VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf policie: Brutalita pachatelů v kraji roste. Nezastaví se před ničím

/ROZHOVOR/ Poprava manželů z Bohumína, dvojnásobná vražda v Městě Albrechtice, zastřelení studentky a jejího dědečka v Raškovicích, smrt vedoucí pošty ve Skřipově. Policisté v rámci zajišťování výnosů z trestné činnosti zabavili i vlak za šedesát milionů korun. Vyrazit na železnici se ale nechystají. 

21.1.2014
SDÍLEJ:

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Lidé, kteří neváhali vyhodit domy do povětří, série protiromských demonstrací. I takový byl uplynulý rok, o kterém jsme si povídali s ředitelem moravskoslezské policie Tomášem Kuželem (48 let).

K brutálním vraždám dochází každý rok. Vloni jich ale bylo nějak moc.

Máte pravdu. S takovým počtem brutálních a chladnokrevných vražd jsme se v posledních letech nesetkali. Šlo o promyšlené, plánované činy. O to je to horší.

Když jsme u vražd, kolik jich vloni bylo a kolik se jich podařilo objasnit?

Vražd jsme měli jedenáct. Až na jednu jsme všechny objasnili. Jediným, kdo uniká, je pachatel ze Skřipova, kde zemřela vedoucí pošty. Vyšetřování pokračuje, spolupracujeme i s Českou poštou.

Určitě nečekáte, že vám teď sdělím podrobnosti.Máte nějaké stopy?

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Vloni jste řešili i výbuch domu ve Frenštátě pod Radhoštěm, při kterém zemřelo šest lidí. Podobnou explozi zažil i Havířov. V obou případech šlo o pomstu…

Opět jde o něco zcela výjimečného. Frenštátská tragédie byla hrozná. Muž, který se chtěl pomstít svému okolí, pustil v domě plyn, který explodoval. Kromě něj zemřelo pět nájemníků. Co se týká Havířova, zde jen shodou okolností nikdo nepřišel o život. Moc ale nescházelo a následky mohly být ještě horší než ve Frenštátě. Šlo o ryzí úmysl, žádnou náhodu.

Nad podobnými činy zůstává rozum stát…

Z pohledu běžného člověka je to nepochopitelné. Ti lidé měli problémy, které se stupňovaly, a oni se v nich propadali stále hlouběji. Řešení pak viděli v tom, že někomu ublíží a uškodí. Dobře přitom věděli, jakou tragédii mohou způsobit.

Lze takovým neštěstím zabránit?

Nelze. Když někdo bude chtít poškodit plynové potrubí, ať už v chodbě nebo v bytě, tak to udělá.

To je ale dost děsivá představa…

Je. Řešení ale prostě neexistuje.

Když se bavíme o loňském roce, nelze nezmínit sérii čtyř protiromských demonstrací, jedné ve Vítkově a tří v Ostravě, kde došlo k tvrdým střetům mezi policií a protestujícími. Jak obstála policie?

Jsem přesvědčen, že policie svou úlohu zvládla.

Překvapila vás agresivita protestujících? Létaly lahve, kameny, demonstranti použili i popelnice…

O překvapení určitě nešlo. Věděli jsme, s jakými lidmi máme co do činění, a proto jsme se odpovídajícím způsobem připravili.

Jaké bylo složení demonstrantů?

Jádro tvořili radikálové. K nim se připojovaly skupiny typu fans, tedy z řad fotbalových fanoušků. Nemluvím samozřejmě o běžných fanoušcích, ale o těch, které spíše než fotbal samotný láká násilí. A právě ty jsme na demonstracích často viděli. Na ně se pak nabalovali další lidé. Mnohým bylo v podstatě jedno, kde jsou. Chtěli se jen vyřádit, případně se porvat. A také musíme zmínit mladé lidi. Pro některé to bylo pouze zpestření volného dne.

Že se jako chtěli pobavit? Nepřeháníte?

Ani ne. S řadou z nich jsme potom mluvili. Říkali, že se s kamarády domlouvali přes facebook, že by to mohlo být zajímavé. Šli tam více méně ze zvědavosti. Pak někdo házel kameny, tak si hodili taky. Později se nám omlouvali, že to vlastně nemysleli vážně, jen se nechali strhnout davem.

