VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf policie: Brutalita pachatelů v kraji roste. Nezastaví se před ničím

/ROZHOVOR/ Poprava manželů z Bohumína, dvojnásobná vražda v Městě Albrechtice, zastřelení studentky a jejího dědečka v Raškovicích, smrt vedoucí pošty ve Skřipově. Policisté v rámci zajišťování výnosů z trestné činnosti zabavili i vlak za šedesát milionů korun. Vyrazit na železnici se ale nechystají. 

21.1.2014
SDÍLEJ:

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Lidé, kteří neváhali vyhodit domy do povětří, série protiromských demonstrací. I takový byl uplynulý rok, o kterém jsme si povídali s ředitelem moravskoslezské policie Tomášem Kuželem (48 let).

K brutálním vraždám dochází každý rok. Vloni jich ale bylo nějak moc.

Máte pravdu. S takovým počtem brutálních a chladnokrevných vražd jsme se v posledních letech nesetkali. Šlo o promyšlené, plánované činy. O to je to horší.

Když jsme u vražd, kolik jich vloni bylo a kolik se jich podařilo objasnit?

Vražd jsme měli jedenáct. Až na jednu jsme všechny objasnili. Jediným, kdo uniká, je pachatel ze Skřipova, kde zemřela vedoucí pošty. Vyšetřování pokračuje, spolupracujeme i s Českou poštou.

Určitě nečekáte, že vám teď sdělím podrobnosti.Máte nějaké stopy?

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Vloni jste řešili i výbuch domu ve Frenštátě pod Radhoštěm, při kterém zemřelo šest lidí. Podobnou explozi zažil i Havířov. V obou případech šlo o pomstu…

Opět jde o něco zcela výjimečného. Frenštátská tragédie byla hrozná. Muž, který se chtěl pomstít svému okolí, pustil v domě plyn, který explodoval. Kromě něj zemřelo pět nájemníků. Co se týká Havířova, zde jen shodou okolností nikdo nepřišel o život. Moc ale nescházelo a následky mohly být ještě horší než ve Frenštátě. Šlo o ryzí úmysl, žádnou náhodu.

Nad podobnými činy zůstává rozum stát…

Z pohledu běžného člověka je to nepochopitelné. Ti lidé měli problémy, které se stupňovaly, a oni se v nich propadali stále hlouběji. Řešení pak viděli v tom, že někomu ublíží a uškodí. Dobře přitom věděli, jakou tragédii mohou způsobit.

Lze takovým neštěstím zabránit?

Nelze. Když někdo bude chtít poškodit plynové potrubí, ať už v chodbě nebo v bytě, tak to udělá.

To je ale dost děsivá představa…

Je. Řešení ale prostě neexistuje.

Když se bavíme o loňském roce, nelze nezmínit sérii čtyř protiromských demonstrací, jedné ve Vítkově a tří v Ostravě, kde došlo k tvrdým střetům mezi policií a protestujícími. Jak obstála policie?

Jsem přesvědčen, že policie svou úlohu zvládla.

Překvapila vás agresivita protestujících? Létaly lahve, kameny, demonstranti použili i popelnice…

O překvapení určitě nešlo. Věděli jsme, s jakými lidmi máme co do činění, a proto jsme se odpovídajícím způsobem připravili.

Jaké bylo složení demonstrantů?

Jádro tvořili radikálové. K nim se připojovaly skupiny typu fans, tedy z řad fotbalových fanoušků. Nemluvím samozřejmě o běžných fanoušcích, ale o těch, které spíše než fotbal samotný láká násilí. A právě ty jsme na demonstracích často viděli. Na ně se pak nabalovali další lidé. Mnohým bylo v podstatě jedno, kde jsou. Chtěli se jen vyřádit, případně se porvat. A také musíme zmínit mladé lidi. Pro některé to bylo pouze zpestření volného dne.

