V Havířově už takto za pomoci dobrovolníků zachraňuje nadbytečné porce z místních restaurací, ty pak jdou do Armády spásy. V přípravě je také projekt, který by měl zachraňovat plody našich zemědělců.

Sdílené lednice v praxi? „Princip je jednoduchý. Když ve své ledničce vidím například jogurty, kterým pozítří končí trvanlivost a vím, že už je nesním, tak je donesu do sdílené lednice. Někomu jinému mohou přijít vhod a zase mě může přijít vhod šunka, kterou tam zanesl někdo jiný a mohu si ji zdarma odnést. Tímto se snažíme upozornit na fakt, že právě domácnosti vyhazují 53% jídla a bohužel číslo stále narůstá,“ vysvětluje vedoucí regionálního spolku Save Food Gracián Svačina s tím, že organizace nyní v Orlové i Havířově hledá místa, kam lednice umístit, což je i výzva pro případné spolky, restaurace a jiná soukromá místa, které by chtěly poskytnout prostor.

Ilustrační foto.
V karvinském Jäklu se propouští. Evropa prý nechce ocel

To, že aktivity Save Food mají v regionu své místo, ukazuje i zdar projektu na záchranu přebytečných porcí v restauracích. Funguje přibližně měsíc v Havířově.

„A má obrovský úspěch jak mezi restauracemi, tak mezi klienty noclehárny a azylového domu při Armádě spásy, kam jídlo vozíme. Zhruba třikrát týdně takto převezeme třicet jídel,“ podotýká Gracián Svačina, který děkuje i silnému partnerovi v podobě Nadačního fondu Residomo.

Ilustrační foto
Karvinský odborník: Závislých přibývá, je to obrazem společnosti

„Stále hledáme dobrovolníky, kteří by nám pomohli jídlo převážet. To jediné nám trošku drhne a uvítali bychom další nadšené kolegy,“ doplňuje zástupce Save Food.

Save Food ale jede dál. „Až nastartujeme projet sdílených lednic, chtěli bychom se zaměřit na novou výzvu, nazvanou Paběrkování. Na polích zemědělci nechávají tuny ovoce a zeleniny, protože velké supermarkety přijímají jen ty „správně velké“ kusy. Ty ostatní musí zůstat na polích a shnijí. Chceme vytvořit partu lidí, kteří by se na pole vydali a všechno vysbírali. Zeleninu a ovoce bychom věnovali lidem v nouzi z našeho regionu,“ dodal Gracián Svačina.

Bohumínské krojovanky - Ilustrační foto.
Krojovanky zvítězily na výstavě ručních prací