„Už ve čtvrtek jsme odmítli asi čtyřicet lidí. Nakonec jich dorazilo na sedmdesát, to už bylo fakt na hraně,“ líčí Petr s Katkou tvořící pár nejen průvodců prohlídky – připravené Janem Lenartem z Ostravské univerzity a projektem OvaTrip – nýbrž i v soukromém životě. Poslední červnovou sobotu představují historii těžby uhlí na tomto i jiných dolech, různé báňské relikvie, zajímavosti. 

Petr jde jako na šichtu: Přilba, důlní lampa, sebezáchranný přístroj i interferometr (k měření metanu). „Je to vybavení štajgra, technika pověřeného dozorem,“ popisuje. Katka má uniformu (nošenou též ženami ve vyšších funkcích u těžebních firem): Čepici typu lodička a kytli, čili sako s devětadvaceti knoflíky. „To na památku patronky havířů sv. Barbory umučené v devětadvaceti letech,“ říká.

Na známou ostravskou šachtu nazvanou po slavném básníkovi na jejich exkurzi míří milovníci historie a industriálu, horničtí nadšenci, vysloužilí i současní zaměstnanci těžařů. „Jednoho horníka z ČSM jsem potkala v pátek v bazaru, kde jsem kupovala švancaru – tedy ozdobnou havířskou sekyrku – dali jsme se do řeči a pozvala jsem ho. Dorazil ještě s kolegou z práce,“ konstatuje Katka. 

Ona i partner, s nímž sdílí vášeň pro hornictví, paradoxně pochází z jižní Moravy. „Vystudovala jsem geologii na báňské…“ vysvětluje, kde se berou kořeny její záliby. „Že existují nějaké šachty a havíři, jsem zjistil až ve dvanácti letech. Rok nato jsem byl v ostravském hornickém muzeu a propadl tomu,“ pokračuje Petr, jenž VŠB-TUO nedokončuje. Kvůli své práci v zemědělském ústavu…

Petr je každopádně i autorem knížky o Dolu P. Bezruč a doma má model této šachty. Z níž zůstává hlavně charakteristická těžní věž jámy Terezie; mimochodem státním podnikem DIAMO nabízená k prodeji. „Hodně nám toho pověděl bývalý vedoucí přípravy výroby inženýr Přemysl Pekárek. Daroval mi symbolický klíč od lokality z roku 1992, kdy tady skončili s těžbou,“ poznamenává.

Jihomoravští nadšenci přivážejí na bývalý ostravský důl i něco ze své bohaté sbírky – od nejstaršího olejového kahanu, přes lampu řečenou benzinka coby jednu z nejdéle používaných v podzemí až po model diagonální prorážky s talířovým brzdičem prováděné ve sloji Hermenegilda v roce 1980. „OvaTrip pro velký zájem exkurzi na Dole Petr Bezruč na podzim zopakuje,“ dodávají.