O nezbytnosti modernizace železniční stanice v Rožnově pod Radhoštěm se mluví řadu let. Podle Správy železnic bude stavba zahrnovat rekonstrukci kolejiště i navazujícího traťového úseku ve směru na Valašské Meziříčí. Hlavním cílem projektu je pak především zlepšení podmínek pro cestující.

V Rožnově vzniknou dvě nová nástupiště s nástupní hranou ve výšce 550 mm nad kolejí pro pohodlný nástup do moderních vlaků.

Cestování, vlaky, ilustrační foto.
Letní novinka, vlak z Frýdku-Místku vás zaveze i za hranici do Cieszyna

„Přístup k vlakům bude po přechodu propojeném chodníkem s oběma nástupišti,“ popsal už dříve za Správu železnic ředitel Stavební správy východ Miroslav Bocák.

Parkování u nástupiště

Kompletní přestavbou projde rovněž stávající nádražní budova. Změní se její vnitřní dispozice. Zvýší se kapacita čekárny, vzniknou nové prostory pro odbavení cestujících a také WC pro veřejnost. Bezbariérový přístup bude nejen do budovy, ale také na toalety a na nástupiště. Pro informování nevidomých osob poslouží orientační hlasový majáček.

Podle Správy železnic cestující ocení také designové lavičky a koše, stejně jako nový přístupový chodník od konce Zemědělské ulice. Ke zvýšení komfortu cestování přispěje také možnost parkování přímo u nástupiště a nádražní budovy.

Červená lávka ve frýdecké Revoluční ulici potřebuje opravu, srpen 2022.
FOTO: Nebezpečná chůze po lávce ve Frýdku-Místku, teď ji zajistili a opraví

Pro budoucí instalaci zabezpečovacího zařízení se postaví stavební dělníci nový technologický objekt, který bude propojený se stávající nádražní budovou společným zastřešením. V takto vytvořeném průchodu na nástupiště z přednádražního prostoru budou umístěné stojany na kola hlídané kamerovým systémem.

Jak se tam dostanete?

V Rožnově už se na novou moderní podobu vlakové stanice těší.

„O rekonstrukci nádraží jsme se Správou železnic jednali asi šest let. Jsem ráda, že oprava prostor již začala a že se nám zde podařilo prosadit také opravu nádražní budovy, která tvoří identitu celého nádraží,“ řekla rožnovská místostarostka Kristýna Kosová.

Technické služby se pustily do opravy přístupových ramp v "malém" místeckém podchodě, srpen 2022.
Ve Frýdku-Místku opravují přístupy do podchodu, ocení to vozíčkáři i maminky

Připomněla, že nádraží nebude přístupné jen z jižní strany – od silnice I/35, ale také ze severu.

„Ze Zemědělské ulice projdete úhlopříčně chodníkem nebo můžete někoho přivézt autem a vyložit ho na krátkodobém parkovišti,“ přiblížila místostarostka.

Po dobu rekonstrukce nádražní budovy bude zajištěno fungování pokladny, čekárny a WC pro cestující v mobilních buňkách. Na nezbytnou dobu bude zřízeno provizorní nástupiště. Zavedení náhradní autobusové dopravy se předpokládá pouze během letošního listopadu a prosince.