Zatímco loni se ve dvou sbírkách podařilo vybrat celkem 238 jízdních kol, letos jich lidé v jeden den darovali ještě o něco více, a to konkrétně 264.

„Velice nás těší, že v letošním roce lidé přivezli více kol než za obě předchozí sbírky dohromady,“ pochvalovala si za organizátory Lenka Šimečková, vedoucí oddělení strategického plánování kopřivnické radnice.

Darované bicykly, které mají usnadnit dětem v africké Gambii cestu ke vzdělání, putovaly z Kopřivnice nejprve do centrálního skladu v Ostravě na roztřídění. Ty pojízdné budou dále po repasi přepraveny do Gambie, ostatní kola poslouží pro náhradní díly anebo budou prodána do sběrných surovin. Výtěžek poté organizátoři sbírky použijí na uhrazení nákladů na přepravu kol do Afriky.

Lidé, kteří by chtěli pomoci africkým dětem, mohou darovat kola kdykoliv v průběhu roku. A kde konkrétně? „Pokud někdo své kolo nestihl dětem do africké Gambie darovat, nevadí. Může ho odvézt do stálé sběrny, která je v nedalekém Příboře,“ upřesnila Lenka Šimečková.

Není přitom vyloučeno, že by se mohla kola pro Afriku vybírat celoročně i v Kop-řivnici. „Kvůli velkému množství zájemců přistoupilo město k jednání se společností Slumeko. Ta již řeší s nadací možnost zřízení celoročního sběrného místa, a to na sběrném dvoře v Panské ulici,“ uvedla Lucie Kubalcová z odboru životního prostředí Městského úřadu Kopřivnice.

„Projekt Sbírka jízdních kol a cyklopotřeb pro Afriku funguje od roku 2012 na principech dárcovství, dobrovolnictví, spolupráce a vlastní iniciativy lidí v České republice. Dobrovolní dárci ušetří dětem v Africe cestu do školy, která jim někdy trvá i dvě hodiny,“ přiblížila projekt již dříve mluvčí Kopřivnice Jana Hromočuková.