A veřejnost, tedy obyčejní nespokojení lidé?

Těch nebylo mnoho a spíše jen přihlíželi. Aktivně se nezapojovali. V Ostravě to probíhalo jinak než například v jižních Čechách. Tam se do demonstrací zapojovali i lidé bydlící v okolních domech, důchodci nebo i rodiče s kočárky a malými dětmi. Byli přímo u demonstrací, něco vykřikovali. Tohle jsme v Ostravě neviděli.

Kvůli demonstracím již bylo obviněno na třicet lidí, padly i první rozsudky. Nedávno policie uvedla, že obviněných bude ještě více…

Je to tak. Zkoumali jsme hodiny záznamů. Je na nich zachycena řada lidí, kteří se něčeho dopustili. Tváře máme, ale zatím nevíme, o koho jde. Je ale pouze otázka času, kdy se nám ke konkrétnímu člověku podaří dosadit jméno. Prohledávají se databáze, provádíme i další kroky. My na to přijdeme. Dříve či později.

V souvislosti s demonstracemi jste také informovali o závažném incidentu, kdy někdo laserem oslnit osádku policejního vrtulníku. Už víte, kdo to udělal?

Ještě ne. Ale děláme na tom. Tento případ považujeme za velmi závažný. Mohlo dojít ke zřícení vrtulníku do obydlené oblasti. Byla to hodně nebezpečná situace. O možných následcích raději nebudu hovořit. Piloti to naštěstí zvládli.

Máte vyčísleny náklady na bezpečnostní opatření týkající se demonstrací?

Tři demonstrace v Ostravě a jedna ve Vítkově přišly na 2,9 milionu korun.

Policisté se v poslední době stále častěji stávají terčem nejrůznějších útoků, a nejde jen o výše zmiňované demonstrace…

Bohužel je to tak. Stačí připomenout případ z ledna letošního roku, kdy v Odrách někdo střílel po policejní hlídce. Ta kolem třetí hodiny ranní vyjela k prodejně potravin, kde mělo dojít ke vloupání. Před obchodem stálo vozidlo. U něj byly minimálně dvě osoby, které bez varování začaly střílet. Policisté měli velké štěstí, že nebyli zraněni či dokonce zabiti. Tohle jsme tu už řadu let neměli.

Něco veselejšího nemáte?

Ale ano. Týká se to hospodářské kriminality a zajišťování výnosů z trestné činnosti. Jako kraj jsme v rámci České republiky vloni dopadli velmi dobře. Šlo o majetek za zhruba čtvrt miliardy korun. A byly tam hodně zajímavé věci, například hodinky značky Breitling nebo zlatem a diamanty posázený telefon Vertu. Největší raritou je ale určitě vlak v hodnotě šedesáti milionů korun.

Policie zajistila vlak? Jak jste se k němu dostali?

Bylo to v souvislosti s daňovým deliktem. Blíže bych to zatím nespecifikoval.

Co bude s vlakem dále?

Pracujeme na tom. Policie ale určitě nehodlá provozovat konkurenční společnost na železnici.

Kolik policistů v současné době slouží v Moravskoslezském kraji?

Máme 3826 policistů, což je naplněný tabulkový stav pro rok 2013. Jsem rád, že se nám to podařilo. V průběhu roku totiž byla situace jiná a měli jsme podstav. Od policejního prezidenta jsme ale dostali možnost náboru policistů do limitu, který byl schválen pro rok 2013. To bylo velmi důležité. Prakticky každý kraj měl menší či větší podstav oproti číslům, na která policie dostala peníze. Na rozdíl od jiných krajských policejních ředitelů jsem měl to štěstí, že hodně policistů sloužících mimo Moravskoslezský kraj se chtělo vrátit domů. Šlo o lidi, kteří například působili v Praze. A musím poděkovat pražskému a středočeskému policejnímu řediteli, kteří je pro nás uvolnili, i když jim to přineslo určité komplikace. Tím jsem mohl doplnit stav o desítky lidí.

