Hladina přehrady nad Havířovem klesá už od léta vlivem letošního počasí s minimálními dešťovými srážkami. Občasný deštík se na výšce hladiny nijak neprojevil.

Zatímco běžná hladina se pohybuje ve výšce 291 metrů nad mořem, v pátek pokles dosáhl přesně 285 metrů a v neděli byla hladina níže o další 4 centimetry. Pokles o 6 metrů je nejlépe viditelný přímo u hráze, kde byly odkryty betonové základy drtiče kamene, který se používal při stavbě hráze.

Hůře než letos na tom byla Žermanická přehrada, která byla do provozu uvedena na podzim roku 1958, ve své historii jen třikrát.

„Není to historicky nejhorší stav za dobu existence přehrady. Nejnižší hladina byla v letech 1962/1963, kdy byla dokonce ještě o zhruba 6 metrů níže než je nyní. Důvodem bylo rovněž dlouhotrvající sucho. Hladina se tehdy snížila až na 278,8 metru nad mořem. V letech 1969/1970 byla o dva metry níže než nyní a v letech 1983/1984 o jeden metr," vyjmenoval stavy z historie mluvčí společnosti Povodí Odry Čestmír Vlček.

Žermanická přehrada slouží jako zásobárna vody pro průmyslové využití. Vodu z ní čerpají ostravská ocelárna ArcelorMittal a paskovský Biocel. V létě mělo na snižování hladiny vliv také odpařování. Společně s povinným minimálním odtokem vody pod hráz do řeky Lučiny se každý den hladina snižovala zhruba o pět centimetrů.

Na konci září bylo přistoupeno ke snížení odběrů pro průmysl. Hladina teď klesá jen o jeden až tři centimetry za den.

„Snížením odběrů se podařilo výrazně zpomalit denní pokles hladiny. Přehrada má dostatečnou rezervu a pokud by skutečně nyní na podzim vydatně nepršelo, vydrží do března, do jarního tání sněhu," vysvětlil dále k celkové situaci Vlček.