Každý si v kroužku najde svého oblíbence a naučí se o něj starat stejně zodpovědně, jako kdyby ho měl doma. Tomáš Báča pozoruje, že tradiční chovatelství zaměřené na králíky, holuby a drůbež stále více fanoušků kombinuje s teraristikou. Rodiče se často odolávají dětským prosbám o domácího mazlíčka třeba v podobě králíka, ale na terárium nebo akvárium se nechají přemluvit.

Když odjedete na dovolenou, had si toho ani nevšime

„O králíka se musíte pečlivě starat každý den. Když ale v teráriu necháte samotného hada a odjedete na dovolenou, ani si toho nevšimne. Díky jednoduché péči je vhodné zvíře pro děti také pavouk. Hlavně sklípkani jsou u nás oblíbení. Děti ho mají ho v terárku pod lampičkou na nočním stolku třeba v paneláku. Jednou za týden tam hodíte cvrčka, trochu orosíte, a máte hotovo. Když pavouka tři týdny nenakrmíte, taky se nice nestane,“ popsal své zkušenosti Tomáš Báča.

Podle něj ani arachnofobie ani ofidiofobie nemusí být nepřekonatelný problém. „Zeptejte se Andejky, jak se bála pavouků. A dnes jich doma chová 16. Ondra se zpočátku bál hadů, a podívejte se, jak si s nimi dnes rozumí. Když ho kousne užovka, ještě se tomu směje. Má doma v terárku pět hadů a rád vám povypráví historku, jak mu utekla korálovka. Ještě si v rodině dělali legraci, že v pokojíčku hada vypustil schválně, aby mu tam maminka nechodila kontrolovat, jestli má uklizeno,“ představil Báča děti, které díky kroužku překonaly strach z pavouků a hadů.

Úspěchy mladých teraristů jsou pro kroužky výzvou, aby začaly spolupracovat s profesionály v zoologických zahradách. „Chceme jim nabídnout svou pomoc, když se najde nějaké exotické zvíře a nikdo se k němu nehlásí. Jsou známé otřesné případy, když třeba někdo vyhodil u Ostravy na skládku třicet agam. Strážníci každou chvíli chytají nějakého hada, ke kterému se majitel nehlásí. Zoologické zahrady často nemají ani dostatečnou kapacitu postarat se o všechna zvířata od chycených pašeráků. Mohou je umístit k nám do péče chovatelského kroužku jako do depozitu,“ doplnil Báča.

Pořizovací cena exotických zvířat bývá vysoká, takže v kroužku jsou vděční i za darovaná zvířata od chovatelů, kterým se je podařilo rozmnožit.

„Když nějaká zvířata dostaneme darem, většinou nejde o žádné vzácnosti a vymírající druhy, ale o zvířata dobře dostupná na chovatelských burzách. Češi jsou v chovatelství velmi dobří, a totéž platí o teraristech a akvaristech. Poznáte to nejen tím, jaká ocenění dostávají Češi na světových výstavách, ale opakovaně se jim podařilo rozmnožit druhy, které do té doby byly považované za nerozmnožitelné v zajetí,“ uzavřel Tomáš Báča a šel shánět ubrousky, protože nezdvořilý varan mu v náručí vykonal defekaci zrovna v okamžiku, když návštěvníkům výstavy popisoval specifika varaní kloaky a penisu.