„Byla to hotová přestřelka. Mohlo to být i patnáct ran,“ říká jiný soused z ulice, který se v okamžiku na příkaz policie ocitl i s rodiči venku před domem jen tak v papučích.

Žena z domu, který s tím, kde se střílelo, přímo sousedí, říká že v té době uspávala děti a nic neslyšela. „Že se v ulici něco děje, jsem zjistila, až když nás policie vyhnala ven. Prý, že nás musí evakuovat, protože hrozí výbuch plynu,“ líčí.

Rodinná oslava, pak hádka a střelba

Co se vlastně ve středu večer v dolnolutyňské části Nerad, kde je jeden rodinný dům vedle druhého, stalo?

V rodinném domě v Zahradní ulici se konala rodinná oslava, na kterou z nedalekého Bohumína přijel mladší syn čtyřiašedesátiletého majitele domu. „Celé odpoledne tam byl kravál, vyhrávala hudba. Tak jsem si říkal, že to zase bude humbuk až do noci,“ popisuje středeční podvečer v Neradu další ze sousedů.

Podle jiné verze se otec se synem pohádali v nedaleké hospodě (oslovená majitelka restaurace však odmítla informaci potvrdit – pozn. red.), kam šli na pivo a otec pak odjel domů autem, syn došel pěšky. Spor poté vyvrcholil střelbou z armádního samopalu. Jednadvacetiletý Michal K. poté utekl směrem k nedaleké vlakové zastávce.

Policistům, kteří jej pronásledovali, ale ujel osobním autem směrem k Bohumínu. Policisté jej při následné honičce lehce zranili. Mladého střelce pak údajně našel zraněného jeho bratr u Kališova jezera v Bohumíně. Tam ho také zadržela policie a v jeho autě skutečně našla samopal, vzor 58. Vystřelené nábojnice se našly také na zahradě domu.

Divoký večer v policejním autobuse

Mezitím byla kolem domu, kde se střílelo, divočina. Desítky policistů, včetně těch ze zásahové jednotky. Údajně hrozil výbuch plynu a proto policisté evakuovali obyvatele několika okolních domků. Děti, rodiče i prarodiče. „Asi po deváté přijel autobus, tak nás poslali do tepla a bezpečí. Za chvilku ale přijel náš syn, tak jsme seděli v jeho autě,“ vzpomíná soused u rohu ulice. Údajně slyšel, se v domě našly tři propanbutanové lahve, které byly blízko ohni. Po zhruba dvou hodinách ale policie povolila lidem vrátit se do jejich domovů.

Muž měl doma více zbraní

Když se zeptáte sousedů, kdo byl muž, který v dome bydlel, většinou řeknou: „Zvláštní, problémový.“ S nikým se sousedů se moc nebavil. Přestože tam bydlel přes dvacet let. Kdysi podnikal a v minulosti měl údajně svůj dům zapálit, aby fingoval pojišťovací podvod.

„Zbraně? Jo, nějaké tam měl. Dokonce jsem je viděla,“ potvrdila reportérům Deníku informaci, že policie v domě našla několik dalších střelných zbraní.

Policie je zatím na podrobnosti o incidentu skoupá. Přístup k domu byl včera celý přehrazený páskou, před domem policejní hlídka a v domě a po zahradě vyšetřovatelé zajišťovali stopy.

Nález zbraní ale policie oficiálně potvrdila. „Při zadržení osob policisté použili služební zbraně a zadrželi dvě osoby, z toho jedna utrpěla zranění, které ji neohrožuje na životě. Během policejního zákroku jsme zajistili u podezřelých osob další zbraně. V současné době probíhají procesní úkony, ohledání místa činu za přítomnosti policejních specialistů z různých odvětví. Kriminalisté shromažďují všechny potřebné informace,“ napsala ve čtvrtek dopoledne v tiskové zprávě mluvčí policie Pavla Jiroušková.

Odpoledne pak sdělila, že další informace k okolnostem případu policie zveřejní v pátek.