„V pátek jsme dostali oficiální povolení obvodního báňského úřadu ke vstupu do požářiště,“ oznámil mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Práce podle něj začínají tím, že záchranáři navrtávají první dvě hráze, vytvoří se otvor o velikosti jeden krát 1,2 metru, kam se poté vsune ocelová trubka, aby se mohl prostor odvětrávat. „To bude trvat asi dva dny. Jakmile se odvětrá první část, postaví se nová hráz, a tak se půjde dál. Zasažené území má skoro pět kilometrů, pár týdnů to potrvá,“ popsal Čelechovský průběh prací, který má předen stanovený harmonogram.

Podle výkonného ředitele Hlavní báňské záchranné stanice Petra Dedka budou záchranáři zjišťovat stav důlního díla. Je to tiž víc než pravděpodobné, že bylo výbuchem poškozeno.

Při pátečním průzkumu asi třistametrového úseku zasaženém požárem už záchranáři našli těla pěti zemřelých horníků v čelbě. Situace na místě zdokumentovali, těla ale zatím vyzvednout nemohou. Stane se tam, až jim k tomu dají pokyn státní zástupci a policisté. Důlní neštěstí z 20. prosince 2018 totiž vyšetřuje mezinárodní česko-polský tým. „K vyzvednutí pěti nalezených těl dojde na konci dubna, kdy do dolu sfárají pracovníci báňského úřadu a zřejmě i policejní vyšetřovatel. Náš státní zástupce zřejmě do dolu nesfárá, ale bude při vyzvednutí těl v areálu dolu,“ řekla Deníku šéfka Okresního státního zastupitelství v Karviné Gabriela Slavíková.

O těchto úkonech bude předem informována i polská strana, aby u nich její vyšetřovatelé mohli být. Poté bude provedeno ohledání místa činu (požářiště).

Harmonogram zpřístupnění požárem zasažených prostor má čtyři etapy a potrvá několik měsíců. Do poloviny května chtějí záchranáři vyzvednout i těla zbylých čtyř horníků, kteří jsou zřejmě v rubání.