Záměr radnice Jihu problematickou ubytovnu zbourat a zřídit místo ní parkovací stání je už pasé. Od loňska patří totiž objekt provozovateli dalších podobných zařízení, slouží pořád svému účelu… a stížnosti na jeho obyvatele neustávají. „Kde jinde bych složil hlavu?“ říká Jiří Ferenc, beznohý invalida přežívající kvůli trablům s přiznáním důchodu deset let na hotelovém domě na sociálních dávkách.

A stejně jako další klienti ubytovny prohlašující, že ne všechno je tu špatně. Ostudu jí dělají prý jen jednotlivci – takoví se přece mohou najít kdekoliv.

Všechny díly seriálu najdete zde

„Jezdívají tu často strážníci a hasiči, venku pod stromy se houfují hloučky buď omladiny nebo starších mužů, ve velkém se tu popíjí alkohol,“ popisují sousedé z dlouhého lomeného paneláku v Horní ulici. Zatímco ke vchodu HD Hlubina fičí sanitka, kohosi nakládá a za asistence policie odjíždí – což se také děje všude jinde.

„Uklízím tu, jen podívejte, z toho placu se dá jíst!“ tvrdí nájemník z ubytovny vyrážející do ulic na bicyklu s připojeným vozíkem. Život v ní se podle něj lepší, majitel nechává měnit okna a jen málokterý z balkonů nemá nový nátěr. Změna je ostatně z ulice zřejmá, dříve byl pohled na průčelí ostudnější. Teď ho krášlí i slunečníky.

Jako sluníčko se zase culí vietnamští prodejci ve dvou večerkách; ta přímo v Hlubiňáku je nonstop, v paneláku má otevřeno od osmi ráno do osmi večer. A výběr kořalky levnějších sort je každopádně úžasný v obou, například „plaskaček“ menšího obsahu. „Problémy nejsou!“ tvrdí obchodníci. Avšak večer obsluhují z okének.

To v herně pod ubytovnou už klienti dohráli, má zavřeno. „Nejprve obvod zrušil klasické automaty a pak výherní terminály. Zůstaly ty vědomostní, na které zase zdejší obyvatelé s jejich chápáním asi neměli,“ usmívají se dva znalí chlapíci před HD Hlubina. Asi mají i kontakty na správu. Proklamují totiž, že si média nepřeje.

„Kdyby ten barák padl k zemi, vůbec by nám to nevadilo,“ shodují se nájemníci sousedního paneláku. Na druhé straně připouští, že na ubytovně skutečně bývalo hůře – jak uvnitř, tak na prostranství kolem ní. Přesto ale „téměř denně“ volávají strážníky i policisty na klienty a bombardují radnici stížnostmi na jejich chování.

Žádné zlepšení…
… tak komentuje starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář situaci okolo ubytovny Hlubina po jejím prodeji (za cenu o čtrnáct milionů korun nižší, než nabídl obvod) předchozím majitelem tomu současnému. „Musíme hledat cesty jak zlepšovat bezpečí a klidný život občanů v této lokalitě. Vnímáme ji jako jednu z nejproblémovějších na Jihu a dostáváme stále podněty od lidí, kteří čelí v její blízkosti zvýšené kriminalitě a narušování pořádku,“ uvádí. Radnice to podle něj řeší ve spolupráci s policisty, navyšuje počty bezpečnostních kamer a zasílá hasičům, hygienikům či stavebnímu úřadu výzvy k dalším a dalším kontrolám ubytovny. „Vyhlášení bezdoplatkové zóny jsme na této adrese žádali opakovaně. Bohužel někteří klienti Hlubiňáku nejsou občany Jihu, a není proto možný dohled a práce ze strany našeho sociálního odboru,“ vzkazuje starosta. Pomoci by podle něj mohlo zpřísnění vyplácení sociálních dívek slibované vládou.