Ministerstvo dopravy povede bývalý generální inspektor Českých drah Zdeněk Žák. Designovaný premiér Rusnok to řekl České televizi. Žák v minulosti působil i jako poradce nynějšího prezidenta Miloše Zemana, Cienciala byl řadu let ředitelem Třineckých železáren. Rusnokův kabinet tak již má 11 ministrů, dohromady jich zřejmě bude mít 14.

Další související články na téma Vláda Jiřího Rusnoka najdete zde

Třiašedesátiletý docent Cienciala byl šéfem železáren 14 let. Ve funkci skončil v roce 2011, následně se dostal do dozorčí rady společnosti. Zároveň je rektorem a také zasedá v Radě pro výzkum vývoj a inovace, kterou využívá odstupující kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Žák dříve pracoval pro největšího českého železničního dopravce a je rovněž někdejším poradcem prezidenta Zemana.

Výběr ministrů do pátku

Ve středu do úřednické vlády přibyl František Lukl, který se stane novým ministrem pro místní rozvoj. Již dříve přijal místo ministra kultury bývalý šéf České televize Jiří Balvín, ministrem práce bude bývalý ředitel Lesů ČR František Koníček a ministryní spravedlnosti Marie Benešová. Ministrem školství bude bývalý šéf odboru výzkumu a vývoje na ministerstvu Dalibor Štys, ministrem vnitra Martin Pecina, šéfem diplomacie bývalý ministr zahraničí Jan Kohout, ministrem zdravotnictví Martin Holcát a ministrem zemědělství prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman.

Do dnešních 14:00 se má k nabídce postu v úřednické vládě vyjádřit současný ministr obrany vlády v demisi Vlastimil Picek. Designovaný premiér chce členy vlády vybrat do pátku, nejpozději do pondělí. Ve středu by jeho kabinet mohl jmenovat prezident Miloš Zeman. Vláda poté bude žádat Sněmovnu o vyslovení důvěry.