VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf policie: Brutalita pachatelů v kraji roste. Nezastaví se před ničím

/ROZHOVOR/ Poprava manželů z Bohumína, dvojnásobná vražda v Městě Albrechtice, zastřelení studentky a jejího dědečka v Raškovicích, smrt vedoucí pošty ve Skřipově. Policisté v rámci zajišťování výnosů z trestné činnosti zabavili i vlak za šedesát milionů korun. Vyrazit na železnici se ale nechystají. 

21.1.2014
SDÍLEJ:

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Lidé, kteří neváhali vyhodit domy do povětří, série protiromských demonstrací. I takový byl uplynulý rok, o kterém jsme si povídali s ředitelem moravskoslezské policie Tomášem Kuželem (48 let).

K brutálním vraždám dochází každý rok. Vloni jich ale bylo nějak moc.

Máte pravdu. S takovým počtem brutálních a chladnokrevných vražd jsme se v posledních letech nesetkali. Šlo o promyšlené, plánované činy. O to je to horší.

Když jsme u vražd, kolik jich vloni bylo a kolik se jich podařilo objasnit?

Vražd jsme měli jedenáct. Až na jednu jsme všechny objasnili. Jediným, kdo uniká, je pachatel ze Skřipova, kde zemřela vedoucí pošty. Vyšetřování pokračuje, spolupracujeme i s Českou poštou.

Určitě nečekáte, že vám teď sdělím podrobnosti.Máte nějaké stopy?

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Vloni jste řešili i výbuch domu ve Frenštátě pod Radhoštěm, při kterém zemřelo šest lidí. Podobnou explozi zažil i Havířov. V obou případech šlo o pomstu…

Opět jde o něco zcela výjimečného. Frenštátská tragédie byla hrozná. Muž, který se chtěl pomstít svému okolí, pustil v domě plyn, který explodoval. Kromě něj zemřelo pět nájemníků. Co se týká Havířova, zde jen shodou okolností nikdo nepřišel o život. Moc ale nescházelo a následky mohly být ještě horší než ve Frenštátě. Šlo o ryzí úmysl, žádnou náhodu.

Nad podobnými činy zůstává rozum stát…

Z pohledu běžného člověka je to nepochopitelné. Ti lidé měli problémy, které se stupňovaly, a oni se v nich propadali stále hlouběji. Řešení pak viděli v tom, že někomu ublíží a uškodí. Dobře přitom věděli, jakou tragédii mohou způsobit.

Lze takovým neštěstím zabránit?

Nelze. Když někdo bude chtít poškodit plynové potrubí, ať už v chodbě nebo v bytě, tak to udělá.

To je ale dost děsivá představa…

Je. Řešení ale prostě neexistuje.

Když se bavíme o loňském roce, nelze nezmínit sérii čtyř protiromských demonstrací, jedné ve Vítkově a tří v Ostravě, kde došlo k tvrdým střetům mezi policií a protestujícími. Jak obstála policie?

Jsem přesvědčen, že policie svou úlohu zvládla.

Překvapila vás agresivita protestujících? Létaly lahve, kameny, demonstranti použili i popelnice…

O překvapení určitě nešlo. Věděli jsme, s jakými lidmi máme co do činění, a proto jsme se odpovídajícím způsobem připravili.

Jaké bylo složení demonstrantů?

Jádro tvořili radikálové. K nim se připojovaly skupiny typu fans, tedy z řad fotbalových fanoušků. Nemluvím samozřejmě o běžných fanoušcích, ale o těch, které spíše než fotbal samotný láká násilí. A právě ty jsme na demonstracích často viděli. Na ně se pak nabalovali další lidé. Mnohým bylo v podstatě jedno, kde jsou. Chtěli se jen vyřádit, případně se porvat. A také musíme zmínit mladé lidi. Pro některé to bylo pouze zpestření volného dne.

Že se jako chtěli pobavit? Nepřeháníte?

Ani ne. S řadou z nich jsme potom mluvili. Říkali, že se s kamarády domlouvali přes facebook, že by to mohlo být zajímavé. Šli tam více méně ze zvědavosti. Pak někdo házel kameny, tak si hodili taky. Později se nám omlouvali, že to vlastně nemysleli vážně, jen se nechali strhnout davem.

A veřejnost, tedy obyčejní nespokojení lidé?

Těch nebylo mnoho a spíše jen přihlíželi. Aktivně se nezapojovali. V Ostravě to probíhalo jinak než například v jižních Čechách. Tam se do demonstrací zapojovali i lidé bydlící v okolních domech, důchodci nebo i rodiče s kočárky a malými dětmi. Byli přímo u demonstrací, něco vykřikovali. Tohle jsme v Ostravě neviděli.

Kvůli demonstracím již bylo obviněno na třicet lidí, padly i první rozsudky. Nedávno policie uvedla, že obviněných bude ještě více…

Je to tak. Zkoumali jsme hodiny záznamů. Je na nich zachycena řada lidí, kteří se něčeho dopustili. Tváře máme, ale zatím nevíme, o koho jde. Je ale pouze otázka času, kdy se nám ke konkrétnímu člověku podaří dosadit jméno. Prohledávají se databáze, provádíme i další kroky. My na to přijdeme. Dříve či později.

V souvislosti s demonstracemi jste také informovali o závažném incidentu, kdy někdo laserem oslnit osádku policejního vrtulníku. Už víte, kdo to udělal?

Ještě ne. Ale děláme na tom. Tento případ považujeme za velmi závažný. Mohlo dojít ke zřícení vrtulníku do obydlené oblasti. Byla to hodně nebezpečná situace. O možných následcích raději nebudu hovořit. Piloti to naštěstí zvládli.

Máte vyčísleny náklady na bezpečnostní opatření týkající se demonstrací?

Tři demonstrace v Ostravě a jedna ve Vítkově přišly na 2,9 milionu korun.

Policisté se v poslední době stále častěji stávají terčem nejrůznějších útoků, a nejde jen o výše zmiňované demonstrace…

Bohužel je to tak. Stačí připomenout případ z ledna letošního roku, kdy v Odrách někdo střílel po policejní hlídce. Ta kolem třetí hodiny ranní vyjela k prodejně potravin, kde mělo dojít ke vloupání. Před obchodem stálo vozidlo. U něj byly minimálně dvě osoby, které bez varování začaly střílet. Policisté měli velké štěstí, že nebyli zraněni či dokonce zabiti. Tohle jsme tu už řadu let neměli.

Něco veselejšího nemáte?

Ale ano. Týká se to hospodářské kriminality a zajišťování výnosů z trestné činnosti. Jako kraj jsme v rámci České republiky vloni dopadli velmi dobře. Šlo o majetek za zhruba čtvrt miliardy korun. A byly tam hodně zajímavé věci, například hodinky značky Breitling nebo zlatem a diamanty posázený telefon Vertu. Největší raritou je ale určitě vlak v hodnotě šedesáti milionů korun.

Policie zajistila vlak? Jak jste se k němu dostali?

Bylo to v souvislosti s daňovým deliktem. Blíže bych to zatím nespecifikoval.

Co bude s vlakem dále?

Pracujeme na tom. Policie ale určitě nehodlá provozovat konkurenční společnost na železnici.

Kolik policistů v současné době slouží v Moravskoslezském kraji?

Máme 3826 policistů, což je naplněný tabulkový stav pro rok 2013. Jsem rád, že se nám to podařilo. V průběhu roku totiž byla situace jiná a měli jsme podstav. Od policejního prezidenta jsme ale dostali možnost náboru policistů do limitu, který byl schválen pro rok 2013. To bylo velmi důležité. Prakticky každý kraj měl menší či větší podstav oproti číslům, na která policie dostala peníze. Na rozdíl od jiných krajských policejních ředitelů jsem měl to štěstí, že hodně policistů sloužících mimo Moravskoslezský kraj se chtělo vrátit domů. Šlo o lidi, kteří například působili v Praze. A musím poděkovat pražskému a středočeskému policejnímu řediteli, kteří je pro nás uvolnili, i když jim to přineslo určité komplikace. Tím jsem mohl doplnit stav o desítky lidí.

Kolegové v Praze a Středočeském kraji asi nebyli moc rádi…

To asi ne, ale zvládli to. A to ještě nebylo vše, co jsme jim „provedli". Způsobili jsme jim i další problémy. S policejním prezidentem jsem se domluvil na zcivilnění zhruba pětatřiceti míst, kde dříve působili policisté. Já jsem je transformoval na občanské zaměstnance, kteří stojí méně. Byla to ostraha objektů, některé pozice v oblasti výpočetní techniky a určité funkce v logistice. A tato volná místa jsem opět zaplnil vesměs policisty, kteří se vraceli z jiných krajů, zejména z Prahy a středních Čech. Znovu musím ocenit přístup tamních krajských policejních ředitelů, kteří nám vyšli vstříc.

Projevil se návrat policistů na bezpečnostní situaci?

Vše, o čem jsme před chvílí hovořili, mělo vliv na stabilizaci výkonu služby, a to zejména v Ostravě. Začali jsme posilovat oddělení hlídkové služby, kde v minulosti vznikl největší deficit policistů. S ostravským policejním ředitelem, ředitelem Městské policie Ostrava i primátorem Ostravy jsme se shodli, že příchod nových policistů Ostravě pomohl.

A co další regiony?

I zde došlo k posílení, ale musíme si uvědomit, že Ostrava je kriminalitou velmi zatížená. Proto jsme se zaměřili především na Ostravu. Jen pro ilustraci, samotná Ostrava má více trestných činů než většina krajů České republiky. Před Ostravou jsou pouze Praha, Středočeský, Ústecký a Jihomoravský kraj.

Má policie dostatek peněz?

Peněz není nikdy dost. Musíme prostě vyjít s tím, co máme. Je to jako rodinný rozpočet. Nemůžete utrácet více, než dostáváte. A stejně jako v rodině si stanovujete priority. Když mi doma odejde lednička, tak nemůžu chtít novou televizi, protože lednička je v té chvíli důležitější. A stejné je to u policie. Musíte zaplatit topení, elektřinu, vodu, nájmy, pohonné hmoty a mohl bych pokračovat dále. Důležitá je například položka, kterou označujeme jako ofenziva v trestním řízení.

To je co?

Jde o znalecké posudky. Spousta věcí se odehrává v oblasti znalců a specialistů, kteří se vyjadřují k trestnému činu, od úmrtí až po hospodářské trestné činy. K sofistikovanému trestnému činu téměř vždy přibíráme znalce z různých oborů. Jsou to například soudní pitvy, analýzy dokumentů nebo zkoumání výpočetní techniky, což je teď velmi časté. A to všechno stojí peníze. A rozhodně nejde o malé položky.

Autor: Jaroslav Perdoch

21.1.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 400 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14400 kč, mzda max. 18800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme - vyučen v oboru, pokud není vyučen v oboru, tak praxe v oboru., Pracovní doba: ranní 6:00 -14:30, odpolední 10:30 - 19:00, včetně víkendů., Předem volat na tel. č.: 558 993 716 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Sociální služby města třince, Habrová, č.p. 302, 739 61 Třinec 1. Informace: Martin Puczok, +420 558 993 716,558 993 706. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 000 Kč Číšníci a servírky ČÍŠNÍK - SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A16 z:14/9/2018 a:22/10/2018, Práce vhodná i pro absolventy. 1 ČÍSNÍK/SERVÍRKA PRO RESTAURACI A 1 ČÍŠNÍK/SERVÍRKA PRO BOWLING., Požadujeme: , - dobrou pracovní morálku, samostatnost, - kladný vztah k práci., Rozvrh pracovní doby:, - po-ne (krátký - dlouhý týden v časovém rozmezí 12.00-24.00 hod.), Kontakt:, - telefonicky, emailem, popř. po předchozí telefonické domluvě osobně - uveden viz výše.. Pracoviště: Bowling a hospoda u kříže frýdek-místek, Lískovecká, č.p. 1290, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Luboš Kopelec, +420 602 949 946,558 633 378. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 24 000 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) PRAKTICKÁ SESTRA/BRATR. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: C04 z:12/10/2018 a:17/10/2018, Absolvent střední zdravotnické školy, obor Zdravotnický asistent/ka - Praktická sestra/Praktický bratr. Pracovní doba - směnnost - dle potřeby a domluvy., K základní mzdě nabízíme příplatky za práci o sobotách a nedělích, za směnnost, odměny, příspěvek na stravování, cenové zvýhodnění služeb wellnes centra, 5 týdnů řádné dovolené., Kontakt telefonicky denně 07:00-14:00 hod., e-mailem. Kontakty viz výše.. Pracoviště: Beskydské rehabilitační centrum, spol. s r.o., 739 12 Čeladná. Informace: Lenka Uhlářová, +420 558 616 298. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 89 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka masa, drůbeže a uzenin. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme spolehlivost, pracovitost. Zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství.. Pracoviště: Jan bielesz, s.r.o., 739 95 Bystřice nad Olší. Informace: Pavlína Nowaková, +420 774 404 105.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První republika na zámku. Bučovičtí uspořádali kloboukové odpoledne ve stylu dvacátých a třicátých let.

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

Podzimní procházka například kolem Ostravice nebo v Komenského sadech dokáže neskutečně zahřát pestrou škálou barev.
20

Meteorologové varují před silným větrem

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. října 2018.

Jaromír Jágr: Skončit? To by bylo moc jednoduché, ne?

FOTOGALERE, ROZHOVOR/ Návrat na led se odkládá. Majitel hokejového Kladna Jaromír Jágr si v neděli zatrénoval v Třinci s místními dětmi. Připustil, že na mistrovský zápas se ještě necítí, ale z jeho projevu se dalo vydedukovat, že konec aktivní kariéry se nezadržitelně přiblížil.

Kinosál proměnili na reprezentační sál

Radnice Jablunkova skrývala ve svých útrobách doslova skvost, který byl roky ukryt za plátnem kina či zastavěn necitlivou rekonstrukci. Řeč je o bývalém kinosálu a obřadní síni, které byly „násilím“ odděleny.

OBRAZEM: Chovatelé ve Frýdku vystavovali exotické ptactvo

Desítky druhů exotického ptactva jsou od pátku do neděle k vidění v domě chovatelů na Zámeckém náměstí ve Frýdku.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT