Přestože přímo u budovy havířovské radnice stojí nabíjecí stanice pro elektromobily, jediným elektromobilem v majetku města je vysavač odpadu, včetně psích exkrementů.

Elektromobily by mohly sloužit k pracovním cestám úředníků
Havířovští úředníci si vyzkoušeli elektromobil
Nabíjecí stanice elektromobilů u havířovského magistrátu.
Elektromobily je možné nabíjet už i v Havířově

Dříve využívaný elektromobil měli úředníci jen v pronájmu, který však vyhodnotili jako ekonomicky neefektivní. Nabíjecí stanice tak nyní slouží jen veřejnosti, přičemž její využití je takřka nulové.

Místo elektromobilů tak budou využívat vozidla s pohonem na stlačený zemní plyn, jejichž provoz je výhodnější. Jedno vozidlo městské policie už nyní jezdí na LPG.

„Se souhlasem radních budou z majetku města vyřazena dvě starší vozidla havířovské policie, která s ohledem na najeté kilometry již dosluhují. Již dříve bylo z majetku vyřazeno také referentské vozidlo magistrátu města. Nyní tedy vyhlašujeme výběrové řízení na celkem tři vozidla nová. Dvě z nich budou sloužit strážníkům městské policie a jedno úřadu města jako referentské vozidlo. Radní schválili nákup osobních automobilů s pohonem CNG, protože nákup bude spolufinancován Státním fondem životního prostředí. Podmínky dotačního titulu umožňují i nákup elektromobilů. Pořizovací cena a údržba elektromobilu je však natolik vysoká, že by i za spoluúčasti fondu zatížila rozpočet města, ve kterém jsou pro tyto účely předem vyčleněné prostředky. V Havířově jsou dvě dostupné stanice CNG a tento typ vozidel má samozřejmě záložní pohon,“ uvedla na dotaz Deníku mluvčí havířovského magistrátu Jana Dybová.

Ilustrační foto.
Do práce sdíleným elektroautem? Možná už brzy