již jen podání návrhu na insolvenci v kontextu s celkovou výší zděděných dluhů ve své podstatě znamená zánik klubu.

Řada lidí tvrdí, že právě insolvence může nemocný klub vyléčit.

Ano, tohle by mohla být pravda, pokud by celkové dluhy byly zhruba do pěti milionů. My jsme ale v situaci, kdy naše dluhy převyšují v desítkách hranici sta milionů. Už druhý den po zasedání zastupitelstva se musíme odvolat k licenčnímu tribunálu, a to nezmiňuji fakt, že některé skupiny osob nemají zájem o tradici a záchranu Baníku, ale přály by si, aby klub spadl do insolvence.

Co je k tomu vede?

Otevřela by se tím cesta k realizaci spekulativních cílů, které však nemají s pokračováním tradice Baníku nic společného. Tyto skupiny vidí jen vlastní zisk. Osobně bych chtěl pomocí naprosto transparentní spolupráce s městem jejich cíle překazit. V diskuzi se navíc zcela zapomíná na to, že Baník není jen ligový klub, ale má stále velmi početnou mládežnickou základnu, kde hraje na tři stovky mladých fotbalistů. I pro ně by to znamenalo, že si budou muset najít jiný klub, kde by se mohli uplatnit.

Někteří radní se obávají i toho, že nemají záruku, aby se situace s více než stomilionovým dluhem třeba za rok neopakovala. Jak jim to vyvrátíte?

Hlavně tak, že město Ostrava bude mít čisté svědomí, že pro záchranu Baníku udělalo vše. Už se zase opakuji, ale město odkupem Bazalů získá lukrativní pozemky v centru města, se kterými může v budoucnu nakládat, jak uzná za vhodné. Baník díky těmto penězům přežije a nezmizí z fotbalové mapy.

Neodpověděl jste na to, že město Ostrava nemá záruku toho, že se nebude situace opakovat.

Tu jistotu nebude mít asi nikdy, pokud nevstoupí přímo do majetkových struktur klubu. Ale už vždycky pak může město Ostrava říct, že to majitelé Adámek se Šafarčíkem manažersky nezvládli a přivedli klub i po odkupu Bazalů ke krachu. Před více než rokem převládal názor, že Baník je tam, kde je, hlavně proto, že ho vlastní majitel z Prahy, který nemá k regionu vztah. Nyní ho vlastní Ostraváci, a pomoc v kritické chvíli nepřichází.

Zrovna v pondělí máte narozeniny. Berete to jako osud, nebo shodu náhod?

Zrovna to tak vyšlo… Budou to nejhorší narozeniny v mém životě. Takové dny si má člověk užívat se svými nejbližšími. Už se spíše těším na úterý, až bude po všem. Všichni lidé, kteří nyní bojují o záchranu klubu a nechtějí dopustit jeho zánik, jsou pod obrovským tlakem. Všichni k pondělku vzhlížíme s obrovskou nadějí i obavami zároveň. Já pořád věřím, že vyhraje tradice a opět se potvrdí, že Baník je věčný a nikdy nezanikne. Nic jiného nám ostatně v této chvíli už ani nezbývá.