V řadě měst, která jste během své cesty krajem navštívil, přišla na řadu řeč o Číně, jak to ale vypadá s čínskými investory? Došlo k nějakému posunu?

Posunulo se to, že během mé návštěvy v Číně byla uzavřena dohoda, která představuje asi dvousetmiliardový úvěrový rámec pro čínské investice, a teď musím dodat, abych byl přesný, nejenom v České republice, ale i na Slovensku. Přišel ke mně člověk, který je šanghajským podnikatelem, a říká: Pane prezidente, my jsme se setkali na Česko-čínském investičním fóru na Pražském hradě. Tam bylo 1200 lidí a my jsme si popovídali a vy jste mi podal ruku a já jsem se rozhodl, že budu místo do Polska investovat 19 miliard do České republiky.

První den v práci 'jak má být' zažili opavští radní v čele s čerstvě zvoleným primátorem Martinem Vítečkem.Jak jste na něj reagoval?

Já jsem mu řekl: No to je krásné, a víte co, já vám tu ruku podám ještě jednou a vy budete investovat 38 miliard. A představte si to mě teď upozornil jeden člověk, který u toho byl , že ten šanghajský podnikatel skutečně řekl: Do roka vám slibuji, že budu investovat 38 miliard. Znáte přísloví Sliby se slibují, blázni se radují? Tak nevím, jestli k tomu dojde, ale kromě toho během mého pobytu v Číně bylo podepsáno osm dohod, z nichž pro vaše čtenáře může být zajímavá i dohoda o natáčení seriálu Krteček a panda.

Proč právě tato dohoda?

Protože to je dohoda, do které se vkládá několik set milionů korun, a která byla uzavřena za přítomnosti vnučky tvůrce Krtečka. Kromě toho tam ale byla uzavřena řada objemově významnějších dohod, takže já pevně doufám, že dojde k přílivu čínských turistů, podnikatelů a že naši exportéři najdou v Číně nové odbytové příležitosti.

Při loňské návštěvě jste zmínil, že by do kraje měl investovat jihokorejský výrobce pneumatik Nexen, tato investice však nakonec směřovala do Ústeckého kraje. Čím to bylo?

Tato společnost má právo vybrat si objekt nebo prostředí, kde bude působit. Tam v první řadě byla soutěž mezi Polskem a námi, protože původně uvažovali o Polsku. Musím pochválit Jiřího Ciencalu, tehdejšího ministra průmyslu, který při tom jednání řekl těm Jihokorejcům: Jsem sice Polák, ale dejte to k nám. Nicméně dali to do Žatce, do průmyslové zóny Triangle. A ta je součástí Ústeckého kraje, který je stejně postižený nezaměstnaností jako kraj Moravskoslezský.

Vedou se v současné době nějaká další jednání s investory?

Teď se vedou intenzivní jednání s další jihokorejskou společností, já to jméno znám, ale nechci ho předčasně prozrazovat, protože Jihokorejci jsou na tohle citliví, a doufám, že tentokrát dostaneme jihokorejskou investici přímo do moravskoslezského regionu.

Co dalšího by mohlo pomoci Moravskoslezskému kraji se snížením nezaměstnanosti?

Vláda už přijala, velmi nedávno, novelu zákona o investičních pobídkách, které zvýhodňují právě tyto dva kraje, Moravskoslezský a Ústecký. Investiční pobídky zahrnují dotace na pracovní místa, daňové prázdniny a některá další opatření, takže tyto dva kraje budou zvýhodněny. Ozvaly se hlasy, které toto opatření označují za diskriminační. Já s nimi nesouhlasím. Já se řídím heslem jednoho českého filmu, Musíme si pomáhat.

Třetí a zároveň poslední den své návštěvy Moravskoslezského kraje zahájil prezident Miloš Zeman besedou se studenty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Při řadě vystoupení jste kritizoval podnikatele Bakalu, lidé se na vás obraceli ohledně privatizace bytů OKD, padla také otázka, jak se stát postaví k tomuto problému. Je podle vás nějaké řešení?

Já bych dával přednost, ale k tomu nejsem oprávněn, trestnímu stíhání pana Bakaly. A to ze dvou důvodů. Za prvé, že porušil dohodu, tuším asi z roku 2004, která obsahovala závazek, že ty byty prodá za tehdejší poměrně velmi výhodnou cenu. A jak víte, sliby se mají plnit, tento závazek je podle mého názoru právně vymahatelný. Za druhé, to jsem uváděl na několika setkáních s občany, pan Bakala a jeho společníci si před dvěma lety vyplatili šest miliard korun, já tomu říkám dividenda. Kdyby těchto šest miliard vložili do rezervního fondu OKD, tak bychom teď neměli ty problémy, které máme.

