„Osobně jsem Ondru znal…“ líčil Filip Rojíček, jednatel společnosti provozující v Ostravě – Třebovicích prodejnu různého sortimentu. Na mysli měl chlapce, jenž podlehl těžké nemoci, a po kterém jeho máma posléze pojmenovala Mobilní hospic Ondrášek.

Tato neziskovka vymyslela veřejnou „přezouvací akci“, aby Česko upozornila na péči o umírající v domácím prostředí. Papučový den před pěti lety pořádala jediná a letos se podle Jana Pastrňákové z týmu Ondrášku zapojilo už celkem šestadvacet mobilních hospiců.

Most Na Karolině, vizualizace.
Takto bude vypadat nový most Na Karolině v Ostravě, stát bude 200 milionů

„Nikoho samozřejmě nenutíme, ale papuče má dneska asi každý z kolegů,“ poznamenal Rojíček nazouvající si stylové bílé s nápisem „Doma“. Dámy z výdeje i kanceláří v bačkorách zůstaly, skladníci s ohledem na bezpečnost práce je navlékli jen symbolicky na focení.

A právě sdílení společných snímků v papučích na sociálních sítích (pod hashtagem #papucovyden) znamenalo předávání poselství o mobilních hospicech dalším lidem. Ondrášek už okolo středečního poledne ostatně napočítal více ohlasů, nežli v předchozích letech.

Socha koně s důlním vozíkem u kruhového objezdu pod Svinovskými mosty, 5. října 2021 v Ostravě.
Toho nepřehlédnete: Ostravský koník-vozík se „ustájil“ pod mosty ve Svinově

„Klienty to ale nepřekvapilo,“ nechala se slyšet Sylvie Zaoralová z marketingového oddělení Alfi Corp. Sama měla tak jako kolegyně Markéta pantofle z plastu, jiní spolupracovníci volili vlněné modely a Dominika nejextravagantnější v podobě chlupatých tlap s drápy.

Papučový den oslovil podle zpráv z Ondrášku kdekoho – počínaje neziskovou sférou, přes školy více druhů, zdravotnická zařízení po moderátory rádií, politiky či sportovce. „Včetně olympioniků, plavce Arnošta Petráčka, jachtaře Karla Lavického,“ dodala Pastrňáková.