Že se jako chtěli pobavit? Nepřeháníte?

Ani ne. S řadou z nich jsme potom mluvili. Říkali, že se s kamarády domlouvali přes facebook, že by to mohlo být zajímavé. Šli tam více méně ze zvědavosti. Pak někdo házel kameny, tak si hodili taky. Později se nám omlouvali, že to vlastně nemysleli vážně, jen se nechali strhnout davem.

A veřejnost, tedy obyčejní nespokojení lidé?

Těch nebylo mnoho a spíše jen přihlíželi. Aktivně se nezapojovali. V Ostravě to probíhalo jinak než například v jižních Čechách. Tam se do demonstrací zapojovali i lidé bydlící v okolních domech, důchodci nebo i rodiče s kočárky a malými dětmi. Byli přímo u demonstrací, něco vykřikovali. Tohle jsme v Ostravě neviděli.

Kvůli demonstracím již bylo obviněno na třicet lidí, padly i první rozsudky. Nedávno policie uvedla, že obviněných bude ještě více…

Je to tak. Zkoumali jsme hodiny záznamů. Je na nich zachycena řada lidí, kteří se něčeho dopustili. Tváře máme, ale zatím nevíme, o koho jde. Je ale pouze otázka času, kdy se nám ke konkrétnímu člověku podaří dosadit jméno. Prohledávají se databáze, provádíme i další kroky. My na to přijdeme. Dříve či později.

V souvislosti s demonstracemi jste také informovali o závažném incidentu, kdy někdo laserem oslnit osádku policejního vrtulníku. Už víte, kdo to udělal?

Ještě ne. Ale děláme na tom. Tento případ považujeme za velmi závažný. Mohlo dojít ke zřícení vrtulníku do obydlené oblasti. Byla to hodně nebezpečná situace. O možných následcích raději nebudu hovořit. Piloti to naštěstí zvládli.

Máte vyčísleny náklady na bezpečnostní opatření týkající se demonstrací?

Tři demonstrace v Ostravě a jedna ve Vítkově přišly na 2,9 milionu korun.

Policisté se v poslední době stále častěji stávají terčem nejrůznějších útoků, a nejde jen o výše zmiňované demonstrace…

Bohužel je to tak. Stačí připomenout případ z ledna letošního roku, kdy v Odrách někdo střílel po policejní hlídce. Ta kolem třetí hodiny ranní vyjela k prodejně potravin, kde mělo dojít ke vloupání. Před obchodem stálo vozidlo. U něj byly minimálně dvě osoby, které bez varování začaly střílet. Policisté měli velké štěstí, že nebyli zraněni či dokonce zabiti. Tohle jsme tu už řadu let neměli.

Něco veselejšího nemáte?

Ale ano. Týká se to hospodářské kriminality a zajišťování výnosů z trestné činnosti. Jako kraj jsme v rámci České republiky vloni dopadli velmi dobře. Šlo o majetek za zhruba čtvrt miliardy korun. A byly tam hodně zajímavé věci, například hodinky značky Breitling nebo zlatem a diamanty posázený telefon Vertu. Největší raritou je ale určitě vlak v hodnotě šedesáti milionů korun.

Policie zajistila vlak? Jak jste se k němu dostali?

Bylo to v souvislosti s daňovým deliktem. Blíže bych to zatím nespecifikoval.

Co bude s vlakem dále?

Pracujeme na tom. Policie ale určitě nehodlá provozovat konkurenční společnost na železnici.

Kolik policistů v současné době slouží v Moravskoslezském kraji?

