Zdroj: Youtube

Narozdíl od vlakového nádraží neprojevili snahu o záchranu autobusového nádraží architekti, památkáři ani jiní aktivisté. Nádraží přitom bylo postaveno zhruba ve stejné době jako vlaková stanice. O historii nádraží čtete ZDE.S nezájmem se setkala také mozaika. Zatímco ta v hale vlakového nádraží je podle památkářů údajně velmi vzácná, ta v rotundě autobusového nádraží zřejmě neměla žádnou uměleckou a historickou hodnotu.

V každém případě, rotunda autobusového nádraží už zachránit nepůjde, protože už je minulostí. Na jejím místě však vyroste nová. Nebude stát přesně v půdorysu své předchůdkyně, ale o několik metrů vedle.

„Původní rotunda bude nahrazena novou, vzdušnější a s větším komfortem pro cestující. Budou mít lepší a bezpečnější přístup k cestovním a přepravním kancelářím i k zastávkám. Ty budou v severní lokalitě stanoviště a cestující nebudou muset pobíhat mezi refýžemi. Vyznačen bude také nový přechod pro chodce směřující ke Kauflandu," řekl Deníku v pondělí ředitel divize osobní dopravy havířovského ČSAD Jakub Vyvial.

Nová rotunda bude postavena už na podzim, do užívání cestující veřejnosti bude předána před koncem roku.

Jak bude vypadat nové autobusové stanoviště a přiléhající nákupní centrum čtěte ZDE.