Na začátku stálo přesvědčení, že by lidé měli zamířit od svých počítačů někam ven a začít spolu také více komunikovat. Nápad s názvem Šifrománie se zrodil v hlavách Opavanky Jarmily Salichové a Jiřiny Rauerové z Ostravy, které se poznaly na vysoké škole. Oficiálně byl spuštěn v roce 2018, myšlenka vznikla o rok dříve.

Součástí Šifrománie je několik projektů, z nichž jako první byl Kašpar, alias venkovní šifrovací hra. Loni se konala v Ostravě a dvakrát v Opavě, letos v Opavě zatím jednou, přičemž trasy i šifry se obměňují. Jak to vlastně funguje? Na začátku je třeba dát dohromady tým dvou až pěti lidí a v předstihu poslat přihlášku. „Poté zašleme emailem hádanku, jejímž vyluštěním se dozví přesné místo setkání. Na startu obdrží velitelé týmů první šifru, která jim řekne, kam pokračovat dále. Celkem musí absolvovat sedmnáct stanovišť, trasa měří asi osm kilometrů. Povinnou výbavou je tužka a blok, od nás pak dostanou šifrovací pravítko a arch k zaznamenávání splněných úkolů. Hraje se na čas, tým musí ale vyluštit všechny šifry, na vítěze čekají v cíli věcné ceny,“ vysvětluje Jarmila Salichová s tím, že se zapojují lidé všech generací, místní i přespolní. Kdo by si s vyluštěním nevěděl rady, může požádat o nápovědu.

Dalším projektem je venkovní šifrovací hra přes mobilní aplikaci, ve slezské metropoli se můžete vžít do Příběhu vraha, v Ostravě-Porubě právě finišuje testovací provoz hry hlavně pro děti s názvem Koťátko. „V tomto případě spolupracujeme s firmou Hunter games, která nás oslovila,“ upřesňuje Jiřina Rauerová. V uzavřené facebookové skupině pak vždy od 1. v měsíci probíhá Tajná mise proti nudě, kdy se proti sobě staví týmy z různých měst a obcí České republiky, plní venkovní i vnitřní úkoly a dostávají za ně body. Šifrománií se lze pobavit i prostřednictvím přenosných her, které je možné si objednat a konají se v party stanech, třeba na festivalech, akcích či narozeninových oslavách. „Nápadů na šifry máme spoustu, zatím nedocházejí a s vymýšlením nemáme problém,“ usmívají se obě hlavní aktérky. Více informací o projektu si mohou zájemci přečíst na Facebooku Šifrománie nebo na stránkách sifromanie.webnode.cz.