Máme 3826 policistů, což je naplněný tabulkový stav pro rok 2013. Jsem rád, že se nám to podařilo. V průběhu roku totiž byla situace jiná a měli jsme podstav. Od policejního prezidenta jsme ale dostali možnost náboru policistů do limitu, který byl schválen pro rok 2013. To bylo velmi důležité. Prakticky každý kraj měl menší či větší podstav oproti číslům, na která policie dostala peníze. Na rozdíl od jiných krajských policejních ředitelů jsem měl to štěstí, že hodně policistů sloužících mimo Moravskoslezský kraj se chtělo vrátit domů. Šlo o lidi, kteří například působili v Praze. A musím poděkovat pražskému a středočeskému policejnímu řediteli, kteří je pro nás uvolnili, i když jim to přineslo určité komplikace. Tím jsem mohl doplnit stav o desítky lidí.

Kolegové v Praze a Středočeském kraji asi nebyli moc rádi…

To asi ne, ale zvládli to. A to ještě nebylo vše, co jsme jim „provedli". Způsobili jsme jim i další problémy. S policejním prezidentem jsem se domluvil na zcivilnění zhruba pětatřiceti míst, kde dříve působili policisté. Já jsem je transformoval na občanské zaměstnance, kteří stojí méně. Byla to ostraha objektů, některé pozice v oblasti výpočetní techniky a určité funkce v logistice. A tato volná místa jsem opět zaplnil vesměs policisty, kteří se vraceli z jiných krajů, zejména z Prahy a středních Čech. Znovu musím ocenit přístup tamních krajských policejních ředitelů, kteří nám vyšli vstříc.

Projevil se návrat policistů na bezpečnostní situaci?

Vše, o čem jsme před chvílí hovořili, mělo vliv na stabilizaci výkonu služby, a to zejména v Ostravě. Začali jsme posilovat oddělení hlídkové služby, kde v minulosti vznikl největší deficit policistů. S ostravským policejním ředitelem, ředitelem Městské policie Ostrava i primátorem Ostravy jsme se shodli, že příchod nových policistů Ostravě pomohl.

A co další regiony?

I zde došlo k posílení, ale musíme si uvědomit, že Ostrava je kriminalitou velmi zatížená. Proto jsme se zaměřili především na Ostravu. Jen pro ilustraci, samotná Ostrava má více trestných činů než většina krajů České republiky. Před Ostravou jsou pouze Praha, Středočeský, Ústecký a Jihomoravský kraj.

Má policie dostatek peněz?

Peněz není nikdy dost. Musíme prostě vyjít s tím, co máme. Je to jako rodinný rozpočet. Nemůžete utrácet více, než dostáváte. A stejně jako v rodině si stanovujete priority. Když mi doma odejde lednička, tak nemůžu chtít novou televizi, protože lednička je v té chvíli důležitější. A stejné je to u policie. Musíte zaplatit topení, elektřinu, vodu, nájmy, pohonné hmoty a mohl bych pokračovat dále. Důležitá je například položka, kterou označujeme jako ofenziva v trestním řízení.

To je co?

Jde o znalecké posudky. Spousta věcí se odehrává v oblasti znalců a specialistů, kteří se vyjadřují k trestnému činu, od úmrtí až po hospodářské trestné činy. K sofistikovanému trestnému činu téměř vždy přibíráme znalce z různých oborů. Jsou to například soudní pitvy, analýzy dokumentů nebo zkoumání výpočetní techniky, což je teď velmi časté. A to všechno stojí peníze. A rozhodně nejde o malé položky.

Autor: Jaroslav Perdoch

21.1.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Nákupčí 15 000 Kč

Nákupčí NÁKUPČÍ SPECIALISTA/KA (ZamK). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A02 z:24/1/2018 (ZamK), Požadujeme znalost korejského jazyka slovem i písmem., Nabízíme podnikové stravování, příspěvek na dopravu., Kontakt e-mailem ostrava@bbv-ak.cz. Pracoviště: Hyundai dymos czech, s.r.o.. - pracoviště průmyslová zóna nošovice, Hyundai, č.p. 700, 739 51 Dobrá. Informace: Martina Hrabcová, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 21 000 Kč

