Hlavní předností nové technologie je moderní a efektivní léčba. K pacientům je velice šetrný a navíc dokáže odhalit časné zhoubné nádory, což není v silách klasické endoskopie.

„Snažíme se vycházet vstříc potřebám našich pacientů, nabízet jim moderní léčebné postupy i metody, ale také lidský přístup, který je důležitý pro psychiku každého člověka,“ vysvětluje Jakub Syrovátka, primář ORL oddělení Nemocnice Nový Jičín, s tím, že nově zakoupený videořetězec pro přenos endoskopického a mikroskopického obrazu v sobě propojuje všechny tyto aspekty.

VIDEOŘETĚZEC na oddělení ORL v Novém Jičíně. Zdroj: Nemocnice Nový Jičín„Nový videořetězec umožňuje nám zdravotníkům provádět vysoce přesná a maximálně šetrná vyšetření, jejichž výsledky navíc můžeme na obrazovce snadno demonstrovat i pacientům, pro které je tak celý proces diagnostiky i léčby srozumitelnější,“ dodává primář Syrovátka.

Narrow band imaging, zkráceně NBI. Takový je oficiální název funkce, kterou videořetězec disponuje a jedná se konkrétně o endoskopickou zobrazovací metodu určenou k diagnostice slizničních lézí časných zhoubných nádorů. Ty nejsou viditelné při „klasické“ endoskopii bílým světlem, přitom časný záchyt těchto maligních nádorů je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšnosti jejich léčby.

Speciální vozidlo Tatra Phoenix Euro 6.
Tatra chce v Německu oslnit s Phoenixem

„Použitím zvětšovací NBI endoskopie lze na základě změn kapilárních kliček určit hloubku invaze nádoru do vrstev sliznice či podslizničních tkání. Metoda NBI je snadno a rychle proveditelná v lokální anestezii a pacienty dobře tolerována i při ambulantním vyšetření,“ vysvětluje Jakub Syrovátka.

Kromě videořetězce pak bylo vybavení oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku vybaveno také dvojicí nových laryngoskopů, které slouží k vyšetření a léčbě pacientů s obtížemi v oblasti nosu, nosohltanu a hrtanu (hlasivek). Modernizace vyšla na 2 miliony korun.

Filmaři natáčí ve Velkých Karlovicích volné pokračování seriálu Doktor Martin. Třináctidílná sada ponese název Strážmistr Topinka a hlavní roli si zahraje Robert Mikluš. V seriálu se nově objeví Jiří Bartoška nebo Jenovéfa Boková.
Velké Karlovice se přejmenují na Protějov