Severomoravské vodovody loni vyrobily zhruba 64 milionů kubíků vody.

„V porovnání s rokem 2014 byla spotřeba mírně vyšší. Pokud porovnáme specifickou potřebu na obyvatele a den, tak ta v roce 2014 činila 87 litrů, loni byla o litr vyšší," uvedl ředitel vodovodů společnosti SmVaK Milan Koníř.

Letní nárůst

Podle něj napomohly zvýšení spotřeby vody loňská sucha a vysoké letní teploty.

„Dělali jsme si statistiku, která nám ukázala, že nejvyšší odběry byly od července do září. V tomto období byly denní odběry až o 20 procent vyšší. Statistika nám také ukázala, že větší spotřeba vody byla na vesnicích, ve městech až tak výrazný nárůst zaznamenán nebyl. Vysvětlujeme si to tím, že lidé z měst odjížděli před vedry na své chalupy nebo k přehradám," upřesnil Milan Koníř.

Dodal také, že větší množství vody lidé spotřebovali i proto, že kvůli suchu více zalévali své zahrádky a doplňovali vodu do bazénů.

„Firmy naopak spotřebovávaly stejné množství vody jako v minulosti. V jejich případě je spotřeba dána technologickými postupy a ty se nemění," dodal ředitel vodovodů SmVaK.

Podruhé v novodobé historii firmy zaznamenaly nárůst spotřeby vody i Ostravské vodárny a kanalizace.

„Meziroční nárůst spotřeby vody v domácnostech byl vyšší o více než 1 procento. Takže spotřeba na osobu a den byla loni mírně pod sto litry. To, že máme vyšší spotřebu než kolegové ze Severomoravských vodáren, je pochopitelné. My zásobujeme městskou aglomeraci. Oni dodávají vodu i do menších obcí a vesnic, kde lidé ještě mohou využívat alternativní zdroje, například studny," vysvětlil ředitel OVAK Petr Konečný. Ostravské vodovody loni vyrobily přes 16 milionů kubíků vody.