Desítky metrů vysoká telekomunikační stavba operátora sítě Play by totiž zcela změnila výhled na historickou Piastovskou věž, zámek i celé jeho okolí.

Odpůrci této stavby informaci zveřejnili na sociální síti a vyzývají všechny, lidi podobného smýšlení k účasti na tomto shromáždění, které se koná přímo na místě, kde má anténní stožár stát . Očekává se účast lidí z polské, ale české strany města.

O situaci se zajímá i vedení města Český Těšín. Místostarosta Vít Slováček (KDU-ČSL) se diví, že k takové situaci na polské straně vůbec došlo, jelikož se jedná o památkově chráněnou část města s nejcennějšími budovami.

„Stejně jako občanům dvojměstí, ani mě se nelíbí skutečnost, že nově bude perspektiva pohledu na sídlo piastovských knížat narušena více než šedesátimetrovým sloupem,“ řekl Vít Slováček.

Dodal, že rozumí obavám lidí z vlivu elektromagnetického záření, stejně jako snížení ceny jejich nemovitostí s tím spojené.

Zástupci české strany města také obdrželi pozvánku na jednání zastupitelstva polského Těšína, kde by se o tomto pojektu mělo mluvit.

„Určitě tam tyto obavy předneseme. Z tisku víme, že vysílač mohl být umístěn na jiných objektech. Budu dále apelovat na vedení sousedního města, aby vedlo další jednání o jiné lokalitě pro vysílač, pokud je to jen z důvodu už zahájených pracích možné, s cílem zachránit pohled na nejstarší část města stejně jako pohled na Český Těšín z Piastovské věže  a uchránit naše občany před touto lokalizací,“ říká místostarosta Českého Těšína.

K TÉMATU

Snímek polské bankovky v hodnotě 20 zlotých, na které je rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava z Těšína vybrazena nově s Piastovsou věží a anténou ze soc. sítě Facebook..Zdroj: Facebook.com
Snímek polské bankovky v hodnotě 20 zlotých, na které je rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava z Těšína vybrazena nově s Piastovsou věží a anténou ze soc. sítě Facebook.com.