Tak nízko hladiny přehrad v Moravskoslezském kraji nebyly už hodně dlouho. U některých je nynější situace podobná stavu z počátku 90. let. Zatímco například Těrlická přehrada na tom není až tak špatně, sousední Žermanická už je poloprázdná. Voda tam klesla o pět metrů pod stav běžného zásobního objemu. 

Suchou nohou se nyní dá procházet po obnažených březích, které jsou jindy hluboko pod vodou. Lidé při procházkách nacházejí drobné předměty, které na dně ležely řadu let. Zcela odkryty jsou také betonové pozůstatky drtiče kamene, který se používal při stavbě přehradní hráze.

Žermanická přehrada.

Vlivem průmyslového odběru, odpařování a odpouštění povinného množství vody pod hráz do řeky Lučiny klesá každý den hladiny přehrady přibližně o 5 centimetrů. Omezení odběru vody z poloprázdné přehrady by se týkalo ostravské huti ArcelorMittal a paskovského podniku Biocel. Firmy budou muset použít záložní plány na zajištění dodávek vody.

„Tam se blížíme k dosažení poloviny celkového objemu. Snížení množství vody si nemůže způsobit žádnou havárii, je však možné, že bude přistoupeno k omezení odběru pro průmyslové využití. S ohledem na nepříznivou předpověď počasí, kdy se neočekávají žádné dlouhotrvající srážky, by o tom mohlo být rozhodnuto už za několik dnů," řekl Deníku mluvčí společnosti Povodí Odry Čestmír Vlček.

Situace je o to horší, že do Žermanické přehrady není v této chvíli možné přepouštět vodu umělým přivaděčem z beskydské přehrady Morávka. „Na Morávce už jsme pod polovinou objemu a na přivaděči se navíc provádějí opravy, takže jej nemůžeme použít," dodal Vlček.

Přes dlouhodobé sucho se však obyvatelé kraje nemusejí obávat o dodávky pitné vody. Té je zatím v nádržích dostatek. „Beskydská nádrž Šance zatím vodu dodává a v krajním případě můžeme pitnou vodu dodávat z Kružberku. Tam je vody dostatek, protože Jesenicko suchem tolik netrpělo a byli tam více srážek," vysvětlil mluvčí Vlček.