Rozvíjet pohybové dovednosti dětí je bezesporu velice důležité, obzvlášť v dnešní době, kdy většina z nich tráví velkou část svého volného času sledováním obrazovek mobilních telefonů, počítačů či televizorů. Uvědomují si to také mnozí rodiče. „Vždy jsem tvrdil, že mé děti nebudou sedět doma, ale budou se věnovat nějakému koníčku. Naštěstí se nám to daří, již odmalička je s manželkou vedeme k lásce k pohybu. Oba synové tak hrají fotbal a dělají atletiku,“ uvedl Opavan Martin Berka.

Důležitost začít s průpravou již v dětství potvrzují také mladí absolventi a studenti katedry studií lidského pohybu Ostravské univerzity. „Snažíme se hravou a zábavnou formou vybudovat v dětech kladný vztah k pohybu a sportu,“ upřesnil Martin Nevřela, jeden ze zakladatelů Sportovního klubu GymPar. Spolek vznikal při jeho magisterském studiu.

„Již delší dobu jsme s kamarádem mluvili o podobném nápadu organizovat a vést kurzy gymnastiky na základních školách, čím více jsme o tom mluvili, tím více nám to dávalo smysl,“ uvedl Nevřela s tím, že hlavy dohromady dali přesně před rokem o letních prázdninách.

Zkratka GymPar vystihuje dva sporty – gymnastiku a parkour. „V letošním roce se ale parkour stal součástí gymnastiky,“ upřesnil mladý učitel.

Kroužky pořádají hlavně pro děti předškolního a mladšího školního věku.Zdroj: archiv Sportovního klubu GymPar

Momentálně vedou kurzy pro děti na několika základních školách v kraji. „S novým školním rokem věříme, že naše největší působení bude v Ostravě,“ pokračoval. V oddílu působí sedm trenérů a trenérek. „Neradi bychom ale zapomněli na vedoucí a instruktory táborů a na našeho skvělého IT specialistu, díky kterému je naše působení možné,“ pochvaloval si Nevřela.

Rok od založení klubu přišli s nápadem příměstských táborů ve Strahovicích, které jistě ocenilo veliké množství rodičů. „Prázdniny jsou dlouhé, dovolené málo a babičky ještě pracují, takže táborů každoročně využíváme, děti jsou spokojené a my klidní, že je o ně dobře postaráno,“ zhodnotila maminka Věra Rusinská. „Při přihlašování měli rodiče společně s dětmi na výběr ze tří zaměření, které pak děti po celou dobu tábora doprovázelo. Mohli si vybrat sportovní, taneční nebo uměleckou tematiku. Každé dopoledne se neslo v duchu táborových her daného dne a odpoledne se pak věnovali aktivitám dle svého zvoleného zaměření,“ uzavřel Martin Nevřela.