Vyrobit přístroj z elektrosoučástek se zapojením na elektřinu, zdroj nebo baterii, který bude blikat, houkat nebo třeba ukazovat čas…

Takto zní zadání úkolu pro všechny elektronadšence, ať už z řad široké veřejnosti či studentů středních škol, kteří se chtějí zapojit do prvního ročníku soutěže S TIPOU ZA TAJEMSTVÍM ELEKTRONU.

Někteří už mají hotovo

Studenti 4. ročníku oboru mechanik-elektronik se zaměřením na počítačové a zabezpečovací systémy z ostravské Střední školy elektrotechnické v ulici Na Jízdárně Miroslav Šnajdárek a Miloš Pabel neváhali ani chvíli a do soutěže, kterou vyhlásila opavská firma TIPA, se přihlásili bez velkého uvažování. Oba již mají hotovo.

Navštívili jsme je v jejich školní dílně, kde nám spolu s vedoucím odborného výcviku Tomášem Nevřelou své přístroje předvedli. A bylo co obdivovat. Miroslavova modře blikající kostka zářila již z dálky, zatímco ten Milošův přístroj se rozzářil a blikal tehdy, když reagoval na zvuk.

Miroslav: Je to LED-kostka, 5x5x5 tedy 125 LED-žárovek. Lze ji různě naprogramovat, takže ukazuje různé obrazce, třeba čísla. Jednotlivé obrazce se opakují ve smyčce. Kostka slouží jako dekorace.

Miloš: Mám rád hudbu, tak jsem si vyrobil tuto blikající tabuli. Zapojím si ji k počítači na reproduktory, přístroj reaguje na zvuk.

Miroslav: Když jsem měl všechny součástky, tak samotná montáž mi trvala asi měsíc. Velkou část práce mi zabralo napájet 125 LED-žárovek, musel jsem si dát pozor, abych nespletl polaritu, to byla hodně precizní práce.

Miloš: Mně výroba trvala celé prázdniny… Dal jsem si trochu načas… Je to hodně malé, vyžadovalo to také preciznost a trpělivost.

Kde jste hledali inspiraci?

Miroslav: Hledal jsem na internetu, kde jsou různá schémata. Naprogramovat si to můžu sám, vymýšlet své vlastní motivy.

Miloš: Chtěl jsem vyrobit něco, co budu využívat, aby mi to jen tak neleželo ve skříni. A protože mám rád hudbu, tak jsem hledal něco, co by zlepšilo hudební zážitek. A to jsou vizuální efekty.

A jaký máte coby mladí konstruktéři sen? Co byste chtěli jednou zkonstruovat?

Miroslav: Robota, ale to je hodně vzdálená budoucnost.

Miloš: Transformátor.

Kdo vás vůbec k oboru elektrikář přivedl?

Miroslav: Táta je elekrikář… Je hodně těžké rozhodnout se v 9. třídě, co chcete dělat celý život… Ale mě to v podstatě tak nějak vždycky bavilo, mám rád fyziku.

Miloš: I můj táta je elektrikář.

Co se vám na této práci líbí, a co naopak nelíbí?

Miroslav: Existuje nebezpečí zranění, pokud jde o vysoké napětí. A líbí? To, že je vidět moje práce a že vím, co jsem udělal.

Výrobky obou studentů budou součástí jejich maturitní zkoušky. Po ní se oba chystají zkusit štěstí a chtějí se hlásit na vysokou školu. A strach z elektřiny? „Když se dodržuje bezpečnost, tak strach není namístě. Respekt ale určitě," uzavírají oba mladíci.

O soutěži

První ročník této ojedinělé soutěže pořádá opavská společnosti TIPA. Výtvory mohou zájemci doručit do sídla společnosti v Sadové ulici v Opavě do 28. října. „Hlavními soutěžícími jsou především studenti středních škol, kteří se tak mohou realizovat a reprezentovat tak nejen sebe a svou šikovnost, ale také svou školu," říká koordinátorka projektu Petra Vavříčková.

O výrobku

Výrobek by měl být zejména efektní (blikače, hodiny, houkačky, teploměry, měřiče atd.), měl by mít maximálně rozměry 50 x 60 cm a skládat se z elektrosoučástek s napájením 230 V, 12 V, případně na baterii či adaptér, který musí být k výrobku přiložen. Každá škola může dodat maximálně tři výrobky.

Výrobek může vyrobit jednotlivec případně skupinka maximálně tří studentů. O nejlepším výrobku pak bude rozhodovat veřejnost na výstavě v OC Breda&Weinstein, která potrvá celý listopad. Výstava bude zahájena vernisáží 4. listopadu v 16 hodin. Po sečtení všech hlasů proběhne na stejném místě také vyhlášení vítězů.

Oč se soutěží?

Na vítěze čeká poukázka do OC Breda&Weinstein v hodnotě 3000 korun. Majitel výrobku na pomyslné stříbrné příčce získá poukázku v hodnotě 2000 korun a bronzový soutěžící obdrží poukázku v hodnotě tisíc korun. Speciální odměna pak čeká na vítěze, kterého vyberou zástupci společnosti TIPA. Výherci se navíc mohou těšit na zajímavou exkurzi v rádiu Helax, zúčastní se prohlídky Slezské univerzity v Opavě na oboru Informatika a výpočetní technika, kde bude k vidění ukázka robotků, a v neposlední řadě dostanou dárky od TIPY.

O pořadateli

TIPA, spol. s r. o., je ryze česká firma, která se prezentuje na trhu již dvacet let a má své zastoupení v České republice i na Slovensku. Její hlavní náplní je velkoobchodní a maloobchodní prodej všeho zboží, které nějak souvisí s elektrotechnikou, a e-shop se zásilkovou službou. Specializují se na prodej satelitní, anténní, ozvučovací a pájecí techniky, elektrosoučástek, kabelů, měřicích přístrojů, detektorů, LED-žárovek, pásků a diod, konektorů, nářadí, lup, meteostanic a teploměrů, mobilních telefonů, spotřební elektroniky a spousty dalších druhů zboží. Z velkoobchodu zásobují celou řadu velkoodběratelů i maloodběratelů.

Hlas z pořádající firmy TIPA

Majitel firmy Jiří Pavlík říká: „Šikovných lidí v tomto oboru, kteří nejen umí s počítačem a softwarem, ale poradí si také například s pájkou, je opravdu minimum. Umět něco sestavit, být manuálně zručný, mít zkušenosti to už každý neumí. Rádi bychom tímto projektem našli pro naši firmu talenty, zapálené studenty, kteří si u nás vyzkoušejí práci v praxi a po absolvování školy i zůstanou," říká Jiří Pavlík a jedním dechem dodává: „Chceme prostě podpořit studenty a vůbec elektrotechnické vzdělávání. Spolupracujeme se Slezskou univerzitou v Opavě, kde se vyučuje obor Informatika a výpočetní technika."

TIPA, spol. s r. o., Sadová 2749/42, 746 01 Opava-Předměstí, www.tipa.eu