Například nemocnice v Karviné-Ráji hledá nové zdravotnické posily i formou náborové akce nazvané Srdcař. 

„Tu kampaň máme od začátku nouzového stavu. A byla poměrně úspěšná, přihlásilo se nám asi 25 lidí ze středních zdravotnických škol. Teď ale někteří odejdou, aby se věnovali školním povinnostem,“ říká Věra Murínová, mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji.

Ani tato nemocnice nemá plné stavy zaměstnanců, některé sestry si vzaly ošetřovatelské volno.

„Potřebovali bychom tak 20 až 25 lidí nahradit studenty vyšších ročníků střední zdravotnických školy nebo vyšší odborné zdravotnické školy. Potřebujeme všeobecné a dětské sestry. A samozřejmě také přivítáme studenty lékařských fakult. Od třetích ročníků výše. Bude to náročné období, ale musíme to zvládnout,“ uvádí dále mluvčí rájecké nemocnice.

Za pomoc nemocnice nabízí dohodu o provedení práce a celou dobu, kdy budou vypomáhat v nemocnici, jim započte do povinné školné praxe.

Jak Deníku potvrdil Wieslaw Farana, ředitel Střední zdravotnické školy v Karviné, řada jeho studentů nastoupila v nemocnicích prakticky okamžitě po vyhlášení nouzového stavu a karantény.

„Máme dvě třídy ve čtvrtém ročníku a odhadují tak 50 studentů nastoupilo v některé z nemocnic,“ řekl s tím, že nepomáhají jen v Karviné-Ráji, ale také v Havířově nebo Třinci.

Kolik ji dočasnou výpomoc v nemocnicích ukončí, nechce odhadovat.

„Dá se ale pochopit, že studenti maturitních ročníků budou věnovat školním povinnostem. Neumím říct, zda je nyní nahradí jejich mladší kolegové, ale věřím, že někteří na výzvu nemocnic zareagují a půjdou pomoci,“ dodal Wieslaw Farana.