Vítězné hnutí ANO ukázalo na ostravském magistrátu naplno svou sílu a odsunulo v pořadí druhé hnutí Ostravak i třetí ODS do opozičních lavic. Koaliční smlouvu včera odpoledne překvapivě podepsalo s Piráty, kteří skončili ve volbách pátí, a s lidovci, kteří se do zastupitelstva města dostali jako sedmí v pořadí.

Heřmanická skládka uhlí.
Překladiště uhlí? Spousta nezodpovězených otázek

Nečekané složení koalice bylo pro mnohé doslova šokem. Většinu v pětapadesátičlenném zastupitelstvu města má přitom jen těsnou, a to 29 křesel.

„Koalici jsme vážili pečlivě jako na lékárnických váhách, máme za to, že je udržitelná po celé volební období,“ komentoval primátor Tomáš Macura nečekanou sestavu, která má příští čtyři roky vládnout městu.

Krajský soud v Ostravě. Ilustrační foto.
Za přetočený tachometr padl u soudu podmíněný trest

Novinkou je i to, že by rada města měla mít jen devět členů, místo dřívějších jedenácti. „Došli jsme k tomu, že průnik našich a pirátských představ o vedení města je v největší shodě. Jednání s Ostravakem bylo naopak nejdelší a nejsložitější. Kdyby byla situace taková jako ve středu půl osmé večer, měli bychom podepsanou původní čtyřkoalici,“ dodal ještě primátor.

Možnost zapojit do domluvené koalice ještě dalšího člena podle něj ale stále existuje, rada by se tím jen rozšířila na původní počet jedenácti členů. Může tedy Ostravak nebo ODS do partie, která se nečekaně zvrtla, ještě naskočit? Lídři obou „partají“ to v tuto chvíli moc reálně nevidí.

Snímek z představení.
Ostrava uvidí nové zpracování Labutího jezera v podání ruského baletu

„Primátor mi ještě ráno psal, jestli dnes odpoledne (ve čtvrtek) můžeme podepsat koaliční smlouvu. Odpověděl jsem, že jsme připraveni. Na radnici jsem ho ale nenašel, a když jsem mu volal, řekl mi, že sedí s Piráty a lidovci v hotelu Best a nám nabízí dalšího náměstka v koalici bez ODS, ale s Piráty. Bylo to pro mě velké překvapení, protože jsem měl za to, že jsme na všem domluveni a budeme pokračovat ve stejném složení jako poslední tři roky,“ přiblížil zvrat v jednání lídr Ostravaku Lukáš Semerák.

Zklamání

„Lidsky jsme zklamaní, ale po třech letech práce z radnice odcházíme s hlavami nahoře. Resorty předáváme ve vynikající kondici. Ustavující zastupitelstvo je ale až za několik dní a uvidíme, co se ještě do té doby může stát,“ dodal Semerák.

ANO podepsalo koaliční dohodu s lidovci a Piráty.Zdroj: Deník / Pavel Sonnek

Nové složení koalice zaskočilo i lídra ODS Zdeňka Nytru. „Přiznám se, že jsem se o tom zvratu dozvěděl jen z doslechu. Primátor Macura to vzal divným stylem. Přestože tvrdil, že je jeho prioritou stávající koalice a my jsme na jeho nabídku i požadavky kývli, tak je všechno jinak. Ještě v pondělí nás přitom ujišťoval, že s námi počítá, a přitom už jednal s piráty a domlouval koalici bez nás,“ komentoval situaci Nytra.

Že se primátor Macura rozhodl poskládat koalici na městě jinak, je podle Nytry jeho kompetence a zodpovědnost do budoucna. „Nejvíce zklamaný jsem z toho, že jsem se v Tomáši Macurovi spletl jako v člověkovi, u kterého jsem si dosud myslel, že když něco řekne, tak to platí. Uvidíme, jak mu bude koalice v tomto složení fungovat…“ dodal lídr ODS.

Ilustrační foto.
Policie dopadla dalšího strhávače řetízků

S lidovci se počítalo v původní čtyřkoalici a jsou i v té nově domluvené s Piráty. Lídr KDU-ČSL Zbyněk Pražák přitom z této změny rovněž nejevil velké nadšení. „Radost z toho nemám, očekával jsem, že budeme pokračovat ve stejném složení jako dosud,“ uvedl.

Nečekanými vítězi povolebních jednání tak jsou především Piráti, kteří budou mít dvě křesla v radě města. Ta obsadí Andrea Hoffmannová a jednička kandidátky David Witosz. „Vedli jsme konstruktivní a slušná jednání na úrovni,“ ohodnotil politicky korektně nastalou situaci nováček na ostravské politické scéně.

Také dlouholetý ostravský politik a šéf klubu KSČM Josef Babka byl složením koalice překvapený. „Opět se ukázalo, že pokud není nic uzavřeno a podepsáno, tak není nic jasné. Tak to v politice chodí. Přemrštěné ambice nejsou dobrým rádcem,“ uvedl Babka, který poukázal i na to, že koalice bude mít jen těsnou většinu.

Živou vlajku vytvořilo na 400 lidí. Dvůr Střední průmyslové školy (SPŠ) v Karviné.
Školu ozdobila živá vlajka

Jak by měla vypadat nová rada města Ostravy:Tomáš Macura – ANO – primátor (pod sebou by měl mít nově i dva neobsazené resorty – doprava, finance a rozpočet)
Zuzana Bajgarová – ANO – investice
Radim Babinec – ANO – veřejné zakázky
Kateřina Šebestová –ANO – životní prostředí a IT služby
Andrea Hoffmannová – Piráti - školství a sport
Zbyněk Pražák – KDU-ČSL – sociální věci a zdravotnictví + kultura a volnočasové aktivity
David Witosz - Piráti – radní
Karel Malík – ANO – radní
Martin Bednář – ANO – radní

Tisková konference ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), na snímku (ředitel FNO) Evžen Machytka.
Krize ve FNO: Ředitel Machytka rezignoval
Poslední velký průvod zažilo centrum Ostravy před třemi lety při oslavách 70 let od konce druhé světové války.
Sobotní oslavy 100 let republiky v Ostravě: velkolepý průvod a večerní ohňostroj