Pracovníci v oblasti prodeje jinde neuvedení AUTOPRODEJCE/KYNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 a:14/8/2018, Požadujeme vyučený, min. 1 rok praxe, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík, naprostá spolehlivost, flexibilita, slušné vystupování, zodpovědnost, komunikativnost, schopnost učit se novým věcem, znalost práce na PC; pracovní doba 09-17,00 hod., Kontakt telefonicky, e-mailem viz výše.. Pracoviště: Eu-cars prodej a servis, s.r.o. - provozovna místek, Čelakovského, č.p. 2295, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Petr Frank, +420 603 537 077.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 13 010 Kč

Psychologové PSYCHOLOG. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13010 kč, mzda max. 16965 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:15/8/2018, Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, s možností prodloužení na neurčito., Požadujeme: , - VŠ vzdělání v oboru psychologie, - kladný vztah k dětem (děti s extrémními poruchami chování), - pracovitost, loajalitu, bezúhonnost., Rozvrh pracovní doby: , - po-pá, ranní, odpolední., Zaměstnanecké výhody: , - výhody FKSP, příspěvek na obědy, 40 dní dovolené, po 3. měsících možnost přiznání osobního ohodnocení., Vhodné i pro absolventy škol., Životopisy zasílat na e-mail: reditel@vum.cz. Pracoviště: Výchovný ústav a školní jídelna ostrava - hrabůvka, slezská 23 - pracoviště frýdek-místek, 28. října, č.p. 1885, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Veronika Stařičná, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 500 Kč

Sociální pracovníci specialisté v azylových domech, probačních střediscích, nápravných a jiných zařízeních TERÉNNÍ KLÍČOVÝ PRACOVNÍK-CE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:15/8/2018, V případě zájmu zasílejte životopis a motivační dopis na e-mailovou adresu: m.vrbovska@slezskadiakonie.cz, nejpozději do 19. 8. 2018., Do předmětu e-mailu napište "VŘ, Frýdek-Místek"., Požadujeme:, - vzdělání dle § 110 zákona o soc. službách - VŠ/VOŠ vzdělání v oboru sociální práce či příbuzných oborech, daných zákonem, - samostatnost, nekonfliktnost, rozhodnost, dovednost pracovat v týmu, - trestní bezúhonnost, - kladný vztah k cílové skupině uživatelů: osoby ohrožené sociálním vyloučením., Náplň práce: , - podpora klienta ve vyhledávání/udržení vhodného bydlení/získání bydlení, - podpora klienta v řešení dluhové problematiky, - komunikace s místní samosprávou a podpora klienta v této komunikaci, - podpora klienta v plnění rodičovské odpovědnosti - komunikace s pediatrem, se školou, péče o volný čas dětí apod. , - podpora klienta v získávání pracovních návyků.. Pracoviště: Slezská diakonie, pracoviště frýdek-místek, Kostikovo náměstí, č.p. 646, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Michaela Vrbovská, +420 737 212 774.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Extáze. Ilustrační foto

Kriminalisté ostravského „toxi týmu“ bojují s výrobci drog

Ilustrační foto

S nákupem školních potřeb neotálejte. Kupujte však jen to potřebné

Vtipkující Cienciala: Jak jsem přijal zprávu o repre? Přišla mi na WhatsApp

Třinec – Útočník hokejových Ocelářů David Cienciala si zkraje nového týdne připíše do životopisu účast v národním týmu, byť ne v zápase, ale „jen“ na přípravném kempu. I toho si ale třinecký forvard považuje.

Zabavené hrnky s nacistickými symboly si vezme policie

Pro výukový program Policie České republiky poslouží keramické hrnky s nacistickou tématikou, které připadly Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Novém Jičíně.

Republiku reprezentovali v Tokiu žáci z Návsí

Návsí, Tokio - Školáci z Masarykovy základní školy Návsí Izabela Heczková a Petr Stefek představili v Tokiu svou vizi lepšího života

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT