SLEDUJEME Požár a rekonstrukci Libušína

Podle něj v roce 2007 zanedbal opravu komínových těles. Muž se bude zpovídat z obecného ohrožení. Hrozí mu až osmileté vězení. O podání obžaloby informovala Česká televize.

Chata Libušín, která sloužila jako restaurace, shořela na počátku března 2014. Kriminalisté ukončili vyšetřování požáru letos na jaře. „Policejní komisař po prostudování spisu zúčastněnými osobami připravil návrh na podání obžaloby proti obviněnému padesátiletému muži ze spáchání přečinu obecné ohrožení," informoval v prvním květnovém týdnu vsetínský policejní mluvčí Vladislav Malcharczik. Spis s uvedeným návrhem předložil policejní komisař na státní zastupitelství.

Vyšetřováním kriminalisté zjistili, že požár nebyl založený úmyslně. „Zjistili rovněž, že příčinou požáru nebyla závada na elektroinstalaci," doplnil Malcharczik. Místem požáru vyšetřovatelé určili těleso komína. Na jeho opravě se podílel právě obžalovaný muž, který byl podle Malcharcizka za provedení těchto prací zodpovědný.

Škoda vzniklá při požáru byla nejprve odhadována na více než 50 milionů korun. Vedení rožnovského Valašského muzea v přírodě, které je správcem památky, v polovině dubna podepsalo smlouvu na obnovu Libušína se společností Archatt z Brna. „Podpisem smlouvy pro nás završujeme dvouleté období přípravných prací, projektování a soutěží. Máme partnera, který Libušín obnoví," řekl při té příležitosti ředitel Valašského muzea Jindřich Ondruš.

O vítězi rozhodla nabídka nejnižší ceny v soutěži. První stavební práce jsou naplánované už na letošní červen. Podle předpokladů zaberou opravy 36 měsíců. Náklady na vlastní obnovu Libušína dosáhnou podle uzavřené smlouvy o dílo 66 milionů korun bez DPH. „Stavba se bude skládat ze tři fází. Nejprve rozebereme ohořelé torzo a posoudíme jeho stav. Následovat bude oprava základny objektu," popsal Jan Všetečka z firmy Archatt.

V další fázi odborníci zhotoví repliku roubení včetně šindelů. „Třetí fáze bude dokončení stavby včetně všech uměleckořemeslných detailů, technických instalací," doplnil Všetečka.

Libušín se bude opravovat metodou takzvané vědecké rekonstrukce, původními technologickými postupy, tak aby objekt dostal vzhled z roku 1925.

Původní chata Libušín byla postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Interiér stavby zdobily fresky s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. Unikátní byly tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. K vybavení patřilo i sto vyřezávaných židlí.