Majestátní budova na vrcholku lázeňského areálu je dominantou jesenických lázní, mohla by ale být symbolem celého regionu. Díky své poloze je vidět z mnoha míst v Jeseníku i okolí. Naopak od ní se může návštěvník kochat působivým výhledem.

„Je to zatím nejhezčí místo, které jsem tu navštívila,“ zmínila při pohledu na masiv Hrubého Jeseníku turistka Jana Zapletalová.

V těchto dnech začíná velká rekonstrukce budovy. Objekt prošel dílčí obnovou v posledních desetiletích několikrát, žádná však nebyla tak rozsáhlá, jako aktuální akce. Sanatorium při ní dostane novou střechu a fasádu.

„Budova si je po mnoha letech drobných oprav zaslouží. I na menší opravy byly každoročně vynakládány statisíce korun. Nyní jsme se rozhodli provést rekonstrukci generální,“ řekl ředitel Priessnitzových léčebných lázní Roman Provazník. Například krovy budovy jsou ještě původní a po letech jsou ve špatném stavu.

Nová střecha i fasáda

Během první etapy, která začíná v těchto dnech a trvat má do konce června, dostane hlavní budova z čelní strany novou střechu a fasádu. Rozpočet akce čítá dvacet milionů korun.

„Abychom všechno stihli, museli jsme uzavřít smlouvy se šesti stavebními firmami, které budou pracovat zaráz. Každá firma bude mít přidělenou část fasády nebo střechy. Další možnou komplikací je počasí. Jedná se o venkovní práce, pro které musí být vhodné podmínky. Doufáme, že nenapadne moc sněhu nebo nepřijdou velké mrazy,“ popsal náročnost projektu ředitel Provazník.

Pokud se uvedený model osvědčí, budou práce v obdobném rozsahu pokračovat příští rok na zadní straně hlavní budovy. V roce 2021 má dojít na obnovu střechy na nové budově sanatoria.

Omezení provozu

Práce omezí provoz léčebného domu. Z přední strany jej kompletně zakryje lešení.

„Zvážili jsme, že v pokojích za lešením nemůžeme ubytovávat hosty, zvlášť když se bude otloukat omítka. Strana budovy, u které bude lešení stát, bude mimo provoz,“ popsal Roman Provazník.

Z hlediska celkové kapacity lázní nebude výpadek lůžek zásadní. Práce se ale dotknou chodu lázní celkově. Priessnitzovo sanatorium je totiž jejich centrem.

„Nachází se zde léčebné provozy, kam dochází hosté z ostatních budov. Je tu velká jídelna, kuchyně, kde se vaří pro celé lázně, sklady všech potravin,“ zmínil ředitel Provazník.

Lešením bude přední část budovy halit i během květnového zahájení lázeňské sezony. Program této největší společensko-kulturní akce v regionu by to ale zásadně ovlivnit nemělo.

Budova Sanatoria Priessnitz byla postavena v roce 1910 v duchu moderního historismu podle projektu vídeňského architekta Bauera. Stylové jsou rovněž její interiéry. Nové křídlo komplexu vzniklo na konci 20. let 20. století.