Lidé pracující v mariánskohorské pobočce společnosti produkující zejména filtry pro automobilový průmysl si (stejně jako obyvatelé jižněji položených sídlišť) nevymýšlejí. Skutečně to tady smrdí! Scenérie s chátrajícími pozůstatky koksárenských provozů doplňuje chemický odér ne nepodobný kaučuku.

„Dneska je to slabší odvar,“ konstatují kontrolorky nad mikroskopy; vždyť tento den na pracovišti nemusejí zavírat okna. Každopádně – a vedení firmy jim v žádném případně neoponuje – poukazují na to, že špatné ovzduší odvádí pozornost od citlivé práce. Venku se mezitím asi mění vítr, smrad je tentokrát organický!

Fronta lidí kteří se chtějí přihlásit k novému zubaři, 14. září 2020 ve Lhotce.
V Ostravě otevřel nový zubař. Lidé nocovali u ordinace, pak přišla obří fronta!

„Jako výkaly. Ale když se pohnojí pole, tak to ještě voní,“ lamentuje bezpečnostní technik podniku Jaroslav Dragon. Pohledem přejíždí od chemičky ke kompostárně a nahlas přemýšlí, kdo je původcem zápachu. Na ten Weppler & Trefil upozorňuje poprvé v roce 2017 a začíná jakási přehazovaná úřadů s jejich podnětem.

„Jedni to odmítli pro nepříslušnost, další odpověděli, že jsou to jen nárazové projevy a nepředstavují zdravotní riziko,“ shrnuje firemní právník Tomáš Vidmoch. Předloni je podle něho klid, zatímco vloni je zápach – a stížnosti úřadům – na scéně opět. Doplňují ho mimo jiné mračna much, od té doby tu mají v oknech sítě… 

Není tu správná pracovní pohoda

„Jak se mohou zaměstnanci a zaměstnankyně soustředit? Není tu správná pracovní pohoda. Nemluvě o tom, že zápach může klidně představovat i nějaké zdravotní riziko,“ uvádí Tomáš Trefil, jednatel společnosti. Ta kvůli smradu kontaktuje Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) také v předposledním týdnu prázdnin.

Okresní soud v Ostravě.
Opilá žena pokousala na ubytovně v Ostravě strážnici. Měla jsem tmu, hájila se

Chemička obklopuje výrobní areál Weppler & Trefil, kde pracují na čtyři stovky lidí, ze tří stran. Na čtvrté je kompostárna. „Pracují tam prý jen od šesti do dvou, ale holky v nepřetržitém provozu tvrdí, že smrady cítí i v noci. A kdoví, odkud se vloni vzalo tolik much,“ říkají u strojů v hale. Kde jsou nad stropem nekryté světlíky.

Z odpovědi na zatím poslední podnět Weppler & Trefil vyplývá, že oblastní inspektorát ČIŽP se příště neobejde bez „konkrétních fakt, údajů či zjištění“. Kterými budou stěžovatelé schopni poukázat na původce zápachu i „doložit svá tvrzení“. Určitou tu naději vzbuzuje Státní zdravotní ústav Ostrava, který tu provede měření.

Národní zemědělské muzeum v Ostravě, září 2020, několik dní před slavnostním otevřením.
Ostrava se dočkala! Národní zemědělské muzeum v pátek otevře. Vstup je zdarma