Zamýšlené dopravní řešení je však trnem v oku opozici i obyvatelům stavbou nejvíce dotčených domů v Meziříčské ulici v lokalitě Jižní město. Bojí se záplavy aut, hluku, prašnosti i toho, že jejich byty ztratí na tržní hodnotě.

Schvalování smlouvy se tak odehrávalo za bouřlivé diskuse a zájmu ze strany veřejnosti. Proti znění předkládané smlouvy vystoupil Karel Gardaš (Zdravý Rožnov). „Navrhnout pokutu pět tisíc korun za nedodržení smluvních ustanovení ze strany Kauflandu, když má řetězec jen v ČR roční obrat čtyřicet miliard, to je výsměch,“ upozornil na jeden ze sporných bodů Gardaš.

Zkritizoval také způsob, jakým se zástupci řetězce jednal místostarosta města Václav Mikušek (KDU-ČSL). „Vyjednával více s Kauflandem, než s občany,“ poznamenal Gardaš. Navrhl, aby se schvalování smlouvy odložilo a další jednání s Kauflandem převzala starostka města Markéta Blinková (ODS).

Také další zastupitelé byli pro odklad schválení smlouvy. Libuše Rousová (SNK-ED) je chtěla posunout dokonce až k podzimním krajským a senátním volbám. „Při nich by se lidé mohli zároveň vyjádřit i ke Kauflandu,“ navrhla Rousová.

Komunisté jsou pro

Jaroslav Kučera (KSČM) přiznal, že výstavbu supermarketu podporuje. Smysluplnější využití pozemku prý nevidí. „Zásadní připomínky mám ale k dopravnímu napojení. Navrhuji zpracovat studii křižovatky, třeba i světelné, pro vjezd do areálu Kauflandu,“ řekl Kučera.

Ozývaly se také hlasy, které požadovaly řešení napojení Kauflandu až společně s rekonstrukcí hlavní silnice I/35.

Poukazovaly na hrozící absolutní kolaps dopravy na příjezdu do Rožnova. Rekonstrukce hlavního tahu je ale zatím v nedohlednu.

Řada zastupitelů smlouvu podpořila. Martin Houška (ČSSD) připomněl, že podobné pozemky jsou ve všech městech využívány komerčně a měly by tedy být i v Rožnově. „Investora taháme už šest let za nos. Nelze dál odkládat rozhodnutí a zřizovat další komise,“ řekl Houška. Dodal, že drobných obchodníků se nový market nedotkne a stejně tak, že nic nenapovídá tomu, že by se měl odrazit v cenách nemovitostí.

Ivo Hanáček (ODS) poznamenal, že Kaufland z titulu nízkých cen přitahuje zákazníky a spousta lidí by s ním určitě souhlasila, jen kdyby nebyl v jejich blízkosti.

Miroslav Malchar (Věci veřejné) vyjádřil obavu, že další blokování výstavby může způsobit, že Kaufland couvne, investici stáhne a bude žádat vložené prostředky zpět po městu.

Veřejnost se prý příliš nezajímala

Místostarosta Václav Mikušek se zase bránil nařčení, že vedení města málo mluvilo s lidmi. Připomněl svolané veřejné slyšení, kam se dostavilo pouhých dvaadvacet Rožnovanů.

Výsledek hlasování chtěli ovlivnit také zástupci osadního výboru Jižní město.

Šéf výboru Vít Matějka přesvědčoval zastupitele, aby smlouvu neschvalovali s tím, že osadní výbor dokáže nabídnout za pomoci odborníků i alternativní řešení dopravního napojení.

Vyhrály levnější mandarinky

Po dlouhé debatě se dostalo i na vlastní hlasování. Z dvaceti přítomných zastupitelů, zvedlo pro smlouvu ruku jedenáct z nich.

Z koaličních zastupitelů byl proti pouze Rudolf Bill (ODS), který tvrdil, že dopravní propustnost města je důležitější než levnější mandarinky.

Výpadek jeho hlasu ale paradoxně zachránil opoziční Tomáš Hradil (Věci veřejné). Ruku pro zvedl proto, že se prý voliči už při minulých volbách z velké části stavěli za stavbu Kauflandu.