Na to se mohou v letošním roce těšit příznivci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

První z nových staveb otevřou ve Valašské dědině už v pátek 18. května. Bude to kaplička pocházející z Valašské Bystřice.

Zděná stavba se základy čtyři krát pět metrů bude zasvěcená svatému Michalovi. Návštěvníkům přiblíží místo uložení nebožtíka před pohřbem, nebude chybět ani rakev a figurína zemřelého.

Hned za kapličkou chtějí muzejníci vybudovat takzvaný Urbanův statek. V budoucnu zde mají být ustájena veškerá zvířata valašského muzea.

„Je to velký objekt, který ještě stojí v Hážovicích. Ve skanzenu by byla jeho vědecká kopie," prozradil technický náměstek muzea Milan Gesierich. Doplnil, že skanzen získal také půlmilionovou dotaci z fondu OKD. Peníze budou využity na opravu šindelové střechy na Hodslavské stodole ve Valašské dědině.

V plánu je též vybudování Jaroňkovy galerie, rekonstrukce 750 metrů dlouhého náhonu v Mlýnské dolině či oprava hlavní administrativní budovy muzea. „Také chceme letos vybudovat požární nádrž na Pustevnách. V současné době se dokončuje stavební povolení," doplnil Gesierich. Nádrž bude umístěná před stavbou Maměnka a pojme asi 25 kubíků vody. Bude ukrytá pod zemí.

Zajímavou novinkou bude možnost virtuálních prohlídek areálu a jednotlivých staveb ve valašském muzeu. Jejich zpřístupnění prostřednictvím internetových stránek je otázkou několika týdnů. Veřejnosti budou přístupné na webových stránkách muzea v sekcích u jednotlivých areálů.

Lidé se tady obdobně jako na obhlídkové trase dostanou do objektů a pouze pohybem myši si je prohlédnou," vylíčil náměstek ředitele muzea Radoslav Vlk.

Přibudou čtyři on-line terminály

Postupem času přibudou také videosekvence odkazující například na folklorní festivaly. Také v objektu Sušáku se objeví čtyři on-line terminály, které vedle virtuálních prohlídek nabídnou také informace o jiných muzeích v přírodě, festivalech či pamětihodnostech i praktické rady například v oblasti první pomoci.

Tradičně velmi bohatá je také programová nabídka valašského muzea na letošní sezonu.

„Osvědčilo se opakované konání velkých pořadů. Vzniká tím tradice a roste jméno dané akce. Návštěvníci se díky tomu vrací," řekl k programové strategii vedoucí oddělení programů a propagace Radek Hasalík.

Naopak nové pořady představují podle něj krok do neznáma. Mohou se stát tahákem, nebo naopak propadnout. Návštěvníci se proto mohou těšit na tradiční programy, jako jsou Starodávný a Vánoční jarmark, Anenskou pouť, Velikonoce na Valašsku, Pekařskou sobotu či nejrůznější setkání lidových řemeslníků a velké folklorní festivaly.

Rožnovský skanzen vloni navštívilo 280 tisíc lidí, což z valašského muzea dělá nejnavštěvovanější kulturní památku v celém Zlínském kraji.