Kolegové v Praze a Středočeském kraji asi nebyli moc rádi…

To asi ne, ale zvládli to. A to ještě nebylo vše, co jsme jim „provedli". Způsobili jsme jim i další problémy. S policejním prezidentem jsem se domluvil na zcivilnění zhruba pětatřiceti míst, kde dříve působili policisté. Já jsem je transformoval na občanské zaměstnance, kteří stojí méně. Byla to ostraha objektů, některé pozice v oblasti výpočetní techniky a určité funkce v logistice. A tato volná místa jsem opět zaplnil vesměs policisty, kteří se vraceli z jiných krajů, zejména z Prahy a středních Čech. Znovu musím ocenit přístup tamních krajských policejních ředitelů, kteří nám vyšli vstříc.

Projevil se návrat policistů na bezpečnostní situaci?

Vše, o čem jsme před chvílí hovořili, mělo vliv na stabilizaci výkonu služby, a to zejména v Ostravě. Začali jsme posilovat oddělení hlídkové služby, kde v minulosti vznikl největší deficit policistů. S ostravským policejním ředitelem, ředitelem Městské policie Ostrava i primátorem Ostravy jsme se shodli, že příchod nových policistů Ostravě pomohl.

A co další regiony?

I zde došlo k posílení, ale musíme si uvědomit, že Ostrava je kriminalitou velmi zatížená. Proto jsme se zaměřili především na Ostravu. Jen pro ilustraci, samotná Ostrava má více trestných činů než většina krajů České republiky. Před Ostravou jsou pouze Praha, Středočeský, Ústecký a Jihomoravský kraj.

Má policie dostatek peněz?

Peněz není nikdy dost. Musíme prostě vyjít s tím, co máme. Je to jako rodinný rozpočet. Nemůžete utrácet více, než dostáváte. A stejně jako v rodině si stanovujete priority. Když mi doma odejde lednička, tak nemůžu chtít novou televizi, protože lednička je v té chvíli důležitější. A stejné je to u policie. Musíte zaplatit topení, elektřinu, vodu, nájmy, pohonné hmoty a mohl bych pokračovat dále. Důležitá je například položka, kterou označujeme jako ofenziva v trestním řízení.

To je co?

Jde o znalecké posudky. Spousta věcí se odehrává v oblasti znalců a specialistů, kteří se vyjadřují k trestnému činu, od úmrtí až po hospodářské trestné činy. K sofistikovanému trestnému činu téměř vždy přibíráme znalce z různých oborů. Jsou to například soudní pitvy, analýzy dokumentů nebo zkoumání výpočetní techniky, což je teď velmi časté. A to všechno stojí peníze. A rozhodně nejde o malé položky.

Autor: Jaroslav Perdoch

21.1.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 12 700 Kč

Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur STRÁŽNÝ (VYHRAZENO PRO OZP). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12700 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:23/5/2018 (VYHRAZENO PRO OZP), Stabilní společnost v oblasti recepčních a služeb s celorepublikovou působností hledá nového kolegu/kolegyni pro zajištění pozice strážného. Práce je na denních i nočních směnách, jde dohodnout s kolegy. Garantujeme práci na hlavní pracovní poměr, férový přístup a odpovídající mzdové ohodnocení s firemními benefity. , Preferujeme uchazeče se zájmem o dlouhodobé zaměstnání, zkušenosti s recepčními službami jsou výhodou. , Náplň práce: , - kontrola vjezdu a výjezdu vozidel, zaměstnanců a návštěv, střežení objektu na kamerovém systému, pochůzková činnost ., Požadujeme: , - uživatelská znalost práce na PC, dobré komunikační a organizační schopnosti, pečlivost, spolehlivost a vstřícnost, zodpovědný přístup, slušné vystupování, výpis z RT. , Nabízíme zvláštní prémie za aktivní přístup v zaměstnání. , Kontakt e-mailem, telefonicky pondělí až pátek 08.00-16.00 hod. Kontakty viz výše.. Pracoviště: Sunix safe life s.r.o. - pracoviště baška, 739 01 Baška. Informace: Daniel Homola, +420 777 494 254.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 120 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři OBRÁBĚČ KOVŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 a:24/5/2018, Pracovní doba pondělí až pátek 6.00-14.30 hod. a 14.30-22.00 hod., Požadujeme: , - vyučení v oboru, 2 roky praxe, manuální zručnost, aktivní přístup, samostatnost, trestní bezúhonnost., Kontakt: , -telefonicky pan Mgr. Jaromír Hegar, tel. 733 184 365, e-mailem jaromir.hegar@lichnatrade.cz. Pracoviště: Lichna trade cz, s.r.o. - pracoviště sviadnov, K čističce, č.p. 638, 739 25 Sviadnov. Informace: Jaromír Hegar, +420 733 184 365.

Výroba - Výroba Pracovnk údržby budov 16 400 Kč

Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor ÚDRŽBÁŘ BUDOV (ZamK). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: C04 z:8/12/2017 a:23/5/2018 (ZamK), Výhodou orientace v údržbě hotelového provozu., Ubytování a podnikové stravování zajištěno., Kontakt telefonicky a e-mailem viz výše.. Pracoviště: Hotel ondrášův dvůr s.r.o., 739 15 Staré Hamry. Informace: Pavel Boček, +420 731 418 502.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 400 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě OPERÁTOR-KA ODDĚLENÍ VÝROBY. Požadované vzdělání: nižší střední. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18400 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: A11 z:7/2/2018 a:23/5/2018, KAŽDOU STŘEDU V 10.30 HODIN PROBÍHÁ V SÍDLE SPOLEČNOSTI Mobis Automotive Czech s.r.o., NA ADRESE HYUNDAI 171/2, 731 51 NOŠOVICE POHOVOR. NENÍ POTŘEBA SE DOPŘEDU PŘIHLAŠOVAT. PŘINESTE S SEBOU ŽIVOTOPIS., Náplň práce:, - montáž automodulů, - dodržování výrobních a kvalitativních plánů, - řešení problémů během montážního procesu, Požadujeme:, - schopnost komunikovat v českém jazyce (porozumění mluvenému i psanému textu)., - schopnost pracovat ve výrobním procesu, - zručnost a flexibilitu, - ochotu pracovat na směny, - dobrý zdravotní stav - jedná se o fyzicky náročnou práci, Nabízíme: základní mzdu + bonusy (prémie), příspěvek na dopravu, stravenky, závodní stravování, a mnoho dalšího., Práce vhodná i pro absolventy škol., Kontakt výhradně na e-mail uvedený viz výše.. Pracoviště: Mobis automotive czech s.r.o. pracoviště nošovice, Hyundai, č.p. 171, 739 51 Dobrá. Informace: Kateřina Žáková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rainbow Run 2018 v Ostravě.
62

OBRAZEM: Spokey Rainbow Run splní sny nemocným dětem

Kontrola alkoholu v dechu přístrojem Drager. Ilustrační snímek

Opilý senior zařadil v autě omylem zpátečku a naboural

Nechte plyšáky konat dobro a přineste je do železáren

Sběr plyšových hraček pro dobročinné účely odstartovaly ve středu 23. května Třinecké železárny. Vyzývají zaměstnance i širokou veřejnost, aby přinesli již nepotřebné plyšové hračky do sběrné nádoby na hlavní bráně Třineckých železáren v Třinci.

Halu Polárka ovládl veletrh, potrvá až do neděle

V pátek začal v hale Polárka ve Frýdku-Místku veletrh s podtitulem stavba, bydlení, žena a domov, zahrada, hobby, auta a zábava. Vystavovatelé budou návštěvníkům k dispozici v sobotu od 9 do 18 a v neděli do 17 hodin. Vstup je zdarma.

Fotbalisté sestupují. Co bude s frýdeckým klubem dál?

Euforie, kdy do fotbalového areálu ve Stovkách mířily tisíce fanoušků, je dávno zapomenuta. Současná realita frýdeckého fotbalového klubu je mnohem smutnější. Na fotbal chodí sotva tisícovka vesměs naštvaných diváků, mužstvo mužů včera odehrálo poslední druholigový zápas, skončilo poslední a od příští sezony bude hrát až třetí ligu.

Frontman Kapela Mirai: Zpívat mohu jen v jazyce, v němž dokážu i kriticky myslet

V posledních dvou letech se kapela Mirai etablovala na špici celé české hudební scény. O cestě na vrchol i úmyslu zůstat u hudby v češtině se v rozhovoru pro Deník rozpovídal Mirai Navrátil, frontman kapely.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT