„Schválením rozpočtu fondu dopravy jsou letos peníze na výstavbu a přípravu klíčových dopravní staveb v Moravskoslezském kraji zabezpečeny,“ spokojeně říká tajemník Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 Martin Dostál.

Podle zveřejněných údajů půjdou v kraji peníze například na severovýchodní obchvat Krnova, západní část severního obchvatu Opavy, na obchvat Frýdku-Místku nebo na dokončení poslední etapy třineckého obchvatu.

Obchvat Karviné.
PODÍVEJTE SE: Obchvat Karviné jede! První změna v dopravě přijde už za půl roku

„A důležité je též to, že finance má zabezpečeno i pokračování projektové přípravy dalších dopravních staveb v regionu. Jde například o dokončení opavského jižního obchvatu, západní obchvat Krnova i obchvaty obcí Nové Sedlice, Komárov nebo Skrochovice,“ upozorňuje tajemník Dostál na další potěšující aspekty.

Nikdy však oheň nebývá bez kouře a nepříjemným faktem zůstává, že střednědobý výhled rozpočtu fondu dopravy už tak veselý není. Je v něm totiž méně peněz než letos. „Na rozpočtovou nestabilitu dopravního fondu poukazujeme už dlouhodobě. Stát musí jednoznačně říct, kolik bude do dopravních staveb stabilně dávat. To je pro nás naprosto klíčové,“ konstatuje tajemník Sdružení Dostál.

Jako odborník na dopravní problematiku dobře ví, že nepodceňovat projektové přípravy dopravních staveb v našem regionu je skutečně nesmírně důležité. Klíčový je společný tah na branku. „Naštěstí jsme aktivní a státu dlouhodobě pomáháme. Nesmíme si však přípravu dopravních staveb v žádném případně sami zdržovat. To by byla obrovská chyba. Je fakt, že se dopravní stavby v Praze neprosazují lehce. Už proto musíme mít připraveny projekty a pokud je mít budeme, jsou jednání o dost jednodušší,“ dodává Martin Dostál.