Mimochodem, byl jsem teď v Tatrovce a ptal jsem se jich, zda si vyplácejí dividendy. Ujistili mě, že v Tatře Kopřivnice všechen zisk reinvestují do podnikání. Ale totéž nám řekl i ředitel Třineckých železáren a totéž nám řekli i další podnikatelé. Krátce řečeno, dobrého podnikatele poznáte podle toho, že nejezdí mercedesem, ale škodovkou a že nekupuje své ženě drahé kožichy a šperky a že všechno vrací do svého předmětu podnikání, aby měl k stáru, až bude na penzi, možnost nějakou tu dividendu opravdu dostat.

Ve městech zahrnutých do vašeho programu jste se setkal s novými primátory. Jaký z nich máte dojem?

V mnoha případech to byli noví primátoři. Neoceňuji lidi podle prvního dojmu, protože ta setkání byla tak trochu formálního charakteru. Já jsem jim samozřejmě blahopřál k jejich zvolení, ale protože za rok přijedu do Moravskoslezského kraje opět, a to už ti primátoři budou mít za sebou rok ve funkci, tak teprve tehdy je bude možné hodnotit podle výsledků jejich práce, a ne podle toho, jaký dojem udělají na prezidenta svým účesem nebo svou kravatou či podobnými naprosto nepodstatnými znaky.

Mají noví primátoři a starostové nápady, které by mohly pomoci kraji?

My jsme se každého primátora s panem hejtmanem Miroslavem Novákem ptali na jejich vizi rozvoje jejich města. Někteří byli konkrétnější, někteří byli obecnější. Je sice hezké mít vizi, ale důležitější je ji naplňovat. Právě proto jsem mluvil o tom roce, ať už se jedná v některých případech o obchvat města, v některých případech o něco jiného. Počkejme rok a uvidíme.

Navštívil jste Moravskoslezský kraj zhruba po roce, změnilo se tady podle vás něco? Je něco, co vás překvapilo?

Změnilo se například to, že na shromáždění se mnou chodí dvakrát více lidí než před rokem. My jsme to teď počítali a došli jsme k číslu osm tisíc za tři dny. Z toho je 98 procent mých příznivců a dvě procenta mých odpůrců. Samozřejmě že média věnují pozornost dvěma procentům. Občas zapomínají na těch 98 procent.

Poslední den své návštěvy Moravskoslezského kraje strávil Miloš Zeman také v Kopřivnici a v automobilce Tatra Trucks.

Blíží se 17. listopad, letos je to 25 let od sametové revoluce. Vzpomenete si, co jste dělal přesně v tento den v roce 1989?

Samozřejmě že si vzpomenu. Byl jsem na demonstraci na Národní třídě, která začala na Albertově, pokračovala na Vyšehrad. Z Vyšehradu jsme pak šli na Národní třídu. Na to nelze zapomenout. Je mi líto, že dnes jsou lidé, kteří na Národní třídě nikdy nebyli, protože k tomu neměli odvahu, ale přijdou tam teď, když už je odvaha levná. Jsem patrně jediný český politik, který bude 17. listopadu v České republice a bude oslavovat 17. listopad, a na ten Albertov jsem pozval pouze lidi, kteří tam byli v roce 89. Ti ostatní ať tam radši ani nechodí.

Mělo se za těch 25 let udělat něco jinak?

Samozřejmě ano. Byl jsem velkým kritikem kuponové privatizace. Tady naprosto zbytečně klekly stovky podniků, které měly naději na přežití a prosperitu, a právě kvůli kuponové privatizaci byly rozkradeny. To ale neznamená, že nehodnotím celkový vývoj jako pozitivní. I na shromáždění s občany Kopřivnice jsem říkal, že je to těžká a dlouhá cesta vzhůru, na které jsou kameny, jako například pan Bakala, pan Kožený a mnozí, mnozí další, ale že přes ty kameny přece jenom, byť pomalu, stoupáme. No a kdyby se něco udělalo jinak, například právě ta kuponová privatizace, tak by ta cesta byla o něco pohodlnější a možná, že by se nám stoupalo o něco rychleji.