„Sochy jsou na povrchu penetrované, aby udržely tvar i za zhoršených povětrnostních podmínek,“ objasňuje mluvčí Pusteven Dita Korčák, proč nemá strach, že se díla změní ze dne na den v hromadu písku.  „Výroba probíhá tak, že do dřevěných forem pomocníci písek hutní vibrační deskou. Posléze přijdou sochaři, kteří sochy začnou vyřezávat do konečné podoby,“ popisuje Dita Korčák dále.

Na vzniku soch pracoval po celý jeden týden osmičlenný tým. „Sochaři pochází z Česka a Slovenska. Na Pustevnách jsou jako doma. Každoročně zde vytváří ledové sochy,“ říká mluvčí. Tentokrát autoři vyměnili kvádry ledu za písek, konkrétně 90 tun písku. Nejvíce tun materiálu „spolykala“ socha medvěda. Něco kolem 18 tun. A medvěd sklízí úspěch.

Umělci tu vytvořili sochy z celkem 90 tun písku a podpořili tak dobročinný projekt Pískoles – Za les bez kůrovce. Projekt vznikl v duchu boje proti kůrovci a záchrany beskydských lesů. Organizátoři chtějí o této problematice vzdělávat návštěvníky Pusteven zábavnou formou. Ti budou přispívat dobrovolným vstupným, které po skončení akce věnují organizátoři na výsadbu nového lesa v postižené oblasti. Na projektu spolupracují i Lesy ČR, jejichž pracovníci budou nové stromy vysazovat. 

Na sochy se lidé mohou přijít podívat po celou dobu letních prázdnin - budou k vidění denně od osmi hodin ráno do šesti hodin večer v okolí běžeckého stadionu, po pravé straně za Zaryšem směrem ke stezce Valaška.

Tvoření soch má na Pustevnách tradici, v zimě si lidé oblíbili tradiční ledové sochy, v květnu pořádají organizátoři Dřevěné Pustevny, kde se setkávají řezbáři z celé republiky. „Příprava soch není nikterak jednoduchá. Třebaže se může písek zdát jako vhodná varianta pro stavbu, ve své komplikovanosti si nezadá ani s ledem,“ doplnila Dita Korčák Hrtusová.

Návštěvníci se na Pustevny dostanou buď lanovkou z Ráztoky, nebo autobusem či automobilem z Prostřední Bečvy. Na Pustevnách je odstavné parkoviště. Projekt Pískoles podporují Moravskoslezský a Zlínský kraj. Aktuální informace je možno najít na webových stránkách Pusteven.