Společensky asi nejhůře dopadl doktorand z Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO, jehož podobiznu zveřejnili policisté v souvislosti s pátráním po útočníkovi.

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel hovoří s novináři před budovou Fakultní nemocnice Ostrava
Zásah v Ostravě byl mimořádně náročný. Mrtvých se policisté nemohli dopočítat

Než to uvedli na pravou míru, média i internet z něho dělaly několik desítek minut vraha. Deník se s ním pokoušel spojit, inženýr však včera nebyl na katedře a na e-mail nereagoval. „Kolegové se s ním osobně setkali a vysvětlili mu, že pracují vždy s aktuálními informacemi, vyhodnocují je a reagují na tyto poznatky. Úkony nesnesly odkladu, vždyť na místě umírali lidé, pachatel byl ozbrojen, na útěku a hrozilo tak nebezpečí komukoliv, s kým by se setkal,“ sdělila policistka Pavla Jiroušková. Akademik pochopil, omluvu poté přijal.

V souvislosti s masakrem policie během úterka zajistila v Ostravě na různých místech pět lidí! „Odpovídali popisu nebo mohli sdělit důležité informace. Byli předvedeni, podali vysvětlení a propustili jsme je,“ uvedla Jiroušková. A vyvrátila fámy, že se střílelo i jinde, než na poliklinice v Porubě a polní cestě v Děhylově. Právě tam se sám zabil vrah Vitásek.

Situace po střelbě 10. prosince 2019 ve fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.
Hrdina z věznice v Heřmanicích zachránil tělem vlastní dceru

Hrůza dopadnuvší na veřejnost nicméně vedla ke zhroucení řady lidí, kteří museli vyhledat pomoc psychologa. „Do středečního poledne jich byly na dvě stovky,“ konstatovala náměstkyně ředitele fakultní nemocnice Andrea Polanská. Ocenila i připravenost odborníků na danou problematiku, kteří zúročili zkušenosti po železničním neštěstí ve Studénce.

Lékařům, sestřičkám i dalšímu personálu nemocnice se věnovalo osm takzvaných peerů – včetně Polanské, jež k nim sama patří. Veřejnosti pak dalších patnáct interventů. „Krizovou linku využilo okolo sto třiceti volajících,“ uvedla náměstkyně, s tím, že i nadále budou hovořit s kýmkoliv – zástupce médií informující ve stresu o tomto případu nevyjímaje.

Den druhý po střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), 11. prosince 2019 v Ostravě.
Ostravská „fakultka“ den poté: „Zavraždil nám dceru!“ plakali pozůstalí

Potvrzení, ale ani vyvrácení, se však z vedení fakultní nemocnice nedostalo zprávě o srdečním selhání jednoho z doktorů. „Chirurg prý měl být v traumatologické ambulanci, u níž se střílelo. Hledali ho a našli na sále. Když lékař zjistil, kolik je mrtvých, zkolaboval…“ tvrdil Deníku zdroj ze zdravotnického zařízení. Pacienty s postřelením tu ošetřovali pouze tři.

Střelba v ostravské nemocnici.Zdroj: Deník