Stačí zajet kousek za malebnou obec Kalameny, která je co by kamenem dohodil od známého aquaparku v Bešeňové v okrese Ružomberok. V lesním prostředí zde počátkem devadesátých let minulého století vznikl termální pramen Kalameny s umělým jezírkem, které se vloni dočkalo rozsáhlé rekonstrukce. Jak Deníku řekl starosta obce Július Česák, náklady se vyšplhaly na 35 tisíc euro. „Vše jsme hradili my,“ uvedl starosta.

Termální park v Bešeňové, podzim 2022.
Útok na Ukrajinu zasáhl i wellness. Našince překvapila změna v Bešeňové

Koupání v umělém jezírku bylo od jeho vybudování bezplatné. A na tom nechtějí kalemenští starousedlíci nic měnit ani po rekonstrukci. „Vstup je nadále bezplatný,“ zdůraznil Česák. Během sezony, která skončila na sklonku září, se platilo pouze za parkování, a to 4 eura. „Je po sezoně a za parkování se už nic nevybírá,“ dodal Česák. Kdo se tedy do Kalamenů vydá nyní nebo v zimě, ušetří. Kromě parkoviště jsou zde k dispozici i mobilní toalety.

Vedení Kalamenů však do budoucna nevylučuje, že vstupy zpoplatní. Ne však dříve, než vybuduje odpovídající sociální zázemí.

Monopost formule 1
SENZACE: Na Ostravsko míří letošní monopost formule 1, k vidění bude týden

Na poměrně velkém parkovišti bylo v době návštěvy Deníku i několik obytných vozů, v nichž přátelé a rodiny přespávali. U některých obytných i osobních vozů (převážně s registračními značkami České republiky) měli lidé rozložené stolky a užívali si termální pohodu. „Je to tu skvělé, proč bychom měli platit za termální aquapark. Tady je to navíc klidnější,“ uvedli jeden z turistů u auta s moravskoslezskou značkou.

K TÉMATU

Termální pramen v Kalamenech tvoří umělý vrt z roku 1991 s vodou o teplotě kolem 33°C. Okolo vrtu bylo vybudované umělé jezírko o rozměrech 20 krát 10 metrů, což umožňuje koupání i mimo letní sezonu. Vloni došlo k rozsáhlé rekonstrukci. Voda je slabě mineralizovaná, má silný sirovodíkový zápach, její zbarvení je jemně oranžové. Termální pramen Kalameny se nachází v Kalamenské dolině v Chočských vrších, asi kilometr severně od obce